Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jauna mode — aproces

Vai zinājāt, ka jaunākā mode sociāli aktīviem cilvēkiem visā pasaulē liek rotāties ar noteiktas krāsas rokassprādzēm? Pirms to darām arī Latvijā, iepazīsimies ar populārākajām krāsām, kas ļaus atšķirt, piemēram, leikēmijas slimnieku atbalstītājus no Buša nīdējiem.

Dzeltenā — Ārmstronga krāsa

Pirmā krāsa, kas ievadīja jauno modes tendenci, bija dzeltenā, ko savai aprocei izvēlējās slavenais amerikāņu riteņbraucējs Lenss Ārmstrongs. Teksasā dzimušais sportists pēc tam, kad viņam diagnosticēja sēklinieku vēzi, izveidoja fondu vēža ārstniecības atbalstam. Viņš arī pirms gada sāka pārdot koši dzeltenas aproces par vienu dolāru gabalā. Uz tām bija lozungs «Livestrong», kas veidots no angļu valodas vārdu «Live» — «dzīvot» un «strong» — «stiprs» salikuma. Protams, veidojas vārdu spēle arī ar paša Ārmstronga uzvārdu. Sākotnēji viņš cerēja savākt piecus miljonus dolāru sava fonda atbalstam. Pieprasījums sāka pārsniegt piedāvājumu, kad Ārmstrongs pieveica slimību un uzvarēja Francijas velobraucienā sesto gadu pēc kārtas. Nu kopumā pārdots jau 21 miljons šo aproču — tās redzētas ap roku ASV prezidentam Džordžam Bušam, seksbumbai Pamelai Andersonei un britu princim Viljamam.

Zilā — pret garīgu vardarbību

Zilās aproces iecienījuši futbolisti. To ideja radusies Lielbritānijā, un pirmie zilo aproču valkātāji bija futbolisti Frenks Lampards un Rio Ferdinands. Kampaņu sāka «Radio 1», lai atbalstītu nedēļu pret garīgu vardarbību, kas notika pērnā gada novembrī. Tās mērķis bija informēt sabiedrību, tāpēc šīs aproces ir bezmaksas un uz tām ir vienkāršs uzraksts «Beat Bullying» («Novērs vajāšanu»). Pieprasījums, pateicoties mūziķa Bono un dīdžeju atbalstam, ir tik liels, ka interneta izsoļu lapā «eBay» zilo aproču cena var sasniegt pat 16 mārciņu. Kampaņas rīkotāji tomēr atzīst: bērni, kas valkā šādas aproces, viegli var kļūt par mērķi vienaudžu vajāšanai…

Baltā — cīņa pret nabadzību

Dažādas baltas krāsas aproces tiek gatavotas gan no gumijas, gan auduma, bet to nozīme ir līdzīga, ja vien uz tām ir uzraksts «Make Poverty History» — «padari nabadzību par vēsturi». Šīs aproces pārdod dažādas labdarības organizācijas. Kampaņas atbalstītāji arī mudina cilvēkus pagatavot šādas aproces pašiem, jo mērķis drīzāk ir pierunāt bagātāko valstu valdības dzēst nabadzīgāko valstu parādus, nevis savākt naudu. Šādu aproci valkājam redzēta, piemēram, tumšādainā dziedātāja Džamēlija.

Varavīksne — harmonija starp dažādām reliģijām

Tā saucamo miera aproci vai malu ir valkājuši Īrijas un Jaunzēlandes premjeri, to atbalstīja Romas pāvests un Dalailama. Šīs aproces ideja — parādīt, ka pasaules reliģijas var sadzīvot mierā un harmonijā. Miera aproce sastāv no 14 krāsainām pērlītēm, starp kurām ir balti mezgliņi. Ideja pieder velsiešu skolotājai Pērnai Evansai — viņa radīja šādu aproci pēc tam, kad uzzināja par kāda musulmaņu skolēna vajāšanu pēc 11. septembra terora aktiem.

Melnbaltā — pret rasismu

Melnbalta dubultaproce liecina, ka valkātājs ir iesaistījies kampaņā, kuras mērķis ir izbeigt rasismu, kas, izrādās, pastāv pat futbola aprindās. Aproces, kuru lozungs skan «Stand Up Speak Up» («Piecelies un runā»), par 1,50 mārciņām izplata sporta preču kompānija «Nike». Ienākumi no to pārdošanas tiek ziedoti rasisma apkarošanai Eiropā. Melnbaltās aproces valkājuši futbola zvaigznes Ronaldinjo un Tjerī Anrī, kas ir kampaņas iniciatori.

Jebkāda krāsa par lielu naudu — HIV/AIDS

Pati pirmā no sociāli aktīvajām aprocēm. Tās nosaukums ir vienkārši «The Bracelet» (aproce), un to izdomāja fonds cīņai pret HIV/AIDS pirms 11 gadiem. To rotā AIDS kampaņas logo, un tā nopērkama dažādās krāsās un no dažāda materiāla. Lielākā atšķirība no pārējām aprocēm — cīņai pret AIDS nepieciešams daudz naudas, tāpēc arī aprocīte maksā gan 10 mārciņu, gan 15 (ja gatavota no vara), gan 75 (sudraba) un pat 400 mārciņu (zelta). HIV/AIDS aproces valkā aktieris Kevins Beikons un grupas «Destiny's Child» aktīvās meitenes.

Sarkanā — kabala

Tiek uzskatīts, ka tās valkātāji ir pasargāti no ļaunas acs. Sarkano aproci visā pasaulē pazīstamu padarījušas tās slavenās valkātājas — dziedātājas Madonna, Viktorija Bekhema un Britnija Spīrsa. Kabala, par kuru plašāk var lasīt žurnāla «Una» aprīļa numurā, ir ebreju misticisma paveids. Tās sekotāji uzskata, ka ļauna acs ir ļoti spēcīgs negatīvs spēks, ko rada nedraudzīgi skatieni. Valkājot sarkano aproci, cilvēks piekļūst sargājošajai enerģijai, ko izstaro šīs mācības mātes Raheles kaps. Aproce, kas drīzāk atgādina sarkanu dzīparu, jāapsien kādam, kas tevi mīl.

Varavīksne ap roku

 • Dzeltena: atbalsts sēklinieku vēža slimnieku ārstēšanai.
 • Zila: pret garīgu vardarbību, pret Bušu, atbalsts cunami upuriem, pret prostatas vēzi.
 • Rozā: atbalsts krūts vēža ārstēšanai.
 • Sarkana: par Bušu, pret tabaku, pret AIDS, kabalas piekritējs.
 • Purpurkrāsa: pret vardarbību ģimenē.
 • Balta: Jēzus mani mīl, tiesības uz dzīvību, pret nabadzību.
 • Pelēka: diabēts, smadzeņu vēzis.
 • Melnbalta: pret rasismu futbolā.
 • Zaļa: ekoloģija, leikēmija, orgānu donors.
 • Zelta: atbalsts ar vēzi slimu bērnu ārstēšanai.
 • Melna: sēras, melanoma.