Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kristiāna Lapiņa: Aptauju spožums un posts

Aptaujas, kuras parādās šur un tur, ir labs paņēmiens, kā noskaidrot kādas sabiedrības daļas viedokli, un tad savukārt ir jāaizdomājas par vērtību sistēmu sabiedrībā. Kaut arī tas ir diskutabls paņēmiens, kā uzzināt cilvēku viedokļus, var mēģināt.

Liekas, ka tās nu ir neierobežotas iespējas, proti, izteikšanās par jebkuru vērtēšanai nodotu procesu, lietu, notikumu vai personu. Sevišķi vienkārši to ir izdarīt internetā. Piemēram, skaistāko kāju īpašniece. Jauki. Ja man nebūs izdevības piedalīties šādā aptaujā, es varu sevi uzskatīt par apdalītu. Nu, gandrīz vai dissociāla būtne. Vēl trakāk būs tad, ja es palaidīšu garām, kam tad īsti šis tituls galu galā ir pienācies. Skaistāko krūšu īpašniece. Satriecoši. Ja mēs neuzzināsim, kurai tad ir tā paveicies, mūsu nākotne būs drūma un nebaudāma. Godīgākais politiķis — pat bez ironijas. Mums taču ir jāzina, kurš kandidē uz šādu titulu un kurš to iegūst, lai būtu vismaz, ar ko salīdzināt, galu galā kritēriji godīgumam nav formulēti tā «pa īstam» — vai godīgs ir tāds, kurš zog maz, tāds, kurš nezog vispār, vai tāds, kurš to dara tā, ka neviens nezina. Un vīrišķīgākais vīrietis — bez cinisma. Tas taču ir lieliski. Kāds vai kāda, kuram nav īstas skaidrības, ko nozīmē vīrišķība, beidzot taps apgaismots. Vērtēšanai var pakļaut visu. Līdz ar to var noskaidrot «vispārzināmos viedokļus», «sabiedrības domas», «cilvēku uzskatus» u. c. Vispār brīžam veidojas pat puslīdz objektīva aina. Iespējams. Vismaz tā liekas.

Tas viss būtu tīrais sīkums, ja vien sekas nebūtu cilvēku cenšanās pielīdzināt sevi etaloniem vai noteiktiem kritērijiem, kuri bieži vien ir tikai un vienīgi attiecīgās kultūrvides «izdomas auglis». Protams, ir daži visai spilgti piemēri — nu, kaut vai tradicionālie skaistuma konkursi. Ir jau tiesa, ka skaista sieviete ir brīnums. Taču tad, kad viņas viena pēc otras konkursā demonstrē savu eksterjeru, neviļus rodas asociācijas ar suņu sacensībām. Vai skaistums ir novērtējams pēc konkrētiem kritērijiem? Mēdz teikt, ka par gaumi nestrīdas — tā vai nu ir, vai tās nav. Bet attiecībā uz skaistumu tas nedarbojas — vienam patīk māte, otram meita, citam — kleita. Un tomēr cenšanās iespiesties noteiktos rāmjos ir dažu cilvēku dzīves jēga. Dažubrīd šķiet, ka nepiederēt kādai referentajai grupai ir nāves grēkam līdzīgi.

Tomēr ir aptaujas, kuras varētu uzskatīt nevis par salīdzināšanu un vērtēšanu klasiskajā izpratnē, bet gan par piedāvājumu paraudzīties uz kaut ko, ko ikdienā cilvēki mēdz nepamanīt… Mēs nepamanām skaistākos dārzus, sakoptākos pagalmus un gaišākos cilvēkus. Mēs gribam salīdzināt, iespiest rāmītī «atbilstošs, neatbilstošs» un jūtamies apmierināti, ja mums tas ir izdevies. Taču biežāk ir tā, ka kas patiešām vērtīgs nemaz netiek apveltīts ar publicitāti. Laikam tomēr ir grūti pievērsties katram un ikvienam, jo unikalitāte ir sarežģīti formulējama, un tas ir pārāk nogurdinoši — meklēt labos vārdus, atzinīgos salīdzinājumus un vispār — nodarboties ar «sociālo glāstu» dāļāšanu. Vienkāršāk ir teikt — vai dieniņ, nu, tas gan izskatās stulbi, bet tas — nepiemēroti, un tas… vēl kaut kā.

Ir vēl kāda interesanta iezīme — ļaudis ir gatavi izteikties par tām pašām kājām vai deguniem un izrāda pārsteidzošu aktivitāti, bet, ja runa ir par sociāli nozīmīgu projektu apspriešanu, pasivitāte ir apbrīnojama. Jājautā, kas dzīvi ietekmē vairāk — kādas meičas krūšu apkārtmērs vai jaunas būves atrašanās vieta un tai sekojošās vides izmaiņas? Otra būtiskā lieta ir negatīvisms, kas prevalē šādu aptauju komentāros. Nu, ko. Secinājums ir acīmredzams. Mēs ar grūtībām varam pateikt labus vārdus tāpat vien, bez noteiktu kritēriju formulēšanas. Droši vien vaina ir vērtību sistēmā, kura tomēr ir pamatīgi devalvējusies. Kādu nosaukt par idiotu un tādējādi apveltīt ar klīnisku diagnozi ir vieglāk nekā mēģināt atrast ko labu šai pašā cilvēkā. Vēl jo vairāk tad, ja  idiotismam ir kritērijs.