Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nebeidzamā tēma — «pūces» un «cīruļi»

Piesaukt cilvēktiesības nenoliedzami ir modē, bet kurš saņemsies aizstāvēt PŪCES? Būsim godīgi, darba pasaule pakārtota tiem, kas ceļas agri, bet vai CĪRUĻI tādēļ patiešām būtu laimīgāki?

Jautājumu ir bez gala un malas, bet atbildes nāk lēnām un reizēm tikai vienskaitlī. Ieskatīsimies japāņu, angļu, vācu un krievu pētnieku atziņās.

Japāņu zinātniekiem jau vairākus gadus viena no aktuālākajām tēmām ir bioloģiskā pulksteņa darbības izpēte. Pirms četriem gadiem viņi atklāja PŪCES gēnu (gēns, kas izraisa iedzimtas ilgstošās miega fāzes sindromu), kas tikai apstiprina to, ka nav vērts piesaukt slinkuma faktoru, ja kāds radis gulēt ilgāk. Pie tā vainojams šis gēns, kura CĪRUĻIEM attiecīgi nemaz nav. Kā paši zinātnieki apgalvo — ārstēt un pārmācīt PŪCES nevajadzētu, jo tas izprovocē vienu no lielākajiem ļaunumiem — depresiju.

Tomēr, ja salīdzina abus hronotipus, tad PŪCES savā ziņā ir pat labākā situācijā. CĪRUĻIEM ir raksturīga sirds išēmiskā slimība, hipertonija un liekais svars. Pūcēm liekais svars sastopams daudz retāk. Tāpat arī PŪCES labāk pārvar stresu un ātrāk pielāgojas situācijām. Arī ap Jāņu laiku, tāpat kā vasarā kopumā, PŪCĒM dienas režīms nav jāmaina — tās iemieg parastajā laikā, CĪRUĻIEM turpretim bioloģiskais pulkstenis pārkārtojas par divām trim stundām. Lai arī bioloģiskā pulksteņa mehānisms patiešām ir elastīgs, turklāt gan PŪCĒM, gan CĪRUĻIEM, tam ir arī robežas. Vairāk par triju stundu novirzi no bioloģiskā ritma vienā vai otrā virzienā organisms mums labprātīgi neatvēl. Interesanti arī, ka, lidojot rietumu virzienā, organisms jaunās laika joslas sagaida daudz pacietīgāk, nekā tas būtu, dodoties austrumu virzienā.

Lai arī konstatēts, ka no 6–7 gadu vecuma bērnam jau var precīzi noteikt hronotipu, pateikt konkrēti, cik uz pasaules ir PŪČU un cik CĪRUĻU, nav nemaz tik vienkārši pirmām kārtām jau atšķirīgo kritēriju dēļ. Ja rietumu pasaulei tīk pie PŪCĒM pieskaitīt tos, kas aizmieg pēc vienpadsmitiem vakarā un pamostas ne agrāk kā astoņos no rīta, tad krievu pētniekiem atskaites punkti ir pusnakts un desmit no rīta. Kādā no saviem pētījumiem krievu zinātnieki konstatējuši, ka turpat vai puse cilvēku vecumā no 20 līdz 29 gadiem ir pieskaitāmi pie PŪCĒM, bet vecuma grupā no 30 līdz 49 gadiem šis rādītājs manāmi sarucis un vairs ir tikai 20 procentu. Turpretim pēc 50 gadu sliekšņa reti kurš vairs atbilst PŪCES kritērijiem. Toties, vadoties pēc Minhenes universitātes Hronobioloģijas institūta pētījumu datiem, izrādās, ka PŪČU un CĪRUĻU skaitu vispār nav iespējams aprēķināt, jo katra indivīda hronotips dzīves gaitā sistemātiski mainās. Minhenes profesors Tils Rennebergs atklājis pavisam amizantas lietas. Bērniem esot raksturīgs agrais hronotips, kas pusaudža un jaunieša gados pamazām atkāpjas, sasniedzot visvēlākos rādītājus aptuveni 20 gadu vecumā. Tad hronotips sāk pamazām mainīties atkal pretējā virzienā. Sievietēm asākais pagrieziena punkts esot 19,5 gadu vecumā, bet vīriešiem tas iezīmējas 20,9 gados.

Angļu pētniekiem izdevies atspēkot vienu no savām vecvecajām parunām, no kuras izriet, ka CĪRUĻIEM lemts būt bagātiem, veseliem un gudriem. Pētījumā, kurš ilga gandrīz 20 gadu, piedalījās vairāk nekā 3000 cilvēku vecumā virs 50 gadiem. PŪCES izrādījās bagātākas par CĪRUĻIEM. Arī atmiņas pārbaudes un loģikas testu rezultāti tām bija daudz spožāki. Savukārt veselības jomā apstiprinājās jau zināmā versija, ka PŪCES ir veselīgākas, jo sirds-asinsvadu slimības tās nevajā tik ļoti kā CĪRUĻUS.

Lai arī PŪCES un CĪRUĻUS kopumā nekad precīzi neuzskaitīsim, no tā paša angļu pētījuma izriet, ka no 3000 dalībnieku 800 izrādījušies pūces un tieši tikpat — to izteiktais pretpols cīruļi.