Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

PVO aicina steidzami vērsties pret hronisko slimību «neredzamo epidēmiju» pasaulē

Biežākais priekšlaicīgas nāves cēlonis patlaban pasaulē ir hroniskās slimības — sirdskaites, insults, ļaundabīgie audzēji un diabēts, bet efektīvs globālas rīcības plāns varētu palīdzēt līdz 2015. gadam glābt 36 miljonus cilvēku dzīvību, teikts Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ziņojumā.

Saslimstība ar hroniskām slimībām aizvien pieaug, norāda organizācija un aicina apturēt šo «neredzamo epidēmiju», kas pretēji vispārējiem pieņēmumiem visvairāk ietekmē tieši valstis, kurās iedzīvotāju ieņēmumu līmenis ir zems vai vidējs un kurās konstatēti 80% visu šādu nāves gadījumu.

Ziņojumā sīkāk iztirzāti atzinumi par deviņām valstīm: Brazīliju, Indiju, Kanādu, Krievijas Federāciju, Ķīnu, Lielbritāniju, Nigēriju, Pakistānu un Tanzāniju.

Dokumentā ir aplēses, kas rāda, kā šīs slimības ietekmē ekonomiku. Ķīna šā iemesla dēļ no 2005. līdz 2015. gadam varētu zaudēt 558 miljardus dolāru, Indija — 236 miljardus dolāru, bet Krievijas Federācija — 303 miljardus dolāru.

«Situācija ir ļoti nopietna gan attiecībā uz sabiedrības veselību, gan uz ekonomiku. Bezdarbības cena ir acīmredzama, bet to nedrīkst pieņemt,» paziņojis PVO ģenerāldirektors Dr. Lī Čonvuks.

PVO aicina noteikt globālu mērķi — līdz 2015. gadam pazemināt paredzamo hronisko slimību pacientu mirstības līmeni par 2% gadā. Tādējādi šajos desmit gados tiktu glābta dzīvība 36 miljoniem cilvēku, kuri citādi šai laikā būtu lemti nāvei, turklāt puse no viņiem mirtu, nesasnieguši 70 gadu vecumu.

Vairākumu hronisko slimību izraisa nedaudzi labi zināmi un novēršami faktori. Svarīgākie no tiem ir neveselīgs uzturs, mazkustīgs dzīvesveids un smēķēšana. Pasaulē šo faktoru iedarbība pieaug, jo cilvēki uzturā aizvien vairāk lieto taukvielas un cukuru, viņu dzīves un darba apstākļi dod aizvien mazāk iespēju pietiekami izkustēties, bet tabakas izstrādājumu tirdzniecība vēršas plašumā, pakļaujot tabakas izraisītu slimību riskam aizvien vairāk cilvēku — īpaši valstīs, kurās ir zems vai vidējs iedzīvotāju ienākumu līmenis.

Liekais svars patlaban ir aptuveni miljardam cilvēku, un, ja nekas steidzami netiks darīts, šis skaits līdz 2015. gadam var pieaugt līdz pusotram miljardam, prognozē PVO.

Ziņojumā izvērtēts plašs uz pierādījumiem balstītu zināšanu klāsts par lētiem un efektīviem pasākumiem, kuri varētu neilgā laikā dot cilvēku veselības nostiprināšanā tādu ieguldījumu, kas pārsniegtu izmaksas. Starp šādiem pasākumiem var minēt sāls satura samazināšanu gatavajās pārtikas precēs, skolu uztura uzlabošanu un tabakas izstrādājumu aplikšanu ar lielākiem nodokļiem.