Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Paredz pret Latviju vērsto sūdzību pieaugumu ECT

Turpmākajos gados varētu pieaugt pret Latvijas valsti iesniegto sūdzību skaits Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT). Tā secināts Ministru kabineta (MK) pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās darba pārskatā par 2004. gadu, ko otrdien uzklausīja valdība.

Latvijas valdības intereses ECT un ANO specializētajās procedūrās pašlaik pārstāv Inga Reine.

Pēc Ārlietu ministrijas (ĀM) informācijas, līdz pagājušā gada beigām MK pārstāvja birojā komentāriem no ECT kopā bija saņemti 64 iesniegumi, no tiem 2004. gadā valdības komentāriem nosūtīti 15 iesniegumi. Salīdzinot — 2003. gadā bija saņemts lūgums komentēt deviņus jaunus iesniegumus, 2002. gadā — 15, bet 2001. gadā — 14 iesniegumus, kas liecina par to, ka arvien vairāk tiek izmantotas iespējas sūdzēties ECT.

Prognozējams, ka nākamajos gados lietu skaits pieaugs, jo arī ECT reģistrēto iesniegumu skaits ar katru gadu palielinās, turklāt patlaban pret Latviju skatīto jautājumu klāsts ir visai ierobežots un ar laiku tas noteikti paplašināsies. Tai pašā laikā jāņem vērā, ka pret Latviju pieņemtie ECT spriedumi mudina cilvēkus sūdzēties par līdzīgiem gadījumiem.

2004. gadā ECT no Latvijas saņemti 332 iesniegumi, taču liela daļa šo iesniegumu nav reģistrēti, jo neesot ievēroti procesuālie nosacījumi, lai sāktu tiesvedību. No visiem 332 iesniegumiem pērn reģistrēti 195. Savukārt no jau iereģistrētajiem iesniegumiem (arī par iepriekšējiem gadiem) 2004. gadā noraidīti 115 — šīs lietas tiek izslēgtas no Tiesas lietu reģistra un valdībai nav jāsniedz par tām komentāri.

Tā kā iesniedzēji visbiežāk sūdzas par vairākiem Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas pantu pārkāpumiem, ECT jau sākotnējā stadijā izvērtē visu sūdzību pamatotību, daudzas no iesniedzēju sūdzībām noraida kā nepamatotas un valdībai lūdz komentārus tikai par atsevišķām sūdzībām.

Visvairāk pagājušajā gadā valdībai lūgts komentēt sūdzības par tiesību uz taisnīgu tiesas procesu iespējamiem pārkāpumiem un tiesībām uz personisko brīvību un drošību. Sūdzību skaits nesamazinās par iespējamiem necilvēciskas apiešanās vai spīdzināšanas aizlieguma pārkāpumiem, kā arī tiesību uz privātās un ģimenes dzīves iespējamiem pārkāpumiem.