Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Saulgriežus svin arī citur pasaulē

Svētki, kas Latvijā ir pazīstami kā Līgo vakars un Jāņi, tiek svinēti arī citās pasaules valstīs, galvenokārt Eiropas ziemeļos, un parasti ir pieskaņoti vasaras saulgriežiem. Jāatgādina gan, ka Jūlija kalendāra gada garums atšķiras no tropiskā gada garuma un gada garākā diena jau pasen neiekrīt tieši 24. jūnijā.

Šogad vasaras saulgrieži (garākā diena un īsākā nakts) tika sagaidīti jau vakar un kā vieni no pirmajiem svinības sāka druīdu pēcteči slavenajā Anglijas vēsturiskajā vietā Stounhendžā.

«Reuters» raksta — kad pulksten 4.58 no rīta ausa saule, Anglijas dienvidu pilsētas Viltšīras Solsberi līdzenumā aptuveni simt kilometru uz rietumiem no Londonas atskanēja gaviles. Tur bija pulcējušies līdz pat 21 tūkstotim druīdu, reliģisko aktīvistu un citu svinētāju, kas, sitot bungas un pūšot stabules, svinēja vasaras saulgriežus. Druīdiem — ķeltu pagānu reliģijas pārstāvjiem — Stounhendža ir īpaši nozīmīga, jo viņi uzskata, ka pirms vairāk nekā 2000 gadiem tas ir bijis svarīgs garīgais centrs. Senais akmens veidojums ir pieejams apskatei visu gadu, taču saulgriežos svinētājiem ir reta iespēja pastaigāties starp divdesmit tonnas smagajiem akmens veidojumiem un pieskarties tiem.

Līdzīgi kā Latvijā, Dānijā tiek atzīmēta nevis paša Jāņu diena (24. jūniju šajā valstī saprotamu iemeslu dēļ sauc par Svētā Hansa dienu), bet gan vakars pirms tās. Dāņiem ir tradīcija kurt ugunskurus pludmalēs vai ezeru un upju krastos, dziedāt dziesmas un līksmi atzīmēt šo dienu. Tradicionālās dziedniecības piekritēji šo vakaru izmanto, lai vāktu ārstnieciskās zāles (vai nav kas līdzīgs visai labai jāņuzālei?). Viens no minētā vakara interesantākajiem skatiem ir no salmiem izveidotas raganas dedzināšana, taču seno tradīciju cienītājus nāksies apbēdināt — šis paradums radies tikai pagājušā gadsimta divdesmitajos gados, tādēļ ne par kādu nopietnu kultūras mantojumu nebūtu uzskatāms. Turklāt ragana netiek dedzināta kāda ļauna nolūka dēļ — šādā veidā tai tiekot palīdzēts nokļūt Harca kalnos Vācijā, kur tieši šajā naktī noritot lielais raganu saiets.

Kaut gan Norvēģijā saulgrieži nav oficiāli svētki, daudzi cilvēki izmanto vasaras īsāko nakti, lai sarīkotu privātas ballītes un līksmotu pie ugunskura. Atsevišķos ciematos saglabājusies tradīcija šajā naktī rīkot kāzu atdarināšanas, turklāt jaunlaulāto lomā iejūtas gan pieaugušie, gan bērni. Tas simbolizējot jaunas dzīvības aizsākšanos.

Zviedrijā un Somijā saulgrieži ir oficiāli svētki, taču tie netiek atzīmēti ik gadus vienā un tajā pašā dienā, bet gan piektdienā, kas iekrīt starp 19. un 25. jūniju, un sestdienā, kas attiecīgi iekrīt starp 20. un 26. jūniju. Tātad šogad zviedri un somi savus Jāņus svinēs 24. jūnija vakarā. Zviedrijā šajā vakarā tiek pacelts ar ziediem un lentēm greznots stabs, ap kuru notiek dejas tradicionālās mūzikas pavadījumā. Līdzīgas tradīcijas ir tajos Somijas apgabalos, kur mitinās daudz zviedru, toties citur Somijā iet gluži kā pie mums — kuras milzu ugunskuri, ļaudis dzer ne tikai alu, bet arī ko stiprāku, iet peldēties, brauc ar automašīnām, un pēc svētkiem laikraksti publicē sirdi stindzinošus statistikas datus par bojāgājušajiem.