Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kas jāzina, iegādājoties dzīvokli

Iegādājoties jaunu dzīvokli vai māju, pircējam ir jāprot orientēties tādos nekustamā īpašuma tirgū lietotos apzīmējumos kā melnā, baltā un pabeigtā apdare, kā arī citos tamlīdzīgos terminos, lai saprastu, cik tālu mājoklis būs gatavs.

Nekustamā īpašuma jauno projektu tirgū pēdējā laikā arvien vairāk tiek piedāvāti dzīvokļi un mājas, kas ir jau pilnībā pabeigti, un jaunie saimnieki pēc nopirkšanas var sākt tajā dzīvot. Taču vēl aizvien ir sastopami projekti, kur mājokļa iekšējā apdare ir veikta tikai daļēji. Par to, kādus apzīmējumus lieto, raksturojot iekšējo apdari, un kādi ir katras apdares plusi un mīnusi, «Māju» konsultē nekustamo īpašumu kompānijas «Arco Real Estate» un «Realia».

Noteikta standarta, kādi parametri tiek ņemti vērā, raksturojot mājokļu iekšējo apdari, neesot, tāpēc katrs pasūtītājs to saprotot citādi. Tomēr, analizējot jau esošo projektu piedāvāto apdaru variantus, var izvirzīt šādu aptuvenu iedalījumu un raksturojumu.

Melnā apdare nozīmē, ka dzīvoklis tiek piedāvāts tādā stadijā, kad tajā nav starpsienu, grīdas ir sagatavotas seguma ieklāšanai, sienas un griesti — gāzbetona vai paneļu konstrukcija, elektroinstalācija — pievilkta līdz dzīvoklim, kā arī ūdensapgādes un kanalizācijas tīkli pievilkti līdz plānotajai virtuves un vannas istabas atrašanās vietai. Ja grib iegādāties dzīvokli bez iekšējās apdares, pircējs var izvēlēties sava dzīvokļa plānojumu, dizainu, taču viņam jārēķinās, ka apdares veikšanas izmaksas var būt krietni lielas. Pēc aptuveniem aprēķiniem, ja dzīvokļa cena bez apdares ir 400 Ls/m2, pēc apdares veikšanas tā cena pieaug līdz aptuveni 650 Ls/m2.

Dažkārt izdala atsevišķi melno un pelēko apdari. Ar melno apdari apzīmē ēku bez iekšējām starpsienām, sienas bez apmetuma, grīdas bez izlīdzinošās kārtas, elektrība ir pievilkta līdz dzīvokļa durvīm. Ūdens, kanalizācija un apkure ir pievilkta līdz atvērumam grīdā. Savukārt ēkai ar pelēko apdari esot apmestas sienas, grīda noklāta ar izlīdzinošo kārtu, elektrība izvilkta līdz istabām, ir uzstādīti radiatori.

Baltā apdare jeb tīrā apdare nozīmē to, ka dzīvoklis ir ar starpsienām, apkures sistēmu, elektrības ievadu dzīvoklī, kanalizācijas un aukstā ūdens ievadiem vannas istabā un virtuvē, ūdens, apkures un elektrības skaitītājiem, ārdurvīm, palodzēm.

Tās plusi esot tādi, ka pircējam iespējams salīdzinoši īsākā laikā (un iespējams — arī saviem spēkiem) veikt apdari, nekā pērkot dzīvokli bez apdares. Dzīvokli var iekārtot pēc savas gaumes. Mīnusi — nav iespējams tūlīt pēc iegādes pārvākties uz jauno mājvietu, jāmeklē remontstrādnieki, jāuzrauga, jāskrien pa veikaliem, izvēloties materiālus.

Pabeigta iekšējā apdare jeb pilna apdare — dzīvoklis ir tādā stadijā, ka tā īpašnieks pēc mājas nodošanas ekspluatācijā tajā jau var sākt dzīvot. Daļā jauno projektu tiek piedāvāti dzīvokļi jau ar virtuves iekārtu.

Šādas apdares plusi — tūlīt pēc mājas nodošanas ekspluatācijā var pārvākties uz jauno mājvietu. Projekta attīstītājam veicot iekšējo apdari visā mājā uzreiz, apdares materiālus iespējams iegādāties lētāk, nekā ja to darītu katrs pircējs atsevišķi. Turklāt, veicot iekšējo apdari visā mājā, koplietošanas telpas paliek nesabojātas (nekā tas būtu, ja katrs ar saviem materiāliem nobružā kāpnes, liftus utt.).

Bieži dzīvokļa rezervācija notiek projekta sākuma posmā, iespējams izvēlēties apdares materiālus, krāsas. Mīnusi — izvēloties dzīvokli ar iekšējo apdari, pircējam jārēķinās ar to, ka cenā ir iekļauti tādi apdares materiāli, kādus ir izvēlējies projekta attīstītājs. Ja pircējs grib ko citu, dzīvokļa cena pieaugs proporcionāli materiālu cenām. Tāpat, lai veiktu izmaiņas dzīvokļa dizainā, pircējam tas jādara par saviem līdzekļiem.

Pērkot dzīvokli ar nepabeigtu iekšējo apdari, pircējam ir iespēja pašam izvēlēties gan nākamo dzīvokļa dizainu, gan arī meistarus, kas veiks dzīvoklī atlikušos darbus. Taču tad nav garantijas, ka visi kaimiņi vienlaikus veiks dzīvokļa iekštelpu remontdarbus, līdz ar to ilgstoši būs dzirdami celtniecības trokšņi un jūtami putekļi.

Pieprasījums pēc dzīvokļiem ar pabeigtu iekšējo apdari krietni pārsniedz piedāvājumu. Vērojot nekustamā īpašuma tirgu Igaunijā, konkrētāk, Tallinā, var secināt, ka šajā valstī 80% no dzīvokļiem jaunajos projektos tiek piedāvāti ar pabeigtu iekšējo apdari, — norāda «Arco Real Estate» mārketinga direktore Santa Blūma. Tā kā Igaunijas pieredze pēc aptuveni diviem gadiem atkārtojas Latvijā un tendence piedāvāt vairāk dzīvokļu ar apdari jau ir novērojama, var apgalvot, ka arī Latvijā pēc kāda laika šī proporcija būs tāda pati.