Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vardarbīgas ainas TV varēs rādīt pēc pulksten 23

Saeima trešdien, otrajā lasījumā balsojot par Radio un televīzijas likuma grozījumiem, negaidīti atbalstīja deputāta Jāņa Urbanoviča (TSP) kompromisa priekšlikumu aizliegt vardarbīgu ainu demonstrēšanu televīzijā no pulksten 7 līdz 23.

Patlaban tāds aizliegums ir noteikts no pulksten 7 līdz 22, savukārt Saeimas atbildīgā komisija bija sagatavojusi likuma grozījumus, paredzot līdz pusnaktij pagarināt laiku, kurā raidorganizācijas nedrīkst izplatīt tādas programmas un raidījumus, kuros ir fiziska vai psiholoģiska vardarbība.

Par Urbanoviča priekšlikumu nobalsoja 41 deputāts, pret bija 15, bet vēl 15 tautas kalpi balsojumā atturējās.

Ja šāda likuma redakcija tiks atbalstīta arī galīgajā lasījumā, turpmāk televīzijas līdz pulksten 23 nedrīkstēs rādīt pārraides, kas satur asiņainas vai šausmu ainas, skatus, kas saistīti ar narkotiku lietošanu vai citu bērnu un pusaudžu fiziskajai, garīgajai un tikumiskajai attīstībai kaitējošu informāciju.

Pret šādu ierobežojumu aktīvi iebilst televīziju pārstāvji.

Netika atbalstīts arī deputāta Vladimira Buzajeva (PCTVL) priekšlikums svītrot no likuma normu, kas dod Ministru kabinetam, ja kādā valsts teritorijas daļā pastāv draudi valsts valodas lietošanai vai arī tās lietošana vai izplatība ir būtiski nepietiekama, lemt par pasākumiem valsts valodas lietošanas veicināšanai attiecīgajā teritorijā.

Grozījumu projekta autori uzskata, ka plašsaziņas līdzekļi lielā mērā veicina agresivitāti, īpaši bērnos un jauniešos. Sevišķi liels iespaids ir televīzijai. Sociologi pasaulē arvien biežāk saista vardarbību televīzijā ar vardarbības aktu pieaugumu dzīvē.

«Ja cilvēks bieži redz citu cilvēku agresīvu uzvedību, vienalga, vai tā ir reāla vai virtuāla, tā pamudina cilvēku uzvesties līdzīgi. Vardarbība televīzijā radina cilvēkus palikt nejūtīgiem pret vardarbību reālajā dzīvē, cilvēki to sāk uztvert kā dabisku un neatņemamu dzīves sastāvdaļu,» motivē izmaiņu autori.

«Īpaši nozīmīga ir televīzijas ietekme uz bērniem. Bērni vēl tiešāk nekā pieaugušie uztver televīzijā rādīto kā tīru patiesību un ir daudz vieglāk ietekmējami. Psihologu pētījumi pierāda, ka pēc vardarbīgu televīzijas raidījumu noskatīšanās bērnu spēles un uzvedība kļūst agresīvāka, viņi biežāk tiecas risināt domstarpības agresīvā un vardarbīgā veidā,» turpina grozījumu izstrādātāji.

Latvijā bērni bieži pavada pie televizora vairākas stundas dienā. Tā kā vardarbība starp pusaudžiem kļūst arvien aktuālāka, nepieciešams ar visiem iespējamiem līdzekļiem ierobežot pieejamību vardarbīgiem un citādi bērnu normālajai attīstībai kaitējošiem materiāliem.