Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

2003. gada beigās ASV terora trauksmi izraisīja kļūdaina CIP analīze

2003. gada beigās ASV izsludināto trauksmi par iespējamiem terora aktiem, kas izjauca aptuveni 30 starptautiskos avioreisus, izraisīja Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) veikta analīze par it kā slepeniem ziņojumiem telekanālā «Al Jazeera», kas tomēr izrādījās kļūdaina, vēsta telekanāls NBC.

CIP analītiķi kļūdaini uzskatīja, ka atklājuši slepenus «Al Qaeda» vēstījumus, kuri paslēpti arābu telekanālā pāri ekrānam slīdošajās ziņās, vēsta NBC, atsaucoties uz augsta ranga ASV amatpersonām. CIP eksperti domāja, ka slīdošajās ziņās atklājuši skaitļus, kas liecina par gaidāmiem uzbrukumiem.

«[Tie bija] datumi un reisu numuri, mērķu ģeogrāfiskās koordinātas, ieskaitot Balto namu, Sietlas Kosmosa smaili, pat mazu pilsētu Tapahanoku Virdžīnijā,» ziņo NBC.

Kā vēsta telekanāls, CIP ne apstiprina, ne noliedz ziņas, tikai pavēstīja, ka «aģentūras darbs ir atrast visas ticamās teorijas, it īpaši, ja var tikt apdraudētas amerikāņu dzīvības».

NBC ziņo, ka varbūtējie draudi tika atklāti, izmantojot sarežģītu programmatūru, kas analizē attēlus, meklējot paslēptus vēstījumus.

Bijušajam ASV dzimtenes drošības ministram Tomam Ridžam, kas ticis informēts par analīzes rezultātiem, NBC uzdevis jautājumu, vai viņš tos neuzskatīja par «nedaudz savādiem». «Savādi, unikāli, neparasti, bezprecedenta. Jāatzīst, ka es pats šaubījos, vai tas ir vai nav ticami,» telekanālam atbildēja Ridžs.

Taču viņš sacīja, ka slēptu vēstījumu iespējamību nevarēja neņemt vērā, jo bija arī citi izlūkošanas materiāli un nesen bija noticis uzbrukums Saūda Arābijā. Uz jautājumu, vai nebija nepareizi paaugstināt trauksmes līmeni, Ridžs atbildēja: «Nē.» «Mēs informējām daudzus cilvēkus, un mēs rīkojāmies, balstoties uz labāko informāciju un labākajiem secinājumiem, kas mums toreiz bija,» pavēstīja Ridžs.

ASV valdība 2003. gadā uz Ziemassvētku laiku mainīja iespējamo terora draudu līmeni no «paaugstināta» uz «augstu» jeb saskaņā ar Amerikas Savienotajās Valstīs noteiktās brīdinājuma sistēmas krāsu skalu — no dzeltena uz oranžu. Piecu krāsu skalā oranžais ir otrais nopietnākais draudu līmenis pēc augstākā — sarkanā.

Kā toreiz pavēstīja amatpersonas, «būtiski pieaugusi» informācija par iespējamiem uzbrukumiem un izlūkdienestu ziņojumi liecinot, ka «ārvalstu ekstrēmisti» plānojot uzbrukumus, kas mērogu ziņā varētu līdzināties 2001. gada 11. septembra terora uzbrukumiem vai pat pārspēt tos.