Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dzīvokļu īpašniekiem jauni pienākumi

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas speciālistu izstrādātais likumprojekts vēl jāskata Saeimai. Kā skaidro ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktors Mārcis Eglītis, jaunais likums sakārtos dzīvokļu īpašnieku juridiskās attiecības un viesīs skaidrību, kā lemt par daudzdzīvokļu namu pārvaldīšanu. Pašlaik lēmumu pieņemšana tādās mājās ir apgrūtināta un tādējādi arī to sakārtošana kavējas. Piemēram, ja no nama 100 dzīvokļu īpašniekiem 99 gribēs ēku renovēt un lemt par naudas aizņemšanos, bet viens būs pret, viņš remontu plānus aptur.

Kopsapulcei vieglāka lemšana

Likumprojektā paredzēts, ka kopsapulce varēs lemt, ja būs ieradusies vismaz puse dzīvokļu īpašnieku. Lēmumus pieņems ar vienkāršu balsu vairākumu, izņemot par kredītu ņemšanu — tad jābalso «par» vismaz divām trešdaļām nama dzīvokļu īpašnieku, bet par apsaimniekotāja izvēli un maksas lielumu — vairāk nekā pusei.

Lēmumus varēs pieņemt, arī sapulci nesasaucot. Tad nama pārvaldniekam jānosūta katram īpašniekam rakstisks lēmuma projekts un vajadzīgie izskaidrojošie materiāli.

No pārvaldnieka var piedzīt zaudējumus

Sīkāk būs reglamentētas dzīvokļa īpašnieka un ģimenes locekļu tiesības un pienākumi. Piemēram, saimnieks varēs rīkoties ar savu īpašumu, kā vēlas, ja vien tas netraucē kaimiņus un par noteiktiem ierobežojumiem nav nobalsots kopsapulcē. Viņa pienākums būs ielaist nama apsaimniekotāja speciālistus pārbaudīt mītnē esošās komunikācijas, konstrukcijas, kas saistītas ar mājas uzturēšanu, kā arī veikt to remontu vai ierīkošanu.

Īpašniekam jāpiedalās nama pārvaldīšanā — tas nozīmē, ka jāiesaistās lemšanā un jāsedz tie izdevumi, kas vajadzīgi ēkas normālai uzturēšanai. Par to lielumu un apsaimniekotāja izvēli lemj mītņu īpašnieki, piemēram, kopsapulcē, un lēmumi ir saistoši visiem dzīvokļu saimniekiem. Vienlaikus dzīvokļa īpašniekam likums garantē tiesības saņemt informāciju par apsaimniekošanas naudas izlietojumu. Vēl vairāk — viņš varēs piedzīt no nama pārvaldnieka zaudējumus, ko tas ar savu darbību būs sagādājis.

Plašāk aprakstīta arī nama pārvaldnieka atbildība un pienākumi, tostarp arī maksājumu iekasēšana, mājas uzturēšana un gadījumi, kad viņš var vērsties tiesā pret dzīvokļu īpašniekiem.

Skandalētāji var zaudēt dzīvokli

Ja dzīvokļa īpašnieks būs nodarījis kādus zaudējumus kaimiņiem vai apsaimniekotājam, viņam tie būs jāsedz. Kā to darīt, var nolemt kopsapulce. Ja vaininiekam nebūs naudas, varēs vērst piedziņu uz viņa dzīvokļa īpašumu. Piemēram, to varēs pārdot izsolē, īpašnieku un viņa ģimenes locekļus izliekot. Dzīvokļa zaudēšana draud arī tiem, kuri mājokli izmantos citiem mērķiem un traucēs kaimiņus, pārkāps sanitārās un ugunsdrošības normas, radot pārējiem iedzīvotājiem bīstamus un apgrūtinošus dzīves apstākļus. Piemēram, tirgos alkoholu. Prasību par īpašuma atsavināšanu šādos gadījumos varēs celt jebkurš kaimiņš vai nama pārvaldnieks.

Jāmaksā seni parādi

Likumprojektā pašlaik ietverta gluži jauna norma — dzīvokļa jaunajam saimniekam grib uzlikt pienākumu atbilstoši kopīpašuma domājamās daļas lielumam veikt tos maksājumus, kas iekrājušies, pirms viņš šo dzīvokli ieguvis īpašumā.

Vēl likumā noteikts, kā var pārbūvēt dzīvokli vai tajā esošās komunikācijas. To varēs darīt bez saskaņošanas ar pārējiem nama iedzīvotājiem, ja vien pārbūves neskars kopīpašumu vai kaimiņu mājokļus. Ja skars, tad jāsaņem vai nu kaimiņu, vai visu pārējo dzīvokļu īpašnieku piekrišana.

Kopsapulce varēs pieņemt lēmumu par pirmpirkuma tiesību izmantošanu, ja nama iedzīvotāji savu mītni gatavotos pārdot. Citādi pārējiem mājas iedzīvotājiem pirmpirkuma tiesību nav.