Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sieviete un vīrietis. Draugi?

Smejoties mazas meitenītes sadodas rokās un aizjož auklēt lelles. Tikmēr pagalmā puikas dzenā bumbu un trenkā kaimiņu suni. Zēni pa kreisi, meitenes pa labi, sauc klases audzinātāja pie ekskursiju autobusa.

Bērnības atmiņas par pirmajām īstajām draudzībām. Ilze ar Rutu pirmajā klasē nēsā vienādas frizūras un visās stundās sēž blakus. Ģirts ar Andri viens no otra neatraujoties gan dusmīgi dunckājas skolas gaitenī, gan pēc īsa brīža draudzīgi zīmē mašīnītes.

Mācību stundās meitenes sēž priekšējos solos, puiši ieņēmuši klases aizmugurējo daļu. Lielākā intereses izrādīšana – sitiens ar mācību grāmatu pa galvu kā atriebība par bižu raustīšanu.

Ar pagalma biedriem attiecības ir daudz spraigākas. Aizraujošā spēle „Kazaki razboiņiki” tiek spēlēta teju vai katru dienu. Divas pretinieku komandas — meitenes pret puišiem. Patiesā un nežēlīgā cīņā tiek tvarstīti „ienaidnieki”. Uzzināt slepeno paroli ir teju pats svarīgākais uzdevums.

Bērnība jau aiz kalniem, tomēr komunikācija starp pieaugušajiem puišiem un meitenēm atgādina seno spēli. Tagad cīņas paņēmieni kļuvuši izsmalcinātāki un parole vairs nav mistisks vārds. Tās ir atslēgas pretinieka svarīgākā noslēpuma atklāšanai — kā saprast pretējo dzimumu? Un ar ko tas tāds pretējs?

Nevienam nav noslēpums, ka vīriešu un sieviešu skatījums uz dzīvi ir atšķirīgs. Kas vieniem pašsaprotams un tīkams, otriem — absurds un lieks.

Mīļais, dārgais, jaukais, mans stiprais… Viens nesaprašanās mirklis, un no sievietes lūpām aumaļām gāžas pavisam pretēji mīļotā vīrieša apzīmējumi.

„Ja reiz mums vīriešiem nav lemts saprast sieviešu dabu,” škiet, būtu maigākie vārdi, kurus stiprais dzimums mēdz veltīt sieviešu kārtas raganām.

Dievs vien zina, kādēļ abas šīs sugas nolemtas kopīgai eksistencei uz vienas planētas? Turklāt vienīgā iespēja nodrošināt turpmāku sugas pastāvēšanu ir ielaisties kontaktos ar otras sugas indivīdiem. Tie ne tikai domā, runā, bet arī izskatās un uzvedas savādāk.

Izrādās, cīņas vietā var izvēlēties arī mierīgu līdzāspastāvēšanu un sadarbību.

Redzot pārus, kuru attiecības jau olgst gadu desmitiem, ar mazu, baltu skaudību var tikai teikt: «Kaut katram būtu laime un spēks sev otru pusīti atrast un nosargāt to mūža garumā!”

Tuvs draugs man reiz stāstīja, ka patiesa draudzība ir tas pats, kas mīlestība. Nevaru nepiekrist. Cilvēki, kurus man ir gods saukt par draugiem, nav nejauši dzīves garāmgājēji. Viņu vārdi manā sirdī ierakstīti mīlestības krāsā. Tāpat kā draudzība, arī mīlestība ietver sevī cieņu, rūpes, maigumu un spēju pieņemt otra personību. Tās nepazīst privātīpašnieciskas bailes zaudēt otru.

Mīlestība un draudzība manā izpratnē ir neizsmeļams prieka un spēka avots. Tā maigiem un netveramiem pavedieniem saista mani ar mīļoto vīrieti, draugiem, ģimeni, visu pasauli un galvenokārt ar sevi pašu.

Tādēļ atļaušos paust savu pārliecību — draudzību neietekmē vecuma, rases un dzimuma atšķirības. To nemaina politiskās, reliģiskās un seksuālās pārliecības. To nemeklē, tā atnāk pati un paliek sirdī visu mūžu. Jo reiz patiesi mīlēts cilvēks tāds paliek vienmēr.

Lieki pieminēt, ka pieaugušam cilvēkam draugi ir uz vienas rokas pirkstiem skaitāmi. Tādēļ ziņkārīgi vēlos jautāt: kas ir jūsu draugi?

Vai vīrieši un sievietes, jūsuprāt, spēj būt draugi?