Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par bankas aplaupīšanu Ogrē prokurors prasa septiņu un sešu gadu cietumsodu

Rīgas apgabaltiesā otrdien krimināllietā par pērn notikušo Hansabankas Ogres filiāles aplaupīšanu prokurors apsūdzētajiem pieprasīja attiecīgi septiņu un sešu gadu cietumsodu.

2004. gada 23. jūlija pēcpusdienā divi vīrieši Hansabankas Ogres filiālē nolaupīja 4200 latu. Draudot viņi šāva griestos, bet no notikuma vietas aizbēga ar motociklu. Vienu no laupītājiem policija sašāva, kad viņš neveiksmīgi mēģināja šaut uz policistu. Likumsargi bēgļus panāca un aizturēja. Vienam vīrietim laupīšanas brīdī rokās bijusi bise ar apgrieztu stobru, kuras glabāšanai nebija atļaujas. Nolaupītā nauda nodota atpakaļ bankai.

Lietā apsūdzētie Ainis Šakins un Aivars Seleckis pilnībā atzīst vainu. Viņi abi apsūdzēti laupīšanā, lietojot šaujamieročus. Šakins apsūdzēts arī par pretošanos policijai un nelikumīgu šaujamieroča iegādi, glabāšanu un nēsāšanu.

Prokurors Krišjānis Rudzītis tiesu debatēs sacīja, ka abu tiesājamo vaina ir pilnībā pierādīta. Viņš pieļāva iespēju, ka Šakins negribēja šaut uz policistiem, tomēr viņš esot draudējis šaut un ieroča stobrs esot bijis pavērsts pret policistiem.

Prokurors uzsvēra, ka tiesājamie jāsoda ar reālu brīvības atņemšanas sodu, jo «nav tā, ka noziegums būtu izdarīts situācijas iespaidā vai viņiem «būtu paslīdējusi kāja». Noziegums ir aukstasinīgi plānots un gatavots apmēram mēnesi». Līdz ar to prokuroram nav pārliecības, ka, neizciešot reālu sodu, netiks izdarīti jauni noziegumi.

Rudzītis arī sacīja, ka Šakins un Seleckis jāiesloga, lai citi cilvēki mācītos no šā atgadījuma un «nepārvērstu Latviju par divdesmito gadu Čikāgu, kur notiek skraidīšana apkārt ar ieročiem. Pretējā gadījumā rodas situācija, ka banku laupīšana ir bezriska pasākums, par ko reālu sodu nesaņem».

Kā atbildību mīkstinošus apstākļus prokurors uzskata vainas atzīšanu, izdarītā nožēlošanu un atvainošanos cietušajiem.

Šakina aizstāvis Aleksandrs Zaščirinskis tiesas sēdē norādīja, ka Šakins nemaz neesot gribējis šaut uz policistiem, bet gan nošauties pats, jo esot sapratis, ka bankas laupīšana nav izdevusies un viņš ir noķerts. Advokāts stāstīja, ka Šakins esot atradies ļoti smagā finansiālā stāvoklī, jo zaudējis dzīvokli un darbu, viņam nozagta automašīna un ģimenē piedzimis bērns. «Tas, protams, neattaisno un nedod iemeslu aplaupīt banku, bet paskaidro notikušo,» sacīja advokāts.

Gan viņš, gan Selecka aizstāve Maija Sņižko lūdza tiesājamos sodīt ar nosacītu sodu.

Sņižko norādīja, ka Selecka vaina noziegumā ir mazāka un viņš vairākas reizes atteicies piedalīties laupīšanā, bet viņa radinieks Šakins tomēr pierunājis to darīt. Arī Seleckim bijušas naudas problēmas.

Prokurors skeptiski vērtēja aizstāvju teikto par abu tiesājamo grūto finansiālo stāvokli un iebilda, ka «tad jau reizi desmit minūtēs Latvijā tiktu aplaupīta banka, ja to darītu visi, kam ir naudas grūtības».

Šakins pēdējā vārdā emocionāli nožēloja savu nodarījumu un vēlreiz atvainojās visiem cietušajiem. Viņš sacīja, ka tas bijis izmisuma solis, un stāstīja, ka patiešām vēlējies izdarīt pašnāvību, tomēr viņu atturējusi doma par mazo meitiņu. «Varu apsolīt, ka savas materiālās vajadzības turpmāk necelšu augstāk par morālajām. Dzīvē visu var panākt ar sirsnīgi veiktu darbu un visas materiālās problēmas var atrisināt strādājot,» atzina tiesājamais. Viņš lūdza nepiespriest cietumsodu un ļaut rūpēties par ģimeni.

Arī Seleckis lūdza atļauju rūpēties par ģimeni un neatņemt viņam brīvību. «Esmu daudz par notikušo domājis un ļoti to nožēloju. Netaisos izvairīties no soda, esmu to pelnījis, taču lūdzu nepiemērot man cietumsodu, jo nezinu, kā mana ģimene bez manis izdzīvos. Apsolu strādāt ar rokām un pelnīt naudu, nevis iet zagt,» viņš teica.

Tiesa spriedumu pasludinās ceturtdien.

Krimināllikums par laupīšanu, izmantojot šaujamieročus, paredz brīvības atņemšanu uz laiku no desmit līdz 17 gadiem, konfiscējot mantu, un policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.

Par pretošanos policijai vainīgajam draud brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem vai naudas sods līdz 60 minimālajām mēnešalgām, bet par nelikumīgu šaujamieroča iegādi, glabāšanu un nēsāšanu — brīvības atņemšana uz laiku līdz desmit gadiem.