Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Slimošana kļūst arvien dārgāka

Jau nākamnedēļ stāsies spēkā noteikumi, ar kuru palīdzību Veselības ministrija (VM) cer stabilizēt medikamentu cenas, lai tās tik strauji nepalielinātos. Vienlaikus VM norāda, ka nākotnē zāles par 30–60 procentiem tomēr varētu sadārdzināties — tagad jau Eiropas Savienības direktīvu dēļ.

Līdz šim nav bijis iespējas pilnībā izsekot zāļu cenu veidošanās procesam, jo medikamentu ražotājiem nebija jāpaskaidro produkta izmaksas. Līdz ar to pēc patikas varēja variēt ar cenu. Bet no 1. decembra stāsies spēkā noteikumi, ka ražotājam izmaksas būs jādeklarē, un cenas palielināšanas gadījumā šāds solis jāpamato. Mainīsies arī medikamentu lieltirgotavu un aptieku maksimāli pieļaujamā uzcenojuma veidošanas principi — dārgākajiem medikamentiem tas būs mazāks. Jāpiebilst, gan ka medikamenti, kas ir lētāki par 12 latiem, par dažiem santīmiem varētu arī sadārdzināties, jo tiem iespējamais maksimālais uzcenojums palielināts.

Noteikumi izmaksās 20 000 latu

Lai nodrošinātu zāļu cenu kontroles procesu, VM aprēķinājusi, ka no valsts budžeta būs vajadzīgi aptuveni 20 000 latu. «Izmaksas sastādīs zāļu cenu informācijas sistēmas uzturēšanas un aktualizēšanas izmaksas, Zāļu valsts aģentūras darbinieka un Valsts farmācijas inspekcijas inspektoru, kas pārbaudīs zāļu cenu veidošanas noteikumu ievērošanu farmaceitiskās darbības uzņēmumos, darba izmaksas,» paskaidroja VM farmācijas departamenta direktors Juris Bundulis. Viņš apgalvoja, ka izlietotā nauda noteikti atmaksāšoties, jo cilvēki gadā pēc jauno noteikumu stāšanās spēkā kopumā ietaupīšot vismaz 160 000 latu.

Izmaiņas uzreiz nesola

J. Bundulis gan norāda, ka jau 1. decembrī, ieejot aptiekā, patērētājs nemanīs būtiskas zāļu cenu izmaiņas. Līdz ar jaunu noteikumu spēkā stāšanos ir paredzama zāļu cenu stabilizēšanās un pakāpeniska cenu izlīdzināšanās aptiekās. Bet šis process notiks pakāpeniski, jo pašlaik izplatāmo zāļu cenas ražotājam jādeklarē līdz 2006. gada 1. janvārim,» skaidroja VM pārstāvis.

Arī aptiekāri un farmaceiti «Neatkarīgajai» uzsvēra, ka ļaudīm pārmaiņas nebūs acīmredzamas. Gulbju aptiekas vadītāja Benita Miķelsone no Gulbenes sprieda, ka daži medikamenti pat varētu sadārdzināties. «Līdz šim jau nemaz nelikām maksimāli pieļaujamo uzcenojumu. Tā ka, ja pēc jaunajiem noteikumiem liktu maksimālo, kas gan ir mazāks par šā brīža, bet lielāks par reālo, tad varētu būt tā, ka cenas varētu pat palielināties,» viņa atzina.

Cenas deklarēšana — visu interesēs

Aptiekāru asociācijas vadītājs Guntis Belēvičs uzsvēra, ka atbalsta jauno kārtību, jo sevišķi normu par ražotāja cenas deklarēšanu. «Šī kārtība neļaus ražotājiem nemotivēti celt cenas katru mēnesi, jo tas, kā tagad cenas ceļas, ir absolūti neprognozējami — ne tikai gada sākumā, bet visu cauru gadu,» viņš kā tirgotāju pārstāvis pamatoja savu viedokli.

Savukārt Šveices farmācijas kompānijas «Mepha Baltic» valdes priekšsēdētājs Jānis Meikšāns sprieda, ka prasība deklarēt cenas ir arī ražotāju interesēs, jo tas samazinot arī tirgotāju iespējas mākslīgi sadārdzināt galīgo cenu, kas patērētājam vairs nav interesanta. Taču viņš norādīja, ka cenu kontroles ziņā uzmanība jāpievērš arī citām lietām. «Latvijā daudz būtiskāk būtu samazināt vai vismaz analizēt monopolstāvokli medikamentu mazumtirdzniecībā, jo situācija tirgū arvien vairāk virzās uz dominējošā un monopolstāvokļa veidošanos un konkurences samazināšanos — lieltirgotavas koncentrē savās rokās aptieku ķēdes. Līdz ar to arvien vairāk palielinās iespējas lielākajiem tirgus dalībniekiem vienoties par piecenojuma procentu,» klāstīja J. Meikšans.

No sadārdzināšanās tāpat neizbēgt

G. Belēvičs gan uzskata, ka cenas tomēr turpinās celties. «Mēs esam Eiropas Savienībā, un Vācijā jau tagad iepakojums maksā piecas reizes dārgāk nekā Latvijā. Varam tikai minēt, kad to līmeni sasniegsim arī Latvijā, bet par to, ka tā notiks, šaubu nav. Atliek vien cerēt, ka līdz ar zāļu cenu palielināšanos būsim sasnieguši arī to labklājības līmeni, un paralēli cenu sadārdzinājumam valstij kompensējamo zāļu sarakstā būtu jāieliek visi recepšu medikamenti, jo citādi cilvēki tos nevarēs atļauties,» viņš skaidroja.

Savukārt VM norāda, ka zāles varētu sadārdzināties Eiropas Savienības (ES) direktīvas dēļ par oriģinālzāļu aizsardzības termiņa pagarināšanu. Proti novembrī stājās spēkā jauna direktīva, kas nosaka, ka cilvēkiem paredzētajām zālēm tiek piemērota ilgāka datu aizsardzība un pēc oriģinālo zāļu piereģistrēšanas dalībvalsts zāļu reģistrā to patenta aizsardzības termiņš beigsies tikai pēc desmit gadiem. Pašlaik oriģinālo zāļu monopola laiks tirgū ir seši gadi. VM jau nosūtījusi vēstuli Eiropas Komisijai (EK) ar lūgumu Latvijai piemērot pārejas periodu, jo citādi zāļu cenas ap 2012.–2015. gadu Latvijā varētu pieaugt par 30–60%, prognozē VM. Atbilde par EK lēmumu gaidāma tuvākajā laikā.