Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eiropas Tautas partija aicina Krieviju atzīt Baltijas valstu okupāciju

Eiropas Tautas partijas padome uzskata: ja Krievija atzītu Baltijas valstu okupāciju, tas būtu labākais veids, kā uzlabot Maskavas attiecības ar Baltijas valstīm.

Padome otrdien vienbalsīgi pieņēma rezolūciju par 65. gadadienu kopš Padomju Savienība 1940. gada jūnijā okupēja Baltijas valstis. Pēc okupācijas valstis zaudēja neatkarības statusu un tika nelikumīgi iekļautas Padomju Savienības sastāvā, uzskata Tautas partija.

Eiropas Tautas partijas sastāvā ietilpstošie politiskie spēki izteica dziļu nožēlu, ka padomju okupācija noveda pie pilnīgas pastāvošo valsts institūciju darbības pārtraukšanas un pilsoniskās sabiedrības likvidēšanas. Tautas partija uzsver, ka pusgadsimta garumā trīs Baltijas valstis nevarēja piedalīties politiskajā dzīvē, tās tika pakļautas teroram, reģionā netika ievērotas cilvēktiesības, mērķtiecīgi tika apspiesta vārda brīvība un tiesiskas valsts principi.

Eiropas Tautas partija ir izteikusi aicinājumu Krievijai, kas ir Padomju Savienības juridiskā mantiniece, pievienoties novērtējumam, kuru par Baltijas valstu okupāciju ir devis Eiropas Parlaments un daudzas citas demokrātiskas organizācijas.

Rezolūcijā teikts, ka okupācijas fakta atzīšana dotu iespēju pilnībā normalizēt ne tikai Krievijas attiecības ar Baltijas valstīm, bet arī ar Eiropas Savienību kopumā.

«Visi klātesošie atzina, ka mūsdienu Krievija ir pilntiesīga Padomju Savienības juridiska mantiniece un atbild par ļaunumu pagātnē,» paziņoja Igaunijas Tēvzemes savienības priekšsēdētājs Teniss Lukass, kas bija ieradies uz padomes sēdi.

«Visu pagātnes drāmas pušu vēsturiskās patiesības atzīšana ir vērsta arī uz nākotni. Izveidojot kopīgu nostāju par divu totalitāru 20. gadsimta diktatūru darbību, ir nepieciešams priekšnoteikums, lai ES un Krievijas stratēģiskās partnerattiecības patiešām būtu balstītas uz kopīgām vērtībām,» sacīja Igaunijas Tēvzemes savienības pārstāvis eirodeputāts Tunne Kelams, kas ir viens no rezolūcijas iniciatoriem.

Eiropas Tautas partijā, kurā ir apvienojušies labēji centriski politiskie spēki, ir pārstāvētas 67 partijas no 43 valstīm, arī Latvijas Tautas partija.

Pagājušā gada februārī Eiropas Tautas partijas kongress, kurā aktīvi piedalījās ES topošās dalībvalstis, pieņēma rezolūciju, kurā nosodīts totalitārais komunisms.