Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tapešu līmēšana

Ja virsma iepriekš bijusi aplīmēta ar tapetēm, tad vecās ieteicams noņemt. Tikai tad, ja tās ir plānas, stingri turas pie sienas un slejām nav pārlaiduma, jaunās var likt uz vecajām.

Virsmas sagatavošana

Tapetes vieglāk noņemt, bagātīgi mērcējot ar karstu ūdeni. Šim nolūkam izmanto krāsotāju suku vai lielāku otu. Pirms tam telpā aizver logus un durvis, tad ātrāk atmiekšķējas vecā līme. Plēst sāk no augšas, ja nepieciešams, palīdz ar špakteli vai skrāpi, bet uzmanīgi, lai nesabojātu sienu, jo arī apmetums mitrumā kļūst mīkstāks.

Pēc tam ķeras pie virsmu sagatavošanas. Dažreiz pēc plaisu un nelīdzenumu aizšpaktelēšanas sienas vēl pārklāj ar šķīdumu, ko iegūst, atšķaidot tapešu līmi ar ūdeni. Tas aizver apmetuma poras, uzlabo saķeri ar virsmu un atvieglo sleju pārbīdīšanu, kad jāpanāk raksta sakrišana.

Ja virsma ir pārāk nelīdzena, grubuļaina vai arī iepriekš bijusi noklāta ar auduma tapetēm, vienlaidu špaktelēšanu var aizstāt ar celtniecības kartona uzlīmēšanu. Kartona slejas ieteicams likt horizontāli, precīzi izveidojot to saduršuves.

Secības izvēle

Kad virsma sagatavota, vēlams noteikt tapešu līmēšanas secību. Lai arī kā censtos panākt raksta vai zīmējuma sakritību pa visu telpas perimetru, tomēr tas nav iespējams, tāpēc tapešu salaidumam jāizvēlas vismazāk redzamā vieta. Vienīgi gadījumā, kad telpas perimetrs ir precīzs tapešu platuma reizinājums ar sleju skaitu (ļoti reti iespējama sagadīšanās), var panākt pilnīgu sakritību. Ja tas tā nav, tad pēdējā tapešu sleja jāgriež arī garenvirzienā, bet tas izraisa raksta vai zīmējuma nobīdi. Un tikai tad, ja telpā visā augstumā ir atstāta aile vai arī iebūvēta kāda mēbele (skapis, sekcija), var panākt optimālo variantu visā perimetrā.

Ja ir paredzēts ar tapetēm aplīmēt arī griestus, tad ar tiem sāk un tikai pēc tam ķeras pie sienām. Griestiem ieteicams izvēlēties vienkrāsainas, gaišas tapetes, jo tad nav jārūpējas par raksta vai zīmējuma sakrišanu.

Agrāk parasti sienas sāka aplīmēt no loga un turpināja virzienā uz durvīm, jo tapetes klāja ar pārlaidumu – tad dienas gaismā mazāk bija redzamas sleju salaiduma vietas (neveidojās ēnas). Pašlaik ražotās tapetes ir daudz augstvērtīgākas, tās līmē bez sleju pārlaiduma. Un arī sāk no ārsienas, kurā ir logs, – no loga uz durvīm, vispirms aplīmējot telpas vienu pusi un tad atkal no šī loga aplīmējot otru pusi un, protams, arī ceturto sienu. Pašās beigās līmē virs loga un zem tā. Kad darba secība skaidra, var piegriezt tapetes.

Sleju piegriešana

Tapešu ruļļus sagriež atbilstoša garuma slejās, sekojot, lai sakrīt raksts. Tāpēc blakus slejas ieteicams nolikt uz grīdas un par to vēlreiz pārliecināties. Tapetēm ar lielu zīmējumu slejas parasti iznāk garākas nekā tapetēm ar smalku rakstu. Lieki 5 – 10 cm vajadzīgi, ņemot vērā telpas iespējamo nevienādo augstumu un tapešu saraušanos pēc noklāšanas ar līmi. Augstākas kvalitātes tapetēm šis uzlaidums var būt 5 cm, zemākas kvalitātes – 10 cm. Uzreiz ieteicams izklāt 3 – 5 ruļļus un precīzi saskaņot zīmējumu. Pēc tam nogriež liekos ruļļu galus un pēc izmēriem aizzīmē atbilstošā garuma slejas. Aizzīmētajās vietās tapetes saloka tā, lai nolocītās slejas mala sakristu ar atlikušās slejas malu, – tad locījums būs perpendikulāri. Pa locījuma vietu tapetes nogriež ar asu nazi. Sagrieztās slejas liek citu uz citas ar rakstu uz leju. Savāc arī tapešu atgriezumus, jo tie var noderēt, aplīmējot sienas zem un virs logiem vai durvīm.

Līmes uzklāšana

Sagrieztās tapešu slejas saliek uz tīras grīdas, paklājot avīzes, vai uz galda. Apakšējo slejas galu ieteicams izvirzīt par 5 – 10 cm, jo tad to vieglāk saņemt pēc noklāšanas ar līmi. Ja ar tapetēm strādā uz galda, tad, uzklājot līmi, tās saloka, lai aizņemtu pēc iespējas mazāk vietas.

Tapešu noklāšanai ar līmi uz grīdas vislabāk izmantot krāsotāju suku, bet, strādājot uz galda, – platu plakano krāsotāju otu. Līmes kārtai jābūt vienādā biezumā. Vispirms ieteicams noziest malas, pēc tam pārējo daļu un tad vēlreiz malas. Pēc noklāšanas ar līmi tapetes vispirms kļūst viļņotas, pēc tam sāk ritināties no malām. Pielīmēt drīkst tikai tad, kad visi negludumi izzuduši un sleja ir līdzena. Tas nozīmē, ka tā ir piesūkusies ar līmi. Tapešu izturēšanas laiks parasti ir 1 – 15 minūtes. Jo biezākas tapetes, jo ilgāks ir šis laiks. Ar līmi noklātās var turēt gan salocītas, gan izklātas.

Darbam ieteicams izmantot sintētiskās tapešu līmes, kam uz iesaiņojuma ir sagatavošanas instrukcija un tās izlietojuma norma 10 m2 aplīmēšanai. Strādājot ar līmi, nevajadzētu nosmērēt tapešu labo pusi, grīdu vai galdu.

Pirms līmēšanas nepieciešams arī rūpīgi iepazīties ar tapešu izmantošanas instrukciju, jo dažreiz ar līmi jānoklāj ne vien slejas, bet arī sienas (tas galvenokārt gan attiecas tikai uz biezajām tapetēm).

Darba gaita

Sākot līmēšanu, uz sienas no stūra atzīmē attālumu, kas ir vienāds ar tapešu slejas platumu (ja stūris nav vertikāls, mēra platākajā vietā), tad ar svērteņa palīdzību aizzīmē malas vertikālo virzienu un pēc šīs līnijas pielīmē pirmo sleju. Nav ieteicams paļauties uz acumēru. Pārējās tapetes pielīmē pēc pirmās slejas malas.

Tapešu līmēšanas gaitā seko, lai sleju malas cieši piegulētu cita pie citas, lai nebūtu spraugu un pārklājumu, un, protams, lai nenobīdītos raksts vai zīmējums. Parasti uz augstvērtīgu tapešu malām ir atzīmes, kuras savietojot tiek garantēta šī sakrišana.

Ja sāk ar griestiem, tapetes līmē tajā virzienā, no kura telpā ieplūst gaisma, un pirmo arī ieteicams likt gar iepriekš novilktu līniju. Parasti divi cilvēki izstieptās rokās pie šīs līnijas vai griestu un sienas savienojuma vietas pieliek sleju, vienlaikus to arī nostiepjot. Vai arī – paņem salocītu sleju, un tad viens pieliek pie griestiem aptuveni vienu tās trešdaļu, bet otrs piespiež atlikušās divas trešdaļas. Sleju pietur pie griestiem, kamēr līme sāk sastingt, un tikai pēc tam ar suku uz abām malām var izspiest gaisa burbuļus un nogludināt virsmu, izvairoties no kroku veidošanās. Sevišķi stingri pielīmē malas. Izspiedušos līmi nekavējoties noslauka ar sūkli vai tīru lupatu. Lai tapetes fiksētu pie griestiem, var izmantot arī grīdas suku garā kātā, atbalstot to pret kādu paliktni (galdu, krēslu u.tml.).

Protams, uz sienas līmēt ir vieglāk. Ja tapetes neliek līdz griestiem, bet augšā atstāj cepuri, tad vispirms pa telpas perimetru nomēra vajadzīgo attālumu un ar iekrāsotu auklu aizzīmē tapešu augšējo līmeni. Iekrāsoto auklu nostiepj no sienas viena kakta līdz otram, nedaudz atvelk un pēc tam strauji atlaiž.

Vienatnē strādājot, parasti izmanto salocītas slejas. Tās ņem sevišķi uzmanīgi (tur tikai ar īkšķi un rādītājpirkstu), jo ar līmi piesūcināto tapeti viegli var ieplēst. Pie sienas pirmo sleju nedaudz attin, augšmalu pieliek pie griestiem vai aizzīmētās horizontālās līnijas un nedaudz piespiež, tad pakāpeniski uz leju piespiež arī pārējo slejas daļu, raugoties, lai tās viena mala sakristu ar aizzīmēto vertikālo līniju. Vispirms sleju viegli piespiež ar rokām, bet pēc tam ar suku nogludina no vidus uz malām.

Ja sleja ir novirzījusies no vertikāles, to atrauj no sienas un sāk vēlreiz. Ar suku gludina no augšas uz apakšu tik ilgi, kamēr virsma ir pilnīgi līdzena, un tikai pēc tam gludina no vidus uz malām.

Līmējot nākamās slejas, vispirms saskaņo zīmējumu ar blakus esošo, pēc tam vienu malu viegli piespiež no augšas uz apakšu (dažreiz to dara otrādi – no apakšas uz augšu) un pēc tam izlīdzina.

Sienās parasti iemontēti elektriskie slēdži, kontaktligzdas u.tml. To plastmasas elementus noņem jau iepriekš, tad pielīmētajā slejā atrod rozešu atrašanās vietas un ar šķērēm uzmanīgi izgriež vajadzīgās formas caurumus. Protams, šos darbus veic, atslēdzot elektrību.

Apakšā tapetes parasti pielīmē tā, lai tās nosegtu grīdlīstes un sienas salaiduma vietu. Pārpalikumus nogriež ar asu nazi vai žileti.

Padomi

- Pirms tapešu līmēšanas rūpīgi jānotīra visi notecējumi, kas radušies, balsinot griestus, arī netīrumi un putekļi no sienām. Vispirms noslauka ar lupatu, pēc tam vēl ieteicams pārbraukt ar putekļusūcēju.

- Līmējot logiem jābūt aizvērtiem. Telpas drīkst vēdināt tikai tad, kad tapetes izžuvušas.

- Darbus pārtraucot, krāsotāju suku vai otu nedrīkst atstāt līmē – to izmazgā, izspiež un pakar.

- Vēlams strādāt ar tīrām rokām, tās bieži slaucīt. Arī pamatne, uz kuras novietotas tapetes, pēc katras slejas noklāšanas ar līmi jānoslauka ar samitrinātu porolona sūkli.

- Ja ar līmi nosmērēta tapešu labā puse, arī to var notīrīt ar samitrinātu porolonu. Pēdējā laikā rūpnieciski ražotās līmes gan neatstāj nekādas pēdas, un tad līmi var arī nenoslaucīt.

- Ja tapetēs rodas kroka, sleju pakāpeniski noņem, sākot no apakšas, un pielīmē vēlreiz, veicot šo darbu uzmanīgāk.

- Spriest par darba kvalitāti var tikai pēc līmes izžūšanas (parasti – nākamajā dienā), jo pirmais iespaids mēdz būt maldīgs. Tā, piemēram, sīki gaisa pūslīši, līmei žūstot, bieži pazūd.

- Neatbalstieties pret tikko pielīmētām, vēl neizžuvušām tapetēm! Šajā laikā tās ir ļoti neizturīgas.

- Ja pēc pirmās slejas uzlīmēšanas zem tās rodas gaisa pūslīši, tad nākamajai līmi uzklājiet vairāk un pagariniet tās izturēšanas laiku.

- Ar tapetēm, kam ir vertikāls raksts vai līnijas, nav ieteicams aplīmēt telpas, kurās stūri nav vertikāli. Pārbaudiet tos ar svērteni. Ja atkāpe ir lielāka par 5 mm, tad no šīs idejas jāatsakās, jo stūros kļūme būs neizbēgama un ļoti labi redzama.

- Lai novērstu tapešu raksta nesakrišanu mansarda telpās, kur griestiem ir arī slīpi iecirkņi, ieteicams tiem izveidot mākslīgu ierobežojumu no tapešu apmalēm. Otrs variants ir šādām telpām izvēlēties vienkrāsainas tapetes.

- Stūros tapetes līmē ar pārlaidumu. Lai mazāk būtu redzama apakšējās slejas taisnā mala, to ieteicams nevis nogriezt, bet gan uzmanīgi noplēst, tā veidosies nelīdzena līnija.

- Salocīto un ar līmi noklāto tapešu sleju ērtāk turēt labajā rokā (izņemot kreiļus), bet pielīmēto izlīdzināt ar kreiso roku.

- Sleju salaiduma vietās iespējama malu sagriešanās vai atlīmēšanās, ja līmes par maz vai tā jau paspējusi apžūt. Tāpēc šajās vietās papildus noklāj ar līmi sienu un pēc tam tapetes rūpīgi pieveltnē. Līmi nelielos laukumos var arī papildināt, izmantojot mazu krāsotāju otiņu.

- Makulatūru vai papīru uz sienas ieteicams līmēt horizontālās slejās, veidojot sadures bez pārlaiduma, un izmantot to pašu līmi, ko tapetēm. Šo sleju garumam vajadzētu būt no viena telpas stūra līdz otram.

- Aiz čuguna radiatoriem, kur ir grūtāk piekļūt, tapešu izlīdzināšanai noderīgs šaurais rullītis, ko izmanto tapešu sleju salaiduma vietām.