Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Baltkrievijas politiķis: brīvas vēlēšanas Baltkrievijā nav iespējamas

Baltkrievijā brīvas un demokrātiskas vēlēšanas nav iespējamas, šādu viedokli šodien lekcijā Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) pauda pilsoniskās iniciatīvas «Hartija97» koordinators un bijušais Baltkrievijas ārlietu ministra vietnieks Andrejs Saņņikovs.

Saņņikovs, analizējot situāciju kaimiņvalstī pirms gaidāmajām prezidenta vēlēšanām, pauda viedokli, ka tāds demokrātijas instruments kā vēlēšanas totalitārā valstī nav izmantojams. Mūsdienu situāciju Baltkrievijā Saņņikovs salīdzināja ar Brežņeva laikiem Krievijā. Politiķis norādīja, ka Baltkrievijā nav iespējama privatizācija un privātais sektors, cilvēki nevar mainīt savu valdību un izdarīt izvēli sociālu un ekonomisku jautājumu risināšanai.

Viņš uzskata, ka Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko bremzē jebkādas iniciatīvas, kas varētu vājināt viņa spēkus. «Šā cilvēka ambīcijas ir arvien stiprināt savu varu,» teica Saņņikovs.

Saņņikovs izteicās, ka Baltkrievija centās kļūt par svarīgu ANO locekli, mēģināja būt neatkarīga un suverēna valsts, atvērta kontaktiem ar starptautiskām organizācijām, tomēr sarunas ar citām valstīm bija sarežģītas, jo to neatbalstīja ne Krievija, ne ASV.

Pēc Saņņikova domām, Baltkrievija ir drīzāk totalitāra, nevis autoritāra valsts. Baltkrievijas prezidentam bijis vieglāk nevis izveidot savu partiju, bet gan sapulcināt ap sevi cilvēkus, kas viņu atbalsta. «Tā bija «varas vertikāle»,» teica Saņņikovs.

Pēc «Hartija97» koordinatora domām, lai pilnīgi kontrolētu informācijas telpu, pietiek ar visu elektronisko mediju un neatkarīgo preses izdevumu kontroli. Turklāt totalitārajam režīmam nav jāorganizē masu represijas, jo pietiek ar represijām pret nelielu cilvēku grupu, piemēram, pret žurnālistiem un politisko opozīciju.

Saņņikovs pieļāva varbūtību, ka Baltkrievijā nav iespējamas straujas pārmaiņas, jo cilvēki ir pārguruši no totalitārisma. Pēc viņa vārdiem, šajā valstī nav iespējams neko sasniegt.

Saņņikovs norādīja, ka viņam pašam Baltkrievijā ir grūti dzīvot un grūti atrast darbu savu uzskatu dēļ. Savulaik viņš ticis novērots. Pēc Saņņikova vārdiem, arī citādi domājošiem jauniešiem Baltkrievijā nav izredžu labi nokārtot eksāmenus un iestāties universitātē.

Šīs LATO un biedrības «Atvērtā Baltkrievija» organizētās lekcijas mērķis bija stāstīt Latvijas jauniešiem par situāciju Baltkrievijā. Kopš 22. novembra Latvijā viesojas deviņi jaunieši no Baltkrievijas lielākajām nevalstiskajām organizācijām.

Lai informētu par studentu dzīvi savā valstī, jauniešu darbību nevalstiskajā sektorā un pārrunātu iespējamo sadarbību, baltkrievu jaunieši tiksies ar Latvijas aktīvākajām organizācijām: «Eiropas kustību Latvijā», Latvijas Transatlantisko jauniešu klubu, Latvijas Konservatīvās jaunatnes apvienību, Tautas partijas jauniešu organizāciju, partijas «Jaunais laiks» Jaunatnes nodaļu, Latvijas Jaunatnes padomi. Atsevišķas tikšanās notiks ar Latvijas Universitātes Studentu padomi un RSU Eiropas Studiju fakultātes studentu padomi.

Projektu atbalsta Baltijas–Amerikas partnerattiecību programma, ASV starptautiskās attīstības aģentūras un Atvērtās sabiedrības institūta kopīgi finansēts fonds, kura darbību Latvijā administrē «Sorosa fonds–Latvija».