Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valdība vienojas valstij piederošās VN akcijas pārdot biržā

Ministru kabinets otrdien slēgtā sēdē atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) ierosinājumu valstij piederošās AS «Ventspils nafta» (VN) akcijas realizēt ar biržas starpniecību.

Patlaban valstij pieder 40,35 miljoni VN akciju, kas veido 38,62% no uzņēmuma pamatkapitāla.

Privatizācijas aģentūrai (PA) uzdots valstij piederošās VN kapitāldaļas pārdot par pēc iespējas augstāko cenu. Kā žurnālistus informēja Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP), valdība noteikusi, ka 31% VN akciju cena nedrīkstēs būt zemāka par šodien Rīgas Fondu biržā (RFB) noteikto — 1,8 latiem par akciju.

Savukārt pārējām valstij piederošajām VN akcijām, izstrādājot privatizācijas nosacījumus, minimālā pārdošanas cena jau ir noteikta.

PA pēc trīs mēnešiem valdību ir jāinformē par paveikto VN akciju pārdošanas sakarā.

Ekonomikas ministrs Krišjānis Kariņš (JL) žurnālistiem sacīja, ka VN akcijas varētu tikt piedāvātas gan RFB, gan arī kādā citā starptautiskā biržā. Par to izlems PA.

Kā ziņots, EM secinājusi, ka pārdot valstij piederošās VN akcijas var, izmantojot divus modeļus. Viens no tiem ir realizēt akcijas biržā, izplatot tās finanšu investoriem, bet otra iespēja ir piesaistīt stratēģisko investoru. Lai arī investoru piesaistīt būtu izdevīgāk, ja tas spētu nodrošināt naftas plūsmu pa cauruļvadu, līdz šim tomēr neesot izdevies radīt šādas kompānijas interesi. Arī VN izveidotā darba grupa stratēģiskā investora piesaistei neesot ziņojusi par panākumiem, norāda EM.

EM uzskata, ka no finansiālā viedokļa valstij saglabāt savā īpašumā VN akcijas pašreizējā brīdī nav izdevīgi. Tā kā valstij pieder mazāk par pusi sabiedrības akciju, tā būtiski nevar ietekmēt uzņēmuma darbību. Valsts uzņēmumā darbojas kā finanšu investore, kuras mērķis būtu gūt peļņu vai nu no uzņēmuma dividendēm, vai arī no akciju vērtības palielināšanās.

Pēdējos gados tomēr VN peļņa ir samazinājusies un dividendes netika maksātas.

Marta sākumā valdība uzdeva ekonomikas ministram uzsākt sarunas ar citiem VN akcionāriem par vienotas akciju paketes izveidošanu un valsts kapitāla daļu pārdošanu atklātā izsolē. Tomēr VN lielākais akcionārs AS «Latvijas naftas tranzīts» vairākkārt noraidījis ekonomikas ministra aicinājumu tikties, tādējādi, pēc Kariņa teiktā, demonstrējot nevēlēšanos sākt sarunas ar valdību.

Līdz ar to EM secināja, ka iespējami izdevīgāko VN valsts kapitāla daļu atsavināšanas variantu, izveidojot vienotu akciju paketi un to pārdodot atklātā izsolē, šobrīd nav iespējams realizēt.