Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Francijā būvēs pirmo kodolsintēzes reaktoru pasaulē

Francijā tiks būvēts pasaulē pirmais kodolsintēzes reaktors, otrdien vienojās starptautiskā projekta partnervalstu pārstāvji, pietuvinot brīdi, kad pasauli varbūt būs iespējams apgādāt ar neierobežotu daudzumu lētas enerģijas.

Francija pārspēja otru konkurenti Japānu, lai tajā varētu uzbūvēt 10 miljardus eiro (7 miljardus latu) vērto eksperimentālo reaktoru Kadarašē valsts dienvidos, paredz pēc tikšanās Maskavā partneru parakstītā vienošanās.

Starptautiskā termonukleārā eksperimentālā reaktora (STER) projektu atbalsta Ķīna, Eiropas Savienība (ES), Japāna, Krievija, Dienvidkoreja un ASV. Tajā paredzēts atdarināt veidu, kādā enerģiju rada saule, potenciāli piedāvājot neizsmeļamu lētas enerģijas avotu, tās ražošanā izmantojot jūras ūdeni.

Pretēji šķelšanas reaktoriem, kas tiek izmantoti esošajās kodolenerģijas stacijās, kurās enerģija tiek radīta, sašķeļot atomus, STER tā tiks ražota, tos apvienojot.

ES zinātnes un izpētes komisārs Janezs Potočniks norādīja, ka pēc STER vietas izvēles vēl esot jāpabeidz izstrādāt līgumu par projektu, lai iespējami drīz varētu sākt reaktora būvniecību.

Jau vairākus mēnešus Japāna un Francija cīnījās par tiesībām būvēt reaktoru, savukārt pārējiem projekta partneriem bija domstarpības par projekta finansēšanu, šādi aizkavējot projekta realizāciju.

Pētniecības darbi projekta īstenošanai tika sākti jau 1985. gadā.

ES atbalstīja Francijas vēlmi būvēt reaktoru Kadarašē. Japāna reaktora būvniecībai piedāvāja teritoriju Rokašo ciemā valsts ziemeļos.

Francijas prezidents Žaks Širaks jau paudis gandarījumu, ka projekts tiks īstenots Francijā.

Francija ir viena no lielākajām kodolenerģijas ražotājām pasaulē. Tajā ir 58 kodolreaktori, un tas ir lielākais skaits pēc ASV.