Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kalnu Padomju Latvija pārdēvēs par Latviju

Jūlijā Latvijas alpīnistu grupa plāno doties uz Pamira kalnu grēdu starp Tadžikistānu un Kirgizstānu, lai uzkāptu 6218 metrus augstajā kalnā Padomju Latvija un pārdēvētu to par Latviju, šodien ziņo laikraksts «Latvijas Avīze».

1960. gadā Latvijas alpīnisti uzkāpa 6218 metru augstā virsotnē Pamira kalnu grēdā, kur līdz tam neviens cilvēks nebija spēris kājas. Virsotni nosauca par Padomju Latviju. 45 gadus pēc tam — jūlija vidū — uz šo pašu kalnu dosies citi Latvijas alpīnisti no kluba «Traverss» Oļega Siļina un Valda Puriņa vadībā, lai uznestu tur zīmi «Latvija» un tā arī oficiāli pārdēvētu kalnu.

Kā atzīst Puriņš, mainīt kalnu vārdus, ja tiem ir ideoloģiski nosaukumi, ir normāla prakse. «Piemēram, Komunisma virsotnē uzkāpa tadžiki un pārdēvēja par Ismaila Somoni smaili. Tāpat Ļeņina virsotne tagad saucas par Čon-To. Cita lieta, ka pasaulē šos kalnus joprojām pazīst pēc to iepriekšējiem nosaukumiem,» atzīst alpīnists.

Viņš norāda, ka Padomju Latvija nav populārs kalns, tajā pēc pirmkāpējiem uzkāpuši vien desmiti ekspedīciju, jo tas atrodas grūti pieejamā, vienmuļā vietā uz Tadžikistānas un Kirgizstānas robežas, bet tehniski nav grūts.

«Faktiski kalnam ar nosaukuma maiņu mēs tikai sāksim veidot publicitāti. Esam uzrakstījuši vēstuli Valsts prezidentei, Latvijas Institūtam, kas saistījies ar Ārlietu ministriju. Nosaukuma maiņa jākārto starpvalstu līmenī,» skaidro Puriņš.

Viņš cer, ka ar kāpšanu problēmu nebūs, jo nekā tehniski sarežģīta neesot, cita lieta: ja kas notiek, uz ātru palīdzību cerēt velti. Alpīnisti kāps par savu un sponsoru naudu, vienam vajadzēšot apmēram 2000 ASV dolāru (1158 latus). Tik maz tāpēc, ka vēl darbojas senie kontakti ar vietējiem alpīnistiem. Arī politiskie nemieri, kas nesen izcēlās Kirgizstānā, Latvijas alpīnistus neskaršot — vietējie apgalvojot, ka tie esot norimuši un briesmīgi izskatījušies tikai televīzijā.

Ideja, ka Padomju Latviju jāpārdēvē par Latviju, pieder arī 75 gadus vecajam Egbertam Imantam. Viņš 1960. gadā bija 14 cilvēku ekspedīcijas sportiskais vadītājs. Imants uz Pamiru šoreiz gan nedosies. «Ja pavisam godīgi, īpaši negribu. Lai brauc jaunie,» saka pensionētais Zemessardzes majors.

Kā atceras Imants, alpīnisti 1960. gadā kalna virsotnē apzināti atstājuši zīmīti ar uzrakstu «Latvija». Norunājuši, ja kāds vēlāk ko pārmetīs, teiks, ka briesmīgi salušas rokas un vārds «Padomju» aizmirsies. Arī atskaitē Imants apzināti uzrakstījis vārdu «Latvija» — «Padomju» pierakstījušas klāt valsts institūcijās. Ekspedīcija uz Pamiru devusies par LPSR Sporta komitejas naudu, kas arī devusi norādījumu nosaukt kalnu par Padomju Latviju, iespējams, par godu 20. gadadienai, kopš tā dibināta.

«No manām apmēram 150 virsotnēm Padomju Latvija bija viegla — lēzens, sniegots kāpiens,» norāda Imants.