Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ziņojums: Zviedrijā alkohola patēriņa pieaugums valstij izmaksā miljardus

Alkohola patēriņš Zviedrijā kopš 90. gadu vidus ir pieaudzis par vairāk nekā 30 procentiem, un katru gadu alkohola lietošanas sekas izmaksā valstij papildu 50 miljardus kronu (3,74 miljardi latu), teikts otrdien publiskotā Zviedru atturības organizācijas ziņojumā.

«Zviedri šodien dzer vairāk nekā jebkad pēdējos 100 gados,» informē nevalstiskā organizācija.

«Gaidāms, ka alkohola patēriņš 2005. gadā sabiedrībai izmaksās 160 miljardus kronu (11,968 miljardi latu), tas ir par 50 miljardiem kronu vairāk nekā.. 1998. gadā,» teikts atturības organizācijas IOGT-NTO ziņojumā, kurā arī minēts, ka ar alkohola lietošanu saistīto nāves gadījumu skaits Zviedrijā katru gadu varētu palielināties no 6000 līdz 7500.

«Mēs jau šodien redzam, kā alkohola pārmērīga lietošana ir novedusi pie tā, ka ir vairāk traumu, vardarbības un bērnu, kuru vecāki ir alkoholiķi,» ziņojumā citēts IOGT-NTO alkohola un narkotiku policijas nodaļas vadītājas Sofijas Modigas teiktais.

Grupa aicina Zviedrijas valdību iepriekš labi pārdomāt, pirms samazināt nodokļus alkoholam, kā tas bija ieteikts valdības ziņojumā gada pirmajā pusē.

Ziņojumā bija izteikts priekšlikums samazināt augstos Zviedrijas alkohola nodokļus par 30 procentiem alum un vīnam un par 40 procentiem stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, lai novērstu pastāvīgos zviedru braucienus uz kaimiņvalstīm, kur alkohols ir būtiski lētāks.

Kopš 1996. gada vidējais alkohola patēriņš Zviedrijā ir pieaudzis no astoņiem litriem tīrā alkohola gadā uz vienu iedzīvotāju līdz 10,5 litriem pagājušajā gadā, bija teikts valdības ziņojumā.

Tikmēr stipro alkoholisko dzērienu daudzums, ko vidēji iegādājusies viena persona Zviedrijas alkohola monopoluzņēmumā «Systembolaget» šajā laikā no 2,7 litriem tīrā alkohola ir pieaudzis tikai līdz 2,8 litriem.

Savukārt legāli importētā alkohola daudzums no citām valstīm ir pieaudzis no 1,1 līdz 2,7 litriem tīrā alkohola vidēji uz vienu cilvēku, bet nelegāli ievestā alkohola patēriņš ir palielinājies četras reizes — no 0,2 līdz 0,8 litriem.

«Tā vietā, lai samazinātu nodokļus, valdībai vajadzētu rīkoties, lai samazinātu alkohola ievešanas kvotas un tādējādi samazinātu alkohola ievešanu,» paziņoja Modiga.