Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā izdzer miljoniem litru alus

Šogad plāno beidzot ieviest stikla pudeļu depozīta sistēmu.

Latvijas alus darītāji šogad plāno realizēt ambiciozus plānus — a/s «Aldaris» cer pārdošanas apjomu palielināt par 10%, bet «Cēsu alus» savu tirgus daļu Latvijā palielināt vismaz līdz 20%.

Sola 20% tirgus

Latvijas lielākā alus darītava «Aldaris» janvārī pārdeva 220 000 litru uz vietas saražotā alus. «Cēsu alus» tirdzniecības apjomi janvārī bija uz pusi mazāki — 112 000 litru alus, tomēr tie nodrošināja uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē lielāko Latvijas alus tirgus daļu — 18,8%. «Cēsu alus» valdes priekšsēdētāja Eva Sietiņsone uzsvēra, ka šogad uzņēmums iecerējis sasniegt 20% Latvijas alus tirgus. Pērn vidējā «Cēsu alus» tirgus daļa Latvijā bija 17%. Janvārī stikla pudeļu segmentā «Cēsu alus» aizņēma 20% tirgus, izlejamā alus — 13,1%, bet skārda iepakojumā starp Latvijas zīmoliem uzņēmums aizņēma 45% tirgus. Salīdzinot ar pērnā gada janvāri, šogad šā uzņēmuma gāzēto bezalkoholisko dzērienu segments pieaudzis par 47%, bet mazalkoholisko kokteiļu — par 38%.

Latvijas 17 alus darītavas pērn kopā realizējušas 128,55 miljonus litru alus, kas ir nedaudz vairāk nekā 2004. gadā, liecina Latvijas Alus darītāju savienības (LADS) apkopotā informācija. «Aldaris» pērn saražoja 48,82 miljonus litru, aizņemot 37,98% tirgus. Salīdzinot ar 2004. gadu, a/s «Aldaris» alus ražošanu ir nedaudz palielinājusi.

«Cēsu alus» pērn saražoja 20,98 miljonus litru alus — par diviem miljoniem litru vairāk nekā 2004. gadā. Pērn ražošanu palielinājusi arī SIA «Līvu alus», tā realizējusi 20,27 miljonus litru alus. Uzņēmums pērn saražojis par četriem miljoniem litru alus vairāk, aizņemot 15,77% tirgus.

Sāk brūvēt eilu

Uzņēmums «Cēsu alus» ir radījis jaunu alus šķirni — «Cēsu English Ale», kas ir pirmais klasiskais eils Latvijā. Eils ir alus, kas izgatavots īpašos virsraudzēšanas apstākļos. Virsraudzēšanas tehnoloģija ir viena no vecākajām pasaulē. Brūvēšanas procesa nobeigumā raugs paceļas virspusē. Latvijā tiek brūvēts lager tipa alus, kura procesā notiek pretējais — raudzēšanas laikā raugs izgulsnējas trauka lejasdaļā. Eila ražošana visvairāk ir izplatīta Īrijā, Anglijā un Ziemeļamerikā. Anglijā vārdu «eils» lieto kā sinonīmu vārdam «alus». «Cēsu English Ale» tiek pildīts 0,5 litru stikla pudelēs. Tā stiprums ir 5,6%.

«Cēsu alus» pagājušā gada provizoriskais apgrozījums bijis 11,9 miljoni latu — par 27% vairāk nekā 2004. gadā.

«Cēsu alus» akciju vairākums (96,06%) pieder Igaunijas kompānijai «A.Le Coq», kas savukārt pieder Somijas koncernam «OLVI Oyj» — trešam lielākajam alus ražotājam Somijā.

«Aldarī» top «Carlsberg»

«Aldaris», izturot kvalitātes pārbaudi, sācis «Carlsberg» alus ražošanu. Licenci no «Carlsberg» Latvijas lielākais alus brūvētājs saņēmis pēc aptuveni pusgadu ilgām pārbaudēm un vairākiem kvalitātes auditiem. Lai saņemtu šo licenci, vismaz divas reizes tiek auditētas uzņēmuma iekārtas, tehnoloģijas, laboratoriskās pārbaudes metodes. Tika veikti seši alus vārījumi, paraugus no katra nosūtot kvalitātes pārbaudei «Carlsberg» licenču nodaļas laboratorijā Dānijā.

Dānijā paraugus pārbaudīja gan laboratorijā, gan specialās degustācijās — izvērtējot garšu, smaržu un citus parametrus. «Aldarī» gatavotais alus ieguva ļoti augstu novērtējumu, taču arī turpmāk kvalitātei būs dubultkontrole — Latvijas ražotnē un Dānijā.

««Carlsberg» alu varam ražot pasaules tirgum. Plānots, ka šogad saražosim piecus miljonus litru alus, ko realizēsim uz vietas, kā arī vedīsim uz Igauniju,» skaidroja «Aldara» ražošanas un tehniskās attīstības departamenta direktore Ināra Šure.

«Carlsberg» alus ražošanā izmanto speciāli selekcionētus raugus ar ļoti mazu izmēru, kas piešķir alum savu aromātu.

Jaunajā ražošanas līnijā un raudzēšanas tilpnēs investēti 110 000 latu. «Aldaris» plāno, ka uzņēmuma kopējais alus ražošanas apjoms ar «Carlsberg» alus ražošanas sākšanu palielināsies par 10 procentiem.

Uzņēmums nesen izveidojis arī divas jaunas stiprā alus šķirnes — «Rock» un «Hard Rock». Alus darīšanas procesā šīm alus šķirnēm pievienoti īpaši smaržīgie apiņi. «Rock» absolūtā spirta daudzums ir 7%, bet «Hard Rock» — 9%.

Šo produktu zīmola vadītāja Elīna Volāne uzsvēra, ka stiprais alus tiek darīts no tām pašām izejvielām kā vājākais alus — dabīgas rūgšanas procesā. Tiek izmantoti raugi, kas iztur augstāku alkohola koncentrāciju. Stiprais alus aizņem aptuveni 25% no kopējā Latvijas alus tirgus. Ziemās šī daļa mazliet palielinās, vasarās — samazinās, taču kopumā ir stabila.

Toties Beļģijā tiek darīts alus ar alkohola saturu pat virs 20 procentiem.

Veido depozītu sistēmu

Latvijas alus darītavas pērn realizējušas 54,03 miljonus litru stikla pudelēs pildīta alus, kas ir par 10,9% vairāk nekā 2004. gadā. «Aldaris» pērn pārdeva 28,88 miljonus litru alus stikla pudelēs, aizņemot 53,4% tirgus. Alus darītava pērn saražojusi par aptuveni diviem miljoniem litru alus vairāk. «Cēsu alus» pagājušogad pārdeva 10,6 miljonus litru stikla pudelēs pildīta alus, agrofirma «Tērvete» — 3,6 miljonus litru alus.

Latvijā jau vairākus gadus runā par stikla pudeļu depozīta sistēmas izveidi. To par vienu no svarīgākajiem tuvākā laika uzdevumiem nosauca arī LADS. Pēc speciālistu domām, šai sistēmai jānodrošina dabai draudzīga un ražotājiem ērta taras apsaimniekošana.

E. Sietiņsone skaidroja, ka alus darītāji sadarbībā ar Latvijas Iepakojumu asociāciju šogad plānojuši beidzot ieviest depozītu sistēmu.

Pērn Latvijas alus darītavas realizējušas 11,1 miljonu litru izlejamā alus — par 12,3% mazāk nekā 2004. gadā, liecina LADS dati.