Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Apsargiem vajadzējis aizvietot tēvu

Lai noskaidrotu patiesību par iespējamu bērnu sišanu, bērnunama direktori rosinās atstādināt no amata. «Gribēju piesaistīt sabiedrībā cienījamus vīriešus ar stāju, lai viņi ar savām sarunām aizpildītu trūkstošā tēva lomu,» ar šādu cēlu mērķi Bauskas rajona bērnunama «Annele» direktore Lilita Grāvīte pamato vietējās autoostas apsargu iesaistīšanu viņas uzraugāmo bērnu audzināšanā.

Kā jau ziņots, bērnunama audzēkņi stāstījuši, ka apsargi viņus situši. Kā liecina tiesībsargu rīcībā esošā informācija, vardarbība pret bērniem bijusi regulāra un nežēlīga.

To, ka bērni kopš augusta «sisti uz nebēdu», Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspektorei vēl trešdien anonīmi apliecinājusi kāda iestādes darbiniece. Savukārt divi audzēkņi stāstījuši, ka «audzināšanas» nolūkos pieaicinātie apsargi bērnus veduši uz tualetēm, situši pret grīdu, purinājuši, spieduši aiz sprandas. Lai netraucētu noskaidrot patiesību, bērnu un ģimenes lietu ministrs uz izmeklēšanas laiku rosinās atstādināt no amata iestādes direktori, kura jebkādu vardarbību bērnunamā noliedz.

Audzinātājām neklausa

Bauskas autoostas apsargi audzināšanas darbā «Annelē», kur vairums no 37 iemītniekiem ir pusaugu zēni ar smagu pagātni un spurainiem raksturiem, iesaistīti kopš šā gada augusta. Kā stāsta L. Grāvīte, enerģiska, pašapzinīga sieviete, kā pati uzsver — četru bērnu māte, tikšanās notikušas kā sarunas — dažkārt no rītiem, dažkārt pēcpusdienās.

Apsargi skaidrojuši smēķēšanas un alkohola lietošanas kaitīgumu, runājuši par daudzām bērniem svarīgām lietām. Bērnunama psiholoģe Gita Vožņaka piebilst, ka diemžēl pašām audzinātājām tas ne vienmēr izdodas, jo audzēkņiem, kuri pārsvarā ir dzīvu vecāku pamesti, sieviete saistās ar negatīvo mātes tēlu, tāpēc vīriešu teiktais tiek daudz vairāk respektēts.

Rezultāti pārrunām bijuši acīmredzami — samazinājies skolas kavējumu skaits, bērni kļuvuši kārtīgāki, daži pat sākuši kopā ar apsargiem apmeklēt trenažieru zāli un cīņas nodarbības.

Bauskas rajona prokuratūrai par apsargu iejušanos tēva lomā, ko paši bērni iesaukuši par razborkām, ir cits viedoklis. Pēc Bērnu un ģimenes lietu ministrijas (BĢM) veiktās pārbaudes uzsākts kriminālprocess par «Anneles» audzēkņu fizisku ietekmēšanu un lietas materiāli nosūtīti policijai. Prokurore Laija Riekstiņa, uzklausot divu bērnu liecības noskaidrojusi, ka apsargi bērnunamā ieradušies regulāri, reizēm pat trīs reizes dienā. Izrēķināšanās parasti notikusi tualetes telpās — prom no audzinātāju acīm. Viens cietušais zēns stāstījis, ka saņēmis sitienus zem ribām. Bērni novērojuši, ka apsargi bērnunamā regulāri ēduši pusdienas un vakariņas.

Zēni gribot ieriebt

L. Grāvīte uzskata, ka BĢM pārbaudi veikusi tendenciozi un fakti par vardarbību balstīti tikai uz divu zēnu stāstīto, kuri tos sadomājuši ar vēlmi atriebties par bērnunama stingrajām prasībām ievērot kārtību, pieklājību u. c. elementāras lietas. Arī psiholoģe G. Vožņaka vardarbībai netic: «Es redzu bērnus katru dienu, vai tiešām nebūtu pamanījusi, ka būtu lauztas ribas un atsistas nieres, kā atzinusi ministrija.» Viens no autoostā sastaptajiem apsargiem «Dienai» uzsvēra, ka «fiziski neviens bērnus neaiztika», taču stāstījums par to, cik bieži apsargi viesojušies bērnunamā, bija visai pretrunīgs.

Atzīstot, ka ar pusaudžiem var būt grūti tikt galā, valsts bērnu tiesību aizsardzības inspektore Valentīna Gluščenko pauda neizpratni par izraudzītajām audzināšanas metodēm. «Varbūt nemaz nevajag algot psihologu, sociālo darbinieku, audzinātājus ar speciālu izglītību, ja jau pietiek ar vienu apsargu, kurš visu nokārto,» ironizē inspektore.

Patiesību atklāt būs grūti

Arī Bauskas rajona padome, kas pārzina bērnunamu, bijusi visai kūtra, lai noskaidrotu, kas īsti notiek «Annelē». V. Gluščenko ir informācija, ka bērni par apsargu rīcību jau agrāk sūdzējušies rajona padomē, taču palīdzību nav saņēmuši. Novembra beigās padome esot saņēmusi anonīmu sūdzību, ka bērnu ietekmēšana notikusi ne tikai bērnunama telpās, bet arī tā teritorijā, taču palikusi bez ievērības.

Ņemot vērā to, ka neviens no bērniem pēc fiziskās ietekmēšanas nav griezies pēc mediķu palīdzības un sitieni nav atstājuši zilumu pēdas, prokurore L. Riekstiņa pieļauj, ka pierādīt apsargu vainu būs grūti.

Tāpēc, lai netraucētu noskaidrot patiesību, bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks rosinās Bauskas rajona padomi lemt par L. Grāvītes atstādināšanu no amata uz izmeklēšanas laiku.