Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Speciāliste: no ES cukura tirgus reformas iegūs patērētājs

No iecerētās Eiropas Savienības (ES) cukura tirgus reformas iegūs patērētājs, jo cukuram pēc iecerētajām izmaiņām vajadzētu kļūt lētākam, aģentūrai LETA atzina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra direktore Ingūna Gulbe.

Viņa gan vienlaikus norādīja, ka tik vienkāršoti ES cukura tirgus reformu vērtēt nevar, jo līdz ar patērētāja ieguvumiem jāvērtē ekonomika kopumā, arī reformas ietekme uz Latvijas cukura ražošanas industriju, kas patlaban iecerēto izmaiņu dēļ ir apdraudēta. Pēc Gulbes teiktā, ES cukura tirgus reforma Latvijas cukurbiešu ražotājus un pārstrādātājus ietekmēs negatīvi. Taču, cik liela būs šī ietekme, būs atkarīgs no šā jautājuma tālākās virzības.

Pēc Latvijas Valsts agrārā ekonomikas institūta direktora Andra Miglava aģentūrai LETA teiktā, vispirms jāizvērtē Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumi par iecerētajiem reformas plāniem, tāpēc pagaidām ir pāragri prognozēt ES cukura tirgus reformas sekas Latvijā.

«Situācija ir pietiekami nopietna, taču visi apgalvojumi, ka ir iestājies pasaules gals, ir pāragri,» skaidroja speciālists, norādot, ka pēc iepazīšanās ar EK priekšlikumiem ir svarīgi izveidot valsts pozīciju šajā jautājumā.

Arī AS «Liepājas cukurfabrika» ģenerāldirektore Valija Zabe aģentūrai LETA sacīja, ka patlaban ir svarīgi tas, kāda būs valsts pozīcija šajā jautājumā, kuru formulēs Zemkopības ministrija (ZM). Latvijas cukura ražotāji pirms Latvijas iestāšanās ES gan nebija rēķinājušies ar šādu cukura tirgus organizācijas maiņu, atzina Zabe.

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes locekle Rita Sīle aģentūrai LETA atzina, ka ES cukura tirgus reforma ir klaji nelabvēlīga Latvijas cukurbiešu audzētājiem un pārstrādātājiem. Par iecerētajām izmaiņām ES cukura tirgū plānots runāt 20. jūlijā paredzētajā ikmēneša LOSP sēdē, kad arī organizācija pieņems savu pozīciju reformas jautājumā.

LETA jau ziņoja, ka EK pagājušajā nedēļā apstiprināja pretrunīgi vērtēto ES cukura tirgus reformu, kas jau ir izraisījusi cukura ražotāju protestus. Garantētās baltā cukura cenas, kas pašlaik ir apmēram trīs reizes lielākas par pasaules cenām, saskaņā ar reformas plāniem samazināsies par 39%. Ņemot vērā Pasaules Tirdzniecības organizācijas spiedienu, ES šīs reformas ietvaros arī atvērs savu cukura tirgu.

EK piedāvāta reforma vēl jāapstiprina ES dalībvalstīm. ES cukura ražotāji ir brīdinājuši, ka šī reforma var iznīcināt cukura rūpniecību vairākās ES valstīs.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja ZM, ministrija rūpīgi iepazīsies ar iecerētajiem reformas plāniem. Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze (ZZS) jau tuvākajā laikā plānojis tikties ar nozares pārstāvjiem, lai kopīgās diskusijās rastu vienotu pozīciju, kuru aizstāvēt jūlijā gaidāmajās komisiju debatēs.

ZM jau iepriekš norādīja, ka reforma jāievieš pakāpeniski, lai valstīm dotu laiku sagatavoties. Tāpat ražotājiem būtu vajadzīgas lielākas kompensācijas. Ministrija arī iebilst pret krasu cukura cenu samazinājumu.

Jau ziņots, ka vienošanās panākšana par cukura kopējā tirgus organizācijas reformu ir viena no Latvijas lauksaimniecības prioritātēm šogad ES Luksemburgas un Lielbritānijas prezidentūru prioritāšu kontekstā.

LETA jau ziņoja, ka cukura nozare ES ir viena no visvairāk regulētajām jomām, kas nav mainījusies aptuveni 40 gadu. ES cukura ražošanas un tirdzniecības politika ir izpelnījusies asu kritiku gan pašā savienībā, gan ārvalstīs. Pārmetumi ir saistīti gan ar resursu nepareizu sadali, gan konkurences ierobežošanu un kaitējuma nodarīšanu attīstības valstīm.