Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

No būvniecības izmaksu pieauguma cietīs pasūtītāji

Līdz ar civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas ieviešanu būvniecībā tām būvfirmām, kuras līdz šim neapdrošināja savu darbību, sadārdzināsies būvniecības izmaksas. Tā rezultātā cietīs nevis paši būvuzņēmēji, bet pasūtītāji, jo papildu izdevumi tiks iekļauti būvniecības tāmē.

Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Viktors Puriņš stāstīja, ka obligātās apdrošināšanas ieviešana nedaudz sadārdzinās būvniecību Latvijā un par šiem papildu izdevumiem būs jāmaksā nevis būvniekiem, bet pasūtītājiem. «Neatkarīgās» aptaujāto būvfirmu pārstāvji norādīja, ka to būvfirmu darbā, kas jau iepriekš veica apdrošināšanu, jaunie noteikumi izmaiņas neradīs. Pretējā gadījumā izmaksu kāpums ir neizbēgams. Ekonomikas ministrijā skaidroja, ka par iespējamo būvniecības sadārdzināšanos ir veikti aptuveni aprēķini.

Tādējādi secināts, ka, apdrošinot būvuzņēmēja civiltiesisko atbildību būvobjektā, kas ir dārgāk nekā būvuzņēmēja gada polises iegāde par visiem objektiem, būvobjekta izmaksas vidēji var pieaugt par 0,045%. Iespējamās ietekmes mazināšanai noteikts, ka noteikumi neattieksies uz tiem būvētājiem un būvuzņēmējiem, kuri būvatļauju saņēmuši vai pieprasījuši pirms noteikumu spēkā stāšanās dienas.

Būvdarbu izmaksu pieaugums ir atkarīgs no apdrošināšanas prēmijas, kas tiek noteikta, pamatojoties uz iespējamiem riskiem būvobjektā. «BTA» Civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas departamenta direktore Viktorija Antropova skaidroja, ka tarifs ir atkarīgs no būvobjektā veicamajiem darbiem, būvobjekta atrašanās vietas, būvobjekta vērtības. Ja apdrošināšanas līgums tiek noslēgts uz visiem objektiem gada laikā, tad tarifs ir atkarīgs no plānotā apgrozījuma un būvdarbiem, apdrošinātā dibināšanas datuma, filiāļu vai pārstāvniecību skaita, veiktās komercdarbības, apdrošinātā darbinieku, izmantojamā aprīkojuma un apkalpojamo klientu skaita, apdrošinātās un blakus esošās teritorijas un zaudējumu statistikas.

***

Viedokļi

Vents Vīksna, Liepājas celtniecības kompānijas direktors: «Šiem noteikumiem ir gan negatīvā, gan pozitīvā puse. To pieņemšanas rezultātā gaidāma būvniecības sadārdzināšanās. Man bažas rada arī tas, ka varētu vēl vairāk pieaugt plaisa starp legālo un nelegālo būvniecību, jo nelegālie būvētāji pastāvīgi izvairās no veicamajiem maksājumiem. Tādējādi konkurence kļūtu nevienlīdzīgāka. Mēs apdrošināšanu līdz šim neveicām. Klienti ir par to interesējušies, bet, tiklīdz saprot, ka tas sadārdzinās celtniecības darbus, atmet šo domu. Obligātās apdrošināšanas rezultātā visas papildu izmaksas guls uz klientu pleciem.»

Roberts Vāvere, būvfirmas «Avots» valdes priekšsēdētājs: «Ar jaunajiem Civiltiesiskās apdrošināšanas noteikumiem vēl neesmu iepazinies, bet apdrošināšanu mēs veicam visu laiku, jo tā vēlas pasūtītāji. Protams, izmaksas palielinās, bet ne tik daudz, lai atteiktos no apdrošināšanas vispār. Mazajiem uzņēmumiem ir grūtāk nekā lielajiem. Līdzšinējā pieredze liecina, ka apdrošināšanas kompānijas pašas nelabprāt grib veikt būvniecības apdrošināšanu, īpaši, ja tā attiecas uz izdarītajiem darbiem ilgākā laikposmā.»

Vigo Sviķekalns, būvfirmas «Rūķis» rīkotājdirektors: «Būvfirmas darbību mēs apdrošinām jau piecus gadus. Tas visu šo laiku ticis ierēķināts būvniecības izmaksās, līdz ar to jauno apdrošināšanas noteikumu pieņemšana mums būvniecības darbus nesadārdzinās. Neviens veikt apdrošināšanu līdz šim mūs nav spiedis, bet jebkuram klientam, kas pie mums atnāk, mēs skaidrojam — ja būvuzņēmums kļūdīsies, ja kravas mašīna iebrauks objektā vai ja kādam ķieģelis uzkritīs uz galvas, tad šos izdevumus segs apdrošinātājs un ne uzņēmums, ne klients no tā necietīs.»

***

Fakti

Apdrošināšanas prēmijas apmērs, kāds būtu jāmaksā 2000. gadā dibinātai būvfirmai, kurā strādā 20 cilvēku, kas veic montāžas darbus izolētā objektā. Apdrošināšanas periods — 12 mēnešu.

Ja apdrošināšanas līgums ir noslēgts par konkrētu objektu, objekta vērtība ir 100 000 LVL. Atbildības limits 10 000 LVL. Pašrisks 150 LVL. Apdrošināšanas prēmija būs 70 LVL.

Ja apdrošināšanas līgums ir noslēgts par visiem objektiem gada laikā, firmas apgrozījums veido 500 000 LVL. Atbildības limits — 50 000 LVL. Pašrisks — 300 LVL. Apdrošināšanas prēmija būs 240 LVL.

Ja individuālais būvētājs noslēdz apdrošināšanas līgumu, būvdarbu vērtība veido 5000 LVL. Atbildības limits arī ir 5000 LVL. Pašrisks — 100 LVL. Apdrošināšanas prēmija būs 50 LVL.

Avots: «BTA»