Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šorīt atkal izveidojušās zemnieku rindas pēc subsīdijām

Zemnieku rindas, lai iesniegtu pieteikumus nacionālajās subsīdijās paredzētajam atbalstam lauksaimniecības tehnikas iegādei, šorīt bija izveidojušās gandrīz pie visām Lauku atbalsta dienesta (LAD) reģionālajām lauksaimniecības pārvaldēm (RLP), noskaidroja aģentūra LETA.

Zemnieku rindas bija izveidojušās neilgi pirms RLP darba sākšanas šorīt. Četru un nedaudz vairāk cilvēku rindas šorīt bija izveidojušās pie Dienvidkurzemes, Lielrīgas, Viduslatvijas, Ziemeļvidzemes pārvaldēm. Pirms Dienvidlatgales pārvaldes darba sākšanas šorīt zemnieku rindas neesot bijušas.

Šajās pārvaldēs aģentūrai LETA atzina, ka šorīt rindās pie pārvaldēm stāvēja nedaudz vairāk zemnieku vai tikpat, cik parasti. Darbs šajās LAD pārvaldēs ritot normālās «sliedēs un ažiotāžai neesot pamata».

Ap pusseptiņiem zemnieki sākuši gaidīt Ziemeļkurzemes pārvaldes darba sākšanu. Atnākot uz darbu, rindā gaidījuši aptuveni 20 cilvēku, aģentūrai LETA atzina pārvaldes vadītāja Juzefa Kļava un norādīja, ka patlaban zemnieku rindas ir mazākas un situācija ir normalizējusies. Pēc viņas sacītā, līdz plkst. 10 zemnieki bija pieteikuši aptuveni pusi no pārvaldei atvēlētajiem subsīdiju līdzekļiem tehnikas iegādei. Ziemeļkurzemes pārvaldei jāsadala 87 103 lati lauksaimniecības tehnikas iegādei. Pašlaik izskatās, ka šī nauda ļoti ātri tiks sadalīta.

Zemgales RLP vadītājs Viesturs Reinfelds aģentūrai LETA sacīja, ka Zemgales pārvaldei atvēlēti 108 000 latu, lai tos sadalītu zemniekiem tehnikas iegādei. Līdz aptuveni plkst. 10 pārvaldē bija iesniegti deviņi pieteikumi par 70 000 latu.

Šorīt pie Zemgales pārvaldes rindā gaidījuši aptuveni 30 zemnieki, bet aptuveni 20 lauksaimnieku nakšņojuši pie Zemgales pārvaldes, lai šorīt pirmie iesniegtu pieteikumus atbalstam tehnikas iegādei. Zemnieku rindas pie pārvaldes veidojās jau vakar pēcpusdienā.

Pēc Reinfelda teiktā, zemnieki stāv rindā, lai iesniegtu pieteikumus nacionālajās subsīdijās paredzētajam atbalstam tehnikas iegādei, kam ir atvēlēti 914 500 lati. Šie līdzekļi ir sadalīti starp LAD reģionālajām pārvaldēm. Līdz ar to katra pārvalde zemniekiem varēs piešķirt ne vairāk līdzekļu, kā tai ir atvēlēts.

Pēc LAD Zemgales pārvaldes vadītāja teiktā, Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļi tehnikas iegādei ir izlietoti. Tie atkal būs pieejami tikai no 2007. gada. Līdz ar to pašlaik vienīgais atbalsta līdzekļu avots lauksaimniecībā izmantojamās tehnikas iegādei ir nacionālās subsīdijas.

Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītāja atzina: tā kā saistībā ar cementa deficītu Latvijā daļa lauksaimnieku šogad nespēs īstenot investīciju atbalstam pieteiktos projektus lauksaimniecības produktu apstrādes būvju rekonstrukcijai, daļa paredzēto līdzekļu tiks novirzīti tehnikas iegādei.

Tas, cik daudz naudas zemniekiem papildus būs pieejama tehnikas iegādei, būs zināms pēc 1. decembra. Līdz šim laikam lauksaimniekiem jāvēršas attiecīgajā LAD pārvaldē, lai pagarinātu lauksaimniecības būvju rekonstrukcijas projektu realizācijas termiņu. Šogad šiem projektiem tiks atvēlēti 50% atbalsta līdzekļu summas, bet pārējā nauda tiks izmaksāta pēc projekta realizācijas nākamgad.

LETA jau ziņoja, ka šodien stājas spēkā 2005. gada subsīdiju nolikuma grozījumi, kas paredz atbalstu lauksaimniecības tehnikas iegādei, par ko zemniekiem ir pastiprināta interese. Iepriekš programmā atbalsts lauksaimniekiem tehnikas iegādei nebija paredzēts.