Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vesels cilvēks nedusmojas

Vēl pavisam nesen šķita — viņi viens bez otra nevarēs dzīvot ne dienu.

Vai viņi arī strīdējās? Jā, gadījās pāris pārpratumu, bet tie jau tādi nieki vien bija! Vai viņi viens otru nepatīkami aizskāra? Kur nu! Viņi viens otram bija vislabākie.

Kas noticis tagad? Kāpēc viņa tik bieži raud, kāpēc viņš staigā spītīgi savilktām lūpām? It kā nekas īpašs nav noticis, viņi tikai piedzīvo dusmas... Viņu laimīgais laiks ir beidzies.

Dusmas grauj organismu

Kad sirdi karsējošās emocijas tomēr nav pārtapušas pastāvīgās, noturīgās mīlestības jūtās un iestājas tukšums, nereti tās ir dusmas. Dusmas uz sevi, uz to otru, uz visu pasauli...

«Dusmas — vienas no negatīvajām emocijām, ko izraisa indivīda uztvere par to, ka pret viņu vai viņa tuvākajiem nodarītais ļaunums (reālais vai iedomātais) ir nepamatots. Dusmas bieži izpaužas afektā un/vai agresijā.» («Psiholoģijas vārdnīca».)

Dusmošanās ir bieži sastopama parādība: dusmojas mazulis, kurš nedabū kāroto mantiņu, un dusmojas pieaugušais, arī visbiežāk tāpēc, ka nedabū «mantiņu». Tikai pieaugušajam tā ir ne tikai labi apmaksāts darbs, kuru varbūt jau dara kāds cits, vai spīdīgs auto, bet arī otrs cilvēks.

Tas, kurš klaji mēdz izrādīt savas dusmas, nereti attaisno savu rīcību, lietojot klasisko teicienu: «Esmu cilvēks, un nekas cilvēcisks man nav svešs.» Vai tiešām dusmoties ir tik cilvēciski? Dusmām patiesībā taču nav nekā kopīga ar laimīgu, par sevi un savām spējām pārliecinātu cilvēku. Drīzāk šo negatīvo emociju veidu var salīdzināt ar savdabīgu emocionālo vīrusu, kurš līdzīgi lipīgai slimībai rada fizisko un garīgo spēku izsīkumu līdz pat totālam organisma sabrukumam.

Dusmotāju tipi

Vai jūs vēlaties slimot? Vai tomēr labāk darīsiet visu, lai veicinātu savu veselību? Ja izvēlaties otro variantu, mācieties jau pa gabalu noteikt dusmas vai, pareizāk, iepazīstiet savu ienaidnieku!

Atbrīvojieties no dusmām paši un neveidojiet tuvas attiecības ar dusmu pārpilniem eksemplāriem! Tie, kuri dusmojas, mēdz būt dažādi, tomēr var izdalīt atsevišķus «dusmotāju» tipus.

Jokdaris — jums šķiet, ka esat iepazinušies ar brīnišķīgu personību, kura tā vien pievelk ar savu morālo spēku, mieru un pašpārliecinātību. Nekādu dusmu uzplūdu, netiek plēsti trauki, nav bļaušanas vai roku palaišanas! Un kāda apbrīnojama humora izjūta! Līdz brīdim, kad pēkšņi izdzirdat no dievinātā cilvēka mutes «jociņu», kas sirdī iedur kā ar nazi.

Jā, «jokdara» ierocis ir vārds. Viņa dusmas ir tik labi slēptas un maskētas aiz ārējas pieklājības, ka reizēm grūti pateikt, vai tas tiešām bija tikai joks vai tomēr rūpīgi pārdomāta, riebīga pazemošana. Vissāpīgāk no «jokdaru» dusmām cieš jūtīgi, introverti cilvēki, kuri nespēj tik labi manipulēt ar vārdiem, lai attiecīgi «atjokotu». Viņi asi sajūt savu nepilnvērtību un vēl vairāk ieraujas sevī.

Huligāns — šā tipa cilvēki dusmas izrāda ļoti aktīvi, reizēm pat visai teatrāli. Tā kā vairākumā gadījumu viņiem tiešām ir zems intelekta līmenis, nekādas pieklājības barjeras viņus neaizkavē dusmu izrādīšanas laikā pieaicināt par skatītājiem kaimiņus, kolēģus vai nejaušus garāmgājējus. Ģimenes skandālu laikā viņi var atļauties bojāt ne tikai sadzīves priekšmetus, bet arī mīļotā cilvēka skaistumu un veselību.

Ja «huligāns» dusmojoties sasniedz emociju uzplūda galējo stāvokli — afektu , sekas var izrādīties pat citu cilvēku dzīvībai bīstamas. Te nebūtu par lieku vēlreiz uzdot pašiem sev jautājumu: vai dusmoties ir cilvēciski?

Ar «huligāniem» vēlas iepazīties personas, kuras kā magnēts pievelk ārējs spēks un acīm redzama seksualitāte. Psihoseksoloģijas pētījumi liecina — «huligāniem» mēdz piemist paaugstināta seksualitāte, tikai, tā kā tā diemžēl ir neaudzināta, var izrādīties ar pārāk lielu agresijas piegaršu. Slāviem ir piemērots teiciens: «Ja nesit, tad — nemīl.»

Par pārējiem dusmotāju tipiem lasiet rīt!