Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgas HES joprojām apdraud neuzmanīgo dzīvības

Pēc divu bērnu noslīkšanas, noslīdot no Rīgas HES dambja slīpās betona malas pagājušā gada 3. augustā, spēkstaciju īpašnieks «Latvenergo» šogad, sākoties peldsezonai, atjaunojis dzeltenās brīdinājuma zīmes pie bīstamām ūdenskrātuves vietām. Citu drošības elementu, piemēram, žoga, uzstādīšana neesot iespējama.

Dienā, kad noslīka septiņus gadus veca meitene un piecus gadus vecs zēns, laiks bija silts un saulains, dambja zaļais uzbērums vilināja bērnus doties turp pastaigāties. Slīpo betona virsmu, kas notur HES ūdeņus, norobežo apmale, kas nav augstāka par metru. Tai bērni tikuši pāri bez pūlēm. Toreiz glābēji secināja — abi noslīkušie bērni nav gājuši peldēties, bet ieslīdējuši ūdenī, uzkāpjot uz aļģēm noaugušās betona malas, kas atrodas zem ūdens.

Vizuāli novērtējot, nespeciālistiem dambja uzbēruma betona mala nešķiet bīstama, vēl jo vairāk tāpēc, ka saulē tā izkaltusi sausa. Taču, kad izpeldējies cilvēks ar slapjām kājām cenšas izkāpt krastā, pamatne kļūst slidena un iznākt no ūdens ir ļoti grūti. Pat pieaugušie šajā vietā esot bijuši par mata tiesu no nāves. Cilvēki nereti noslīkst no pārpūles, cenšoties tikt krastā un zaudējot spēkus. Salaspils dome, kuras teritorijā esošajā ūdenskrātuvē bieži peldas vai gar ūdeni pastaigājas ne tikai vietējie, bet arī tuvējās Rīgas nomales iedzīvotāji, par speciāliem drošības pasākumiem nav domājusi. Tas esot jādara uzņēmumam «Latvenergo», uzsver domes vadība.

Salaspils mērs Juris Putniņš stāsta, ka uzņēmums no HES gūst peļņu un pilnībā nodots tā apsaimniekošanā, tāpēc tam jāatbild arī par sekām.

«Latvenergo» ārējo komunikāciju daļas vadītājs Andris Siksnis norāda, ka apjozt HES ar žogu šobrīd nav iespējams, jo ūdenskrātuves teritorija ir 15 kilometrus gara, turklāt, ja arī līdzekļus tam atrastu, diez vai žogs būtu šķērslis jauniešiem, kuri vēlas peldēties, secina uzņēmuma pārstāvis. Šobrīd gar visu HES betona nožogojumu ik pa simt metriem atjaunoti dzelteni uzraksti, ka ūdenskrātuvē peldēties ir bīstami, jo apmales slīd.

«Salaspils domei jau sen bija laiks ierīkot pilsētā legālu peldvietu, tad vecākiem nebūtu jādomā, uz kuru pusi un cik kilometru tālu aizgājuši viņu bērni, lai nopeldētos,» domniekiem aizrāda Siksnis.

Pašvaldības vadītājs Putniņš gan apgalvo, ka vairākkārt centies izveidot pilsētā legālu peldvietu, kas atbilstu normatīviem, taču Salaspils teritorijā tas neesot iespējams, jo HES ūdenskrātuve skaitās peldēm neparedzēta ūdenstilpe. «Tomēr Sabiedrības veselības aģentūra ziņo, ka Salaspilī Daugavā peldēties var. Protams, ūdens ir tīrs, bet mēs nedrīkstam tur iekārtot ne normālu krastu, ne tualetes, ne laivu piestātnes, jo to neatļauj likums,» paskaidro Salaspils mērs.

Savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta speciālisti norāda, ka ne vien domei un atbildīgajam uzņēmumam jādomā par bērnu drošību, bet arī vecākiem vērīgāk jāpieskata savas atvases. Pašus pieaugušos glābēji aicina nebūt pārgalvīgiem un neriskēt, peldoties HES apkaimē.