Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Operatori: Atbrīvotie 300 000 numuru pietiks neilgam laikam

Mobilo sakaru operatori atzinīgi vērtē 300 000 numuru atbrīvošanu, tomēr pauž bažas, ka ar tiem nevarēs apmierināt aktuālo pieprasījumu.

Kā ziņots, valdība vakar atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) izstrādāto ierosinājumu, kas paredz mobilo sakaru tīklu operatoru vajadzībām atbrīvot 300 000 numuru, bet no nākamā gada 1. marta — vēl 500 000 numuru.

«Latvijas mobilā telefona» (LMT) preses sekretārs Dāvids Dane aģentūrai LETA sacīja, ka ar atbrīvotajiem 300 000 numuru būs pietiekami, lai apmierinātu aktuālo pieprasījumu, ko sakaru operatori jau lūguši piešķirt. Līdz ar to resursu pietiks neilgam laikam.

«Ir nepieciešams turpināt atbrīvot numuru resursus, kā arī iespējami ātrāk pāriet uz astoņzīmju numerāciju, kas ir vienīgais ilgtermiņa risinājums,» uzskata LMT pārstāvis. Viņš uzsvēra, ka «agrāk vai vēlāk Latvijai tik un tā būs jāievieš astoņzīmju numerācija», un aicināja to darīt uzreiz, jo «izmaksas laika gaitā tikai pieaugs».

«Tele2» sabiedrisko attiecību konsultante Evita Matisone numuru atbrīvošanu vērtēja arī kā pozitīvu soli, norādot, ka tomēr līdz nākamajam gadam ar šo apjomu nepietiks.

Prognozējot strauju tirgus attīstību, Matisone pauda uzskatu, ka ir nepieciešams ātrāk atbrīvot arī plānotos 500 000 numuru. Viņa norādīja, ka «drīz regulators izdalīs šos 300 000 un jau rudenī varētu atkal pietrūkt numerācijas resursu». «Tele2» arī uzskata, ka nākotnē nepieciešams pāriet uz astoņu ciparu numerāciju, lai «katru reizi neatkārtotos diskusija par numerācijas resursu trūkumu».

Kā informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) Ekonomiskās analīzes departamenta direktors Jānis Miķelsons, operatori līdz šim brīdim pieprasījuši 460 000 numuru.

LMT ir pieprasījis 100 000 numuru, «Tele2» — 100 000, «Zetcom», kas sniedz priekšapmaksas pakalpojumus ar nosaukumu «Amigo» — 100 000. «Bite Mobile» pieprasījis 200 000 numuru, no kuriem 40 000 jau piešķirti. SPRK padome par numuru piešķiršanu varētu lemt jūlija vidū.

LETA jau informēja, ka 300 000 numuru optimizācijas nolūkos mobilo sakaru operatoriem paredzēti numuri, kas sākas ar «55», «66» un «69». Tie līdz šim bija paredzēti citu neģeogrāfisko pakalpojumu, rezerves un tehniskajām vajadzībām.

Papildu 500 000 numuru mobilo sakaru operatori varēs iegūt numerācijas rajonu optimizācijas rezultātā.

Līdz 2006. gada 1. martam numurus, kas sākas ar nacionālo numerācijas rajonu piekļuves kodiem «52», «53», «54», «56» un «57», paredzēts pārslēgt uz kodu «2», veidojot divus jaunus numerācijas rajonus.

No nākamā gada 1. marta pārejai uz astoņciparu numerācijas shēmu iecerēts rezervēt numurus, kas sākas ar «22», «27», «46» un «49». Jaunu numerācijas rajonu izveidošanai paredzēs numurus, kas sāksies ar «20», «21», «23», «24», «25», «26», «28» un «29».

SPRK pēdējos tās rīcībā esošos brīvos mobilo sakaru numurus operatoriem piešķīra maija vidū. SPRK skatījumā situācija ar numuriem ir kritiska, jo pieprasījums pārsniedz SM solīto brīvo numuru apjomu.

Sakaru operatoru skatījumā labākais numuru trūkuma problēmas risinājums ir pāreja uz astoņu ciparu numerāciju, savukārt SM iepriekš pauda viedokli, ka pagaidām Latvijā jāsaglabā septiņu zīmju numerācijas sistēma. Satiksmes ministrs Ainārs Šlesers (LPP) arī nav pārliecināts, ka Latvijā jāveic pāreja uz astoņu ciparu numerāciju. Pēc viņa domām, numurus varētu atbrīvot, optimālāk izmantojot mobilo sakaru priekšapmaksas kartes.