Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jauno mājokļu daudz, bet nepietiek

Rīgā piedāvā dzīvokļus apmēram 70 jaunos vai pilnībā rekonstruētos daudzdzīvokļu namos, centrā — apmēram 10.

Tā saskaitījuši «Ober–Haus» vērtēšanas servisa speciālisti. Taču piedāvājums vēl neapmierina pieprasījumu. Vairāku namu celtniecība kavējas, jo nu jau nevis projekta attīstītāji izvēlas būvfirmas, bet tās sāk «šķirot» attīstītājus.

Aktīvi namus ceļ Rīgas apkaimē, apmēram līdz 60 km attālumā no galvaspilsētas — piedāvājumā ir dzīvokļi apmēram 50 mājās. Var izvēlēties dažādus mājokļus — ar atšķirīgu cenu, novietojumu un apdares līmeni. Cenu amplitūda ir plaša. Vidēji dzīvoklis ar apdari maksā 1000–1300 EUR/m2, ar «melno» apdari — par 200–300 EUR/m2 lētāk, vēsta «Ober–Haus».

Pēc SIA «Latio» ziņām, vidējā dzīvokļa cena ar «balto» apdari Jūrmalā ir no 1200–3500 EUR/m2. Dzīvokļu cenu nosaka mājokļa novietojums, kur noteicošais faktors ir atrašanās vieta jūras pusē virzienā no dzelzceļa, kā arī projekta ekskluzivitāte. Lielā mērā dzīvokļu cenu Jūrmalā nosaka zemes dārdzība. Tā kā Jūrmalas mājokļu tirgus zināmā mērā ir orientēts uz ārvalstniekiem, jaunie projekti ir visai ekskluzīvi — nodrošināti ar gaisa attīrīšanas un kondicionēšanas iekārtām, terasēm, pazemes autostāvvietām, tajos paredzētas vietas kamīnu iebūvei utt.

Vislielākais pieprasījums ir pēc vienistabas dzīvokļiem, pēc tam pēc 2–3 istabu mītnēm (ap 50–120 m2), ko iegādājas jaunas ģimenes, izmantojot bankas aizdevumu. Vispopulārākie ir mikrorajoni ar labi attīstītu infrastruktūru (ērts transports, skolas, bērnudārzi, veikali, sabiedriskie pakalpojumi un atpūtas iespējas) — Teika, Purvciems, Pļavnieki, Imanta, Ziepniekkalns un Zolitūde, secina «Ober–Haus».

Jaunie projekti pamazām tiek izpārdoti, un daļa dzīvokļu jau nonāk otrreizējā tirgū, norāda «Latio». Iezīmējusies arī jauna tendence — piedāvāt nesen pirktos dzīvokļus īrei. Tomēr tos izīrēt ir grūti, jo jaunajiem namiem raksturīgas lielas apsaimniekošanas izmaksas. 2005. gadā radikāli mainījusies situācija projektu attīstīšanas un būvniecības jomā. Agrāk attīstītājs rīkoja konkursus un izvēlējās piemērotāko būvnieku, kurš par tiesībām celt attiecīgo objektu daudzos gadījumos pat veica pirmo iemaksu. Tagad būvnieki nosaka situāciju un izvēlas, ar kādu attīstītāju strādāt. Tāpēc vairāku jau pavasarī celt plānoto jauno projektu būvniecība pagaidām vēl nav sākta. Paredzams, ka būvizmaksas turpinās celties, turklāt aug prasības gatavo objektu kvalitātei.