Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Irākas vēlēšanās piedalījušies aptuveni 70% balsstiesīgo irākiešu

Irākas vispārējās vēlēšanās ceturtdien kopumā piedalījušies līdz 11 miljoni irākiešu, kas veido aptuveni 70% no balsstiesīgajiem 15,5 miljoniem irākiešu, liecina Irākas vēlēšanu komisijas sākotnējās aplēses.

Vēlēšanu rezultātus paredzēts paziņot ne ātrāk kā pēc divām nedēļām, preses konferencē Bagdādē paziņoja vēlēšanu komisijas pārstāvis Farids Ajars.

Vēlētāju aktivitāte bijusi daudz lielāka nekā janvārī notikušajās pagaidu parlamenta vēlēšanās, kuras boikotēja lielākā daļa sunnītu.

Tomēr dažiem vēlētājiem tika liegta iespēja piedalīties balsošanā, jo dažos iecirkņos neesot bijušas vēlēšanu urnas. Īpaši tas bija jūtams sunnītu apdzīvotajā Fallūdžā.

No septiņām provincēm saņemtas sūdzības, ka daži cilvēki nav bijuši iekļauti vēlētāju sarakstos.

Neskatoties uz plašiem drošības pasākumiem, uzbrukumos, kas notikuši uz ziemeļiem no Bagdādes, trīs cilvēki nogalināti, bet vairākās galvaspilsētas apšaudēs ar mīnmetējiem ievainoti četri civiliedzīvotāji un viens ASV jūras kājnieks. Ar mīnmetējiem apšaudīta arī tā sauktā Zaļā zona - īpaši nocietināts Bagdādes rajons, kur atrodas valdības ēkas un ārvalstu vēstniecības. Par šo uzbrukumu atbildību uzņēmusies teroristu līdera Abu Musaba az Zarkavi vadītā «Al Qaedas» Irākas filiāle.

Ceturtdien notiekošās vēlēšanas bija jau trešais balsojums šogad Irākā pēc janvārī notikušajām pagaidu parlamenta vēlēšanām un konstitucionālā referenduma oktobrī.

15,5 miljoniem balsstiesīgo irākiešu uz nākamajiem četriem gadiem jāievēl 275 parlamenta deputāti.

Vēlēšanās kopumā izvirzīti 7655 kandidāti. Viņi pārstāv 307 politiskos grupējumus, kas ir trīs reizes vairāk nekā janvārī notikušajās vēlēšanās.

Šiīti un kurdi, kuri kontrolēja pagaidu parlamentu, no jaunās likumdevēju sapulces sagaida savas varas nostiprināšanos.

Savukārt sunnīti cer, ka viņiem izdosies novērst reliģiski noskaņoto šiītu kontrolētas valdības izveidi un valsts sadalīšanos kurdu un šiītu pārvaldītos autonomos apgabalos.

Pirmais jaunā parlamenta uzdevums būs iecelt prezidentu un divus viceprezidentus. Tad 15 dienu laikā prezidentūras padomei būs jānosauc premjerministra kandidatūra, kuram savukārt 30 dienu laikā jāizveido kabinets. Kabineta sastāvs jāapstiprina parlamentam.