Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vēsturnieks: britu kuģos Folklenda krīzes laikā atradās kodollādiņi

Lielbritānijas karaliskās flotes kuģos, kas 1982. gadā, Folklenda salu krīzes laikā, tika nosūtīti uz Argentīnas piekrasti, atradušies kodolieroči, paziņojis profesors Lourenss Frīdmens, kas sarakstījis oficiālo šā konflikta vēsturi.

Kā viņš otrdien pastāstīja raidsabiedrībai BBC, Lielbritānijai nav bijis nodoma raidīt uz Argentīnas floti kodollādiņus, taču izrādījies, ka tos nav iespējams nomontēt no kuģiem, kas tika sūtīti uz krīzes reģionu britu īpašo uzdevumu spēku sastāvā.

Frīdmena grāmata balstīta uz astoņus gadus ilgiem pētījumiem, kuros izmantoti arī slepenie Vaitholas dokumenti un militāro sakaru pieraksti. Tajā atspoguļota toreizējās Lielbritānijas premjerministres Mārgaretas Tečeres neapmierinātība ar viņas tuvā sabiedrotā ASV prezidenta Ronalda Reigana atteikšanos sniegt viņai pilnīgu atbalstu pret Argentīnas militāro huntu.

Kā izteicies Frīdmens, Argentīnas invāzija Folklenda salās, ko tā ilgu laiku uzskatījusi par savu teritoriju, Lielbritāniju pārsteigusi gandrīz pilnīgi nesagatavotu. Intervijā viņš arī atzinis, ka bijis diezgan pārsteigts, atrodot oficiālajos britu dokumentos apliecinājumu tam, ka Lielbritānijas kuģos atradies kodolbruņojums. Pēc profesora teiktā, valdība ļoti centusies panākt, lai šie kuģi tiek izslēgti no īpašo uzdevumu spēku sastāva un atrodas pēc iespējas drošākās vietās, nekādā ziņā neplānojot lietot kodolbruņojumu, tomēr galu galā kuģi nonākuši konflikta zonā.

Folklenda jeb Malvinu salas pie Argentīnas krastiem atrodas Lielbritānijas jurisdikcijā. 1982. gada 2. aprīlī Argentīnas Bruņotie spēki salas ieņēma un sākās Argentīnas un Lielbritānijas bruņotais konflikts. Kaujas, kurās bija iesaistīta abu valstu kara flote un aviācija, ilga 74 dienas, un tajās krita aptuveni 1000 karavīru, līdz Argentīnas karaspēks atzina savu sakāvi.