Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pirkt īpašumus peļņai ārzemēs – riskanti

Īpašumus ar nolūku gūt peļņu citā valstī labāk pirkt, kad tirgus tikai sāk attīstīties, bet tik un tā tas ir arī lielāks risks nekā ieguldīt naudu pašu valstī, kur vide zināma.

Rīdzinieki interesējas par naudas ieguldīšanu ārzemēs – aizvadītās nekustamo īpašumu izstādes laikā tie brīžiem pat drūzmējās pie Bulgārijas, Grieķijas stendiem. Gana lielu interesi paredz arī jaunu Sanktpēterburgas dzīvokļu tirgotāji. Tomēr īpašumu iegāde svešā valstī, īpaši tad, ja tās ekonomikas attīstība atšķiras no mūsējās, ir riskanta, brīdina nekustamo īpašumu speciālisti.

Vilina ar peļņu

Izstādes apmeklētāju lielu interesi izraisīja Bulgārija, jo šī valsts nav tik attīstīta kā Eiropas Savienībā esošās un cenas tur vēl nav augstas. Arī Grieķijas piekrastes apbūves gabali nav tik dārgi kā Jūrmalā (gan ne pašos populārākajos rajonos) – līdzās krastam īpašumi pieejami par 500 EUR/m2 un ar cerību uz drīzu cenu celšanos.

Jaunus mājokļus rīdziniekiem tagad piedāvā arī Sanktpēterburgā, turklāt cenas līdzīgas kā Rīgas padomjlaiku mājokļiem, tāpēc tiem, kas domā par pārcelšanos uz kaimiņvalsti, tas varētu atvieglot lēmuma pieņemšanu. Uzņēmums nupat noslēdzis vienošanos ar divām Rīgas nekustamo īpašumu firmām par dzīvokļu pārdošanu. Vairāk nekā 10 mājokļi jau nopirkti. Ja pēc dažiem gadiem Krievijā iedarbinās hipotekārās kreditēšanas sistēmu, kā cer lielākā dzīvojamo namu celtniecības uzņēmuma «Ļenspecsmu» pārstāvji, mājokļu cenas metropolē ievērojami palēksies.

«Ļenspecsmu» darbojas 18 gadu un būvē pārsvarā lielākus namus vai kvartālus – ar 1700–2000 dzīvokļiem. Vidējās cenas mītnēm ar nepabeigtu apdari – ap 900–1000 USD/m2, stāstīja uzņēmuma Pārdošanas nodaļas vadītāja Irina Oņišenko. Pircējs var mājokli rezervēt, neiemaksājot neko, bet, izlemjot par iegādi, ir daži nomaksas varianti, maksimālais – līdz 5 gadiem.

Lai mūsu iedzīvotāji iegādātos īpašumu Krievijā ar kredīta palīdzību, vajadzīga ķīla Latvijā, informē Hansabankas Privātpersonu kreditēšanas nodaļas vadītāja Anita Bērziņa. Tādu gadījumu bijis maz.

Iedzīvotāji jūtas nedroši

Krievijā pēdējos piecus gadus veiksmīgi attīstījusies celtniecība un jaunu namu uzcelts ļoti daudz. Taču pērn banku krīze un neattīstītā hipotekārā kreditēšana to nobremzējusi, jo ļaudīm īpašumi jāpērk ar iekrājumiem, saka SIA «NĪRA fonds» prezidents Vadims Markovs. Uzņēmumam ir birojs arī Sanktpēterburgā. Daudzi spekulanti līdzīgi kā pie mums pirkuši dzīvokļus, kad mājām bija tikai pamati, lai pēc pabeigšanas pārdotu ar 30% peļņu. Rezultātā cenas uzkāpušas līdz 1000–1100 USD/m2, bet cilvēku krājumi izsīkuši, jo algas kopumā nav lielākas kā Rīgā. Teju puse jauno dzīvokļu nav izpirkti. Tāpēc daļai celtnieku radušās grūtības, un tie cer uz hipotekārās kreditēšanas attīstību. Ja daļa pirkuma naudas ir iepriekš iemaksāta, bet celtnieki bankrotē, nav skaidrs, kas ēku pabeigs. Sistēma nav sakārtota, un Pēterburgas iedzīvotāji tāpēc nejūtas droši.

Pirkt īpašumus Krievijā, cerot tikai uz cenu kāpumu un peļņu, ir milzīgs risks, jo tirgū ir no mūsējā atšķirīgas tendences, tas nav tik attīstīts, arī kreditēšanas sistēma ne. Ja tur ir bizness un pats saimnieks mājokli lietos, tad gan var pirkt, domā starptautiskās nekustamo īpašumu konsultantu firmas «Colliers International» ģenerāldirektors Baltijas valstīs Mihails Morozovs.

Pērk saulainām brīvdienām

Ja plāno ieguldīt naudu īpašumos, lai gūtu peļņu, labāk to darīt Baltijā – kaimiņvalstīs, piemēram, jaunus mājokļus attīstības fāzē un gaidīt cenu palielināšanos, kā tas notiek arī Rīgā. Taču arī tad jāzina vietējais tirgus, brīdina M. Morozovs.

Rīgā un Jūrmalā citu valstu iedzīvotāju lielākā daļa pērk īpašumus, ja tiem ir kāda saistība ar Latviju – pavada te laiku, strādā. Kam ar Latviju sakara nav, diez vai ieguldīs te nopietnu summu – tā ir klasiskā loģika, saka M. Morozovs. Pirkt īpašumus citā valstī peļņas nolūkā bez riska diez vai var, jo ir jāzina vietējais tirgus. Taču daudzi iegādājas mājokļus, lai tur pavadītu laiku, atpūstos. Tā dara daudzi igauņi – teju trešdaļu Tallinas biznesa ļaužu vasarā var satikt Spānijā. Ja bieži atpūšas Grieķijā, Itālijā, Francijā, cilvēki rēķina, vai nav izdevīgāk iegādāties tur mājokli, kuru izmanto dažus mēnešus gadā, bet pārējo laiku izīrē.

Par cenām Spānijā dzird, ka tās ir svārstīgas, tāpēc peļņas gūšana riskanta. Tad jau drīzāk pirkt Arābu Emirātos, kas piedzīvo šā tirgus bumu un cenas tur zemākas nekā Rīgas dzīvokļiem. Dažiem var paveikties nopelnīt. Pārējās Eiropas valstīs jau ir piedzīvota īpašumu tirgus krīze, saka M. Morozovs. Piemēram, Berlīnē cenas ievērojami kritušās, lai gan daudzi pirms dažiem gadiem cerēja līdz ar Vācijas apvienošanos uz jūtamu padārdzinājumu un iepirka īpašumus, gaidot peļņu.

Ir cilvēki, kas interesējas par īpašumiem ārzemēs, bet tas nav sistemātisks bizness, stāsta V. Markovs. To dara ļaudis, kas bieži ceļo un interesējas par vietējo tirgu. Piemēram, Spānijā uz katra soļa ir firmas, kas piedāvās jebkādu īpašumu, taču tur ir arī daudz tukšu māju, kuras iepriekš sapirkuši eiropieši, cerot uz cenu celšanos. Investīciju fondi iegādājās dzīvokļus un mājas, cenas auga, un tagad fondi vēlas no šiem īpašumiem atbrīvoties, bet pircēju vairs nav.