Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eiro ieviešanu Latvijā organizēs vadības komiteja

Otrdien Ministru kabinets (MK) atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumu izveidot vadības komiteju, lai organizētu eiro ieviešanu Latvijā. Tāpat valdība atkārtoti apstiprināja Latvijas plānus Eiropas vienoto valūtu ieviest no 2008. gada.

Kā skaidro FM, līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā (ES) Latvija gatavojas pilntiesīgai dalībai Ekonomikas un monetārajā savienībā (EMS) un vienotās valūtas ieviešanai. Galvenie vienotas valūtas ieviešanas posmi ir noteikti Eiropas Kopienas dibināšanas līgumā, un tie ir nemainīgi visām ES valstīm.

Pilntiesīga dalība EMS nozīmē, ka valsts ir sasniegusi tādu ekonomikas attīstības līmeni, ka tajā ir iespējama vienotas monetārās politikas īstenošana.

Lai nodrošinātu efektīvu eiro ieviešanas procesu Latvijā, ņemot vērā esošo eiro zonas dalībvalstu pieredzi eiro ieviešanas organizēšanā, FM rosina izveidot par šo procesu atbildīgu vadības komiteju. Tās galvenie uzdevumi būs izstrādāt stratēģiju un rīcības plānu eiro ieviešanai, kā arī koordinēt un vadīt visus nepieciešamos pasākumus to izpildei. Lai nodrošinātu eiro ieviešanas procesa uzraudzību, vadības komiteja regulāri par paveikto sniegs pārskatu MK.

Vadības komiteju vadīs FM valsts sekretārs, un tās sastāvā būs Latvijas Bankas, Valsts kancelejas, FM un citu iestāžu augstākā līmeņa amatpersonas.

Vadības komitejas pakļautībā tiks izveidotas darba grupas konkrētu uzdevumu risināšanai uz noteiktu laiku atkarībā no uzticētā uzdevuma. Uz noteiktu laiku izveidotās darba grupas aktīvi sadarbosies savā starpā atbilstoši komitejas iecerētajam eiro ieviešanas plānam ar nolūku nodrošināt pieņemto risinājumu saskaņotību.

Par vadības komitejas lēmumu īstenošanu, darba grupu savstarpējo koordinēšanu, kā arī par procesa administratīvo atbalstu būs atbildīgs eiro projekta vadītājs. Projekta vadītājs sagatavos eiro ieviešanas struktūrplānu, kas aptver nepieciešamās darbības visās jomās, kā arī regulāri ziņos vadības komitejai par projekta virzību, laicīgi identificēs problēmas un kontrolēs to risināšanu. Savas kompetences ietvaros projekta vadītājs nodrošinās sadarbību arī ar Saeimas komisijām.

Izvērtējot vairāku valstu, kas ir veiksmīgi ieviesušas eiro, pieredzi, FM piedāvājusi izveidot piecas darba grupas valsts administrācijas, naudas un maksājumu sistēmas, finanšu sistēmas, ekonomikas — nefinanšu uzņēmumu un patērētāju, kā arī sabiedrības informēšana un komunikācijas jomās.

Valsts administrācijas darba grupai eiro ieviešanas procesā būs virzošā loma, lai nodrošinātu iespēju iedzīvotājiem un uzņēmējiem izmantot eiro gan skaidro un bezskaidro maksājumu veikšanai, gan arī pildot nodokļu deklarācijas un citus dokumentus. Darba grupu vadīs FM pārstāvis.

FM divu nedēļu laikā pēc ziņojuma izskatīšanas MK izveidos vadības komiteju. Pēc tam komitejas padotībā līdz šā gada 19. jūlijam jāizveido darba grupas.

Valdība uzdeva FM izsludināt konkursu uz eiro projekta vadītāja vietu.

Savukārt vadības komitejai uzdots izstrādāt un līdz šā gada 1. novembrim iesniegt MK rīcības plānu eiro ieviešanai Latvijā.