Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā  telpās audzēt viengadīgo papriku

Kāpēc istabā uz palodzes audzētajām paprikām lapas palika plankumainas, starp lapu kātiņu un auga stumbru izveidojās tāds kā zirnekļa tīkls, ziedi sažuva un nobira, attīstījās tikai viens auglis. Telpaugu avīzē nekas nav atrodams par slimībām. Ko darīt?

Raimonds Karps Rīgā

Tautas valodā viengadīgo papriku (Capsicum annuum) vēl sauc par spāņu pipariem, turku pipariem utt. Dārzeņkopībā audzē gan saldās, gan sīvās paprikas šķirnes. Papriku ģintī ir aptuveni 30 sugas, kuras savvaļā aug Vidusamerikā un Dienvidamerikā.

Viengadīgā paprika ir aptuveni 60 cm augsta, ļoti zarota ar daudz augļiem. Audzējot telpās, viengadīgā paprika var augt vairākus gadus. Ziedi ir nelieli, dzelteni, bet ogveida augļi — ādaini, spoži, dažādās krāsās un dažādi pēc formas. Tā kā augļi ilgi turas krūmā, tad vienlaikus uz auga var būt gan gatavi, gan negatavi augļi, kā arī ziedi.

Lai paprikas labi augtu un ražotu augļus, tai nepieciešama irdena, barības vielām bagāta augsne. Augi jāaudzē siltā un gaišā vietā. Bagātīgi jālaista un katru nedēļu jāmēslo.

Viengadīgā paprika jāsargā no tīklērcēm, kuras apmetas lapas apakšpusē, sūc šūnsulu un ir grūti pamanāmas. Tās ap lapām, ap jaunajiem dzinumiem apvij sīku tīmeklīti — līdzīgu zirnekļtīklam. Tīklērces savairojas ļoti sausā gaisā un siltumā. Šos kaitēkļus telpās var ienest ar āra puķēm, citiem augiem, kā arī ar apģērbu, ja ir būts tādā vietā, kur ir šie kaitēkļi, piemēram, dārzā. Tīklērču apkarošanai izmanto dažādus insekticīdus, taču, ja paprikas tiek audzētas istabā, tad, lietojot ķīmiju (indes), ļoti jāuzmanās. Ja augi nomigloti, tad vismaz diennakti nevajag uzturēties šajā telpā, un tā ļoti rūpīgi jāvēdina.