Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievija atbrīvosies no robežlīgumos ar Igauniju noteiktajām saistībām

Krievijas Ārlietu ministrija sāk procedūru, lai Krieviju atbrīvotu no saistībām, kuras noteiktas robežlīgumos ar Igauniju. Tā pirmdien pavēstīja augsta ranga diplomātiskais avots Maskavā.

Pēc viņa teiktā, Igaunijas vēstniekam Krievijā iesniegta nota, kurā norādīts, ka «Krievijas Ārlietu ministrija spiesta sākt procedūras, lai atbilstoši starptautiskajām tiesībām atbrīvotu Krieviju no saistībām, kas radās, parakstot līgumu par robežu».

«Tas nozīmēs, ka Krievijas un Igaunijas teritoriālās robežas noformēšanas pēc starptautiskajām tiesībām problēma paliek atklāta, un sakarā ar to būs nepieciešamas jaunas sarunas,» sacīja avots.

Krievijas Ārlietu ministrija pagājušajā trešdienā paziņoja, ka Igaunijas un Krievijas robežlīgumu ratifikācija Krievijas parlamenta augšpalātā — Federācijas padomē — ir «kļuvusi neiespējama» Igaunijas parlamenta veikto labojumu dēļ.

«Krievijas puse darbojās pēc labākās sirdsapziņas un balstījās arī uz oficiālās Tallinas vairākkārtējiem solījumiem, ka no Igaunijas puses nebūs nekādu soļu, kas būtībā torpedēs šo procesu. Diemžēl šie solījumi netika pildīti,» paziņoja Krievijas Ārlietu ministrija.

Ministrija uzsvēra, ka «Igaunijas parlamenta pieņemtajā ratifikācijas likuma tekstā ietverti Maskavai nepieņemami atzinumi, kas piesaista minētās vienošanās Igaunijas iekšpolitiskiem dokumentiem, kas neatbilst objektīvām reālijām, rada nepatiesu kontekstu šo vienošanos interpretēšanai un realizēšanai, tādējādi padarot par bezjēdzīgu ilgu gadu darbu, kas tika ieguldīts to parakstīšanai».

«Forma, kādā Igaunija ratificēja līgumus par robežu ar Krieviju, ir guvusi viennozīmīgi negatīvu reakciju Krievijas sabiedrībā. Igaunijas parlamenta ieņemtās pozīcijas fonā šo vienošanos virzīšana ratifikācijai Krievijas Federācijas padomē kļūst neiespējama,» teikts paziņojumā.

Igaunijas parlaments pagājušo pirmdien ārkārtas sēdē ratificēja Igaunijas un Krievijas robežlīgumus. Ratifikācijas likuma preambulā norādīts, ka parlaments, ratificējot robežlīgumus, ņem vērā 1918. gada 24. februārī pasludinātās Igaunijas Republikas tiesisko pēctecību, kā tas norādīts valsts konstitūcijā, kā arī Igaunijas Augstākās padomes 1991. gada 20. augusta lēmumu «Par Igaunijas valstisko neatkarību» un parlamenta 1992. gada 7. oktobra deklarāciju «Par konstitucionālās valsts iekārtas atjaunošanu».

Tādējādi preambulā nav tieši minēta Igaunijas okupācija un aneksija, taču uz to netieši norāda pieminētie tiesiskie akti. Piemēram, 1992. gada 7. oktobra parlamenta deklarācijā norādīts, ka 1940. gadā Igaunija kļuva par Padomju Savienības agresijas upuri un tika nelikumīgi iekļauta PSRS sastāvā.

Igaunijas prezidents Arnolds Rītels robežlīgumus parakstīja trešdien.

Balstoties uz to, ka Igaunijas Rīgikogu apstiprinātajā ratifikācijas likumā minēts arī 1920. gadā starp Igauniju un Krieviju noslēgtais miera līgums, norādot, ka tas nav zaudējis savu spēku, krievu politologi nekavējoties pauda šaubas par to, vai Igaunijas un Krievijas robežlīgumi varētu tikt ratificēti Krievijas parlamentā.