Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperti: Eiro kritums vēl turpināsies

Eiro vērtības samazināšanās vēl turpināsies, uzskata aģentūras LETA aptaujātie finanšu eksperti.

Kā ziņots, Eiropas Savienības (ES) valstīm nespējot vienoties par savienības budžetu 2007.-2013. gadam, eiro kurss pret ASV dolāru pirmdien, 20. jūnijā, pazeminājās līdz 1,2170 dolāriem par eiro, salīdzinot ar 17. jūnijā fiksētajiem 1,2289 dolāriem par eiro, kas bija augstākais eiro kurss pēdējās nedēļas laikā.

Pagājušās nedēļas beigās eiro vērtības pieaugumu bija veicinājušas ziņas par ASV tekošā konta deficīta pieaugumu līdz 195,1 miljardiem dolāru šā gada pirmajā ceturksnī.

Eiro cena pasaulē 21. jūnijā samazinājās zem 1,21 dolāra atzīmes. Savukārt dolāra cena atgriezās virs 57 santīmu atzīmes.

Kā prognozē «Nordea bankas» eksperti, ja tendences tirgū nemainīsies, pēc svētkiem dolāra cena varētu būt ap 58 santīmiem. Tā notiks, ja eiro cena neizturēs spiedienu un samazināsies zem 1,20 dolāra līmeņa.

Kā aģentūrai LETA sacīja «Nordea bankas» finanšu produktu eksperts Andris Lāriņš, līdz ko tirgū runā par ASV tekošā konta un tirdzniecības deficītu un šie dati ir slikti, arī dolāra kurss krīt. Tomēr negatīvo ASV datu efektu nomāc ekonomiskās un politiskās problēmas eirozonā.

Taču problēmas eirozonā nekādā mērā neietekmē eiro un lata attiecības, toties lata piesaistes eiro dēļ strauji mainās dolāra cena Latvijā. Straujās dolāra cenas svārstības maina gan dolāru kredītu vērtību latos, kas šogad pieaugusi par vairāk nekā 11%, gan arī to produktu, kuri tiek iepirkti par dolāriem, cenas latos, piemēram, naftas un metālu cenas.

Procentu likmes dolāriem pagaidām aug un vēl kādu laiku mēreni turpinās augt. Attiecībā uz eiro procentu likmēm patlaban tiek runāts par iespējamo samazināšanos vai vismaz palikšanu pašreizējos līmeņos. Kamēr eiro zonas ekonomikas attīstība būs vāja, inflācija zema un ražošanas sektorā būs recesijas pazīmes, tikmēr apšaubāms, ka eiro procentu likmēm būs izredzes pakāpties, sacīja Lāriņš.

Latu procentu likmes ir nedaudz augstākas par eiro procentu likmēm. Starpība starp šīm likmēm, visticamāk, nepieaugs. Līdz ar to, ja eiro likmes nedaudz samazināsies, nedaudz samazināsies arī latu procentu likmes. Īstermiņa likmes gan nebūs zem 2%, jo tieši tik par latiem uz vienu nedēļu maksā Latvijas Banka, kas nosaka minimālo slieksni.

AS «Parex Asset Management» Zigurds Vaikulis norādīja, ka eiro kursa kāpumam bija maza saistība ar piektdienas ziņu par ASV tekošā konta deficīta pieaugumu — lielāka ietekme uz eiro kursu bija tam, ka jau otro mēnesi pēc kārtas investīcijas ASV nespēj nosegt ārējās tirdzniecības deficītu, kā arī tehniskiem faktoriem — valūtas spēlmaņu vēlmei fiksēt peļņu pie 1,20 eiro/dolāra kursa.

Tehniski eiro/dolāra kurss izskatās noskaņots uz kāpuma viļņa, un eiro zonas problēmas valūtas tirgus kontekstā varētu atvirzīties otrajā plānā, uzskata Vaikulis.

Arī AS «SEB Latvijas Unibankas» Tirgus un nozaru analīzes nodaļas vadītājs Andris Vilks uzskata, ka nekādiem satricinājumiem Latvijas likmēm sakarā ar ES iekšējām problēmām nevajadzētu rasties.

«Hansabankas» vecākā analītiķe Liene Kūle atzina, ka, lai gan dolārs ik pa laikam saņem un arī turpmāk saņems «grūdienus» negatīvu ekonomisko ziņu veidā, galvenā tendence valūtu tirgos — eiro kursa pazemināšanās — saglabāsies. To nosaka pašreizējā situācija ES.

Kūle uzsvēra, ka ES vadītāju sammitā nākotnes perspektīvas, «maigi izsakoties, neizskatās neko rožainas». Arī pētot valūtu kursu svārstības tehniski, šķiet, ka eiro kritums varētu īstermiņā turpināties. Globālās valūtu kursu svārstības ietekmēs tikai lata/dolāra valūtas kursu, savukārt lata/eiro kurss saglabāsies stabils, ko nodrošina lata piesaiste eiro.

Eiro procentu likmes šobrīd ir diezgan stabilas. Lai gan ir atsevišķi analītiķi, kas piemin iespējamu eiro bāzes procentu likmes samazinājumu, ja nestabilitāte un stagnācija eiro zonas ekonomikā ieilgs, visticamāk, Eiropas Centrālā banka (ECB) ar jebkādām izmaiņām nesteigsies — līdzšinējā pieredze liecina, ka ECB, pretstatā ASV kolēģiem, savu monetāro politiku maina ļoti lēni un pakāpeniski.

Latu procentu likmes attīstīsies sasaitē ar eiro procentu likmēm. Gada pirmajā pusē latu procentu likmes ir visai ievērojami samazinājušās — pazeminājusies latu un eiro procentu likmju starpība. Kūle paredz, ka šī starpība, kas patlaban ir aptuveni 0,7 procentpunkti, varētu nākamo pāris gadu laikā izzust pavisam, neskaidrs ir vienīgi tas, cik ātri šis process risināsies.

Tā kā vasaras periodā tirgus aktivitāte tradicionāli ir zema, tad straujāki procentu likmju konverģences procesi, piemēram, latu procentu likmju tālāks samazinājums, gaidāmi tikai rudenī, prognozē Kūle.