Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lato Lapsa: Zelta zeme, kuru pametusi varavīksne

Pazīstamā žurnālista un publicista Lato Lapsas jaunā grāmata stāsta par viņa ceļojumu uz Krievijas pašu attālāko daļu — Sibīriju.

Grāmatas pirmajā daļā sirsnīgi un ar humoru attēloti Sibīrijas iedzīvotāji un viņu sadzīve, Kolimas zelta raktuves un bijušais lēģeris, garais brauciens pa slaveno Baikāla — Amūras maģistrāli, tikšanās ar Sibīrijas saimnieku lāci un citi piedzīvojumi.

Otrajā daļā sniegts autora skatījums uz Krievijas attālo novadu lielpilsētām: Habarovsku, Jakutsku, Krasnojarsku, Vladivostoku un citām. Savukārt trešajā daļā — daži praktiski ieteikumi visiem, kas vēlas doties līdzīgā ceļojumā un izbaudīt Sibīrijas eksotiku.

Autors baudījis gan Krievijas iedzīvotāju izslavēto viesmīlību, gan uzklausījis ceļā sastapto cilvēku stāstus. Zelta skalotāja Marija, zeku dzīves pazinējs Boriss, lāču mednieks Viktors, šamaņu pētnieks Fēlikss — tie ir tikai daži no šīs grāmatas kolorītajiem varoņiem.

«Magadanas un Krasnojarskas latvieši, Birobidžanas ķīnieši un vācieši, Ustjņeras un Kadikčanas krievi — vēl un vēl, un vēl. Tā viņi visi gadījās manā ceļā un izgaisa. Lai gan nē — patiesībā izgaisu es. Es biju tas, kurš atgriezās pēc mēneša Krievijas Ziemeļos, Tālajos Austrumos, Baikāla krastos un Austrumsibīrijas taigā. Toties viņi — viņi visi kaut kur tur mīt joprojām.

Tūkstošiem kilometru, kā arī sešu līdz deviņu stundu starpība mūs šķir no miljoniem kvadrātkilometru neskartu mežu un sopku, no desmitiem un simtiem tonnu pazemes zelta un māju lieluma peldošajām zelta fabrikām, no dimantiem, mežonīgām upēm un lāčiem, kas naktīs pastaigājas pa ciematu ielām, no lašiem, simtiem zonu un tūkstošiem sliežu kilometru, no pasaulē garākajiem tuneļiem, no desmitiem un simtiem dzīvu, bet — kā brīžam sāk šķist — galvenokārt jau mirušu ciematu un pilsētu.

Un arī no cilvēkiem, kuri tur joprojām dzīvo, mirst un reizēm pēc nāves vēl desmit dienas guļ sniegā, lai tad vannā tiktu aizvilkti uz dzelzceļa staciju un aizvesti uz tuvāko kapsētu.»

Lato Lapsa «Zelta zeme, kuru pametusi varavīksne»

Autora fotogrāfijas

Artas un Jāņa Jaunarāju mākslinieciskais noformējums

Sērija «Vēja Roze»