Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvija varētu zaudēt savas cukura ražotnes

Tā kā pastāv liela neskaidrība par cukura ražošanas nākotni Latvijā, kā arī nav noteiktas valsts politikas šajā jomā, pastāv iespēja, ka Latvija varētu zaudēt savas cukura ražotnes, pēc abu Latvijas cukurfabriku apmeklējuma šodien aģentūrai LETA atzina Saeimas deputāts Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis (JL).

Deputāts ticies ar AS «Liepājas cukurfabrika» un AS «Jelgavas cukurfabrika» vadību. Zaķis apmeklējis ražotnes un ar rūpnīcu vadību apspriedis uzņēmumu nākotnes perspektīvas.

«Sarunu rezultātā ar cukurfabriku vadībām noskaidrojās, ka cukurfabrikām nav skaidras nākotnes vīzijas, kā tās varētu darboties turpmāk,» sacīja Zaķis.

Deputāts teica, ka viņš ir nolēmis aicināt uz Tautsaimniecības komitejas sēdi zemkopības ministru Mārtiņu Rozi (ZZS), Zemkopības ministrijas (ZM) atbildīgos darbiniekus, abu cukurfabriku pārstāvjus, cukurbiešu audzētājus, lai apspriestu jautājumus par nozares nākotni.

LETA jau ziņoja, ka cukura nozare ES ir viena no visregulētākajām jomām, kas nav mainījusies aptuveni 40 gadu.

Eiropas Komisija pērn vasarā nāca klajā ar priekšlikumu par ES cukura sektora reformu. Šāds ierosinājums tika izstrādāts, ņemot vērā Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) iebildumus pret cukura tirgus regulāciju ES un eksporta subsidēšanu, kas, pēc PTO domām, ir pretrunā brīvās tirdzniecības noteikumiem.

ES lauksaimniecības ministri padomes sēdē pagājušā gada novembra otrajā pusē vienojās par ES cukura tirgus liberalizēšanu.

ZM speciālisti iepriekš atzina, ka ES lauksaimniecības ministru padomē atbalstītais reformas variants neesot labākais, taču tas esot kompromiss. To īstenojot, cukuru ražot no cukurbietēm Latvijā ir iespējams arī nākotnē.

Latvijas Cukurbiešu audzētāju asociācijas (LCAA) vadība uzskata, ka audzēt cukurbietes Latvijā iespējams arī pēc ES cukura sektora reformas nosacījumu ieviešanas. «Mēs ceram, ka palīdzēsim arī cukura ražotājiem izšķirties par to, ka cukurbiešu audzēšanai un cukura ražošanai Latvijā ir perspektīvas,» iepriekš aģentūrai LETA norādīja LCAA izpilddirektore Aija Ukše.

Abas Latvijas cukurfabrikas februāra pirmajā pusē varētu lemt par turpmāko darbību pēc ES cukura tirgus reformas nosacījumu ieviešanas. Tādēļ 10.februārī paredzēta «Jelgavas cukurfabrikas», bet 14.februārī - «Liepājas cukurfabrikas» akcionāru sapulce.

Līdz tam laikam abu cukurfabriku vadība plāno izvērtēt ES cukura sektora reformas nosacījumus un to, vai ir iespējams strādāt pēc ES cukura tirgus reformas nosacījumu ieviešanas.