Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Plāno aizliegt priekšvēlēšanu reklāmas radio un televīzijā, bet atļaut presē

Saeima šodien ar balsu vairākumu nolēma no priekšvēlēšanu aģitācijas Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanām svītrot 90 dienu aģitācijas un reklāmas aizliegumu presē.

Likumprojektā, kas šodien Saeimā tika pieņemts otrajā lasījumā, ir paredzēts tikai 90 dienu priekšvēlēšanu aģitācijas un reklāmas aizliegums radio un televīzijā, kā arī vides reklāmā.

Par likuma pieņemšanu otrajā lasījumā nobalsoja 49 deputāti, pret bija 34, bet divi atturējās.

Saeima noraidīja deputātes Anitas Kalniņas (JL) priekšlikumu noteikt, ka priekšvēlēšanu aģitācija ir jebkuras formas un veida publiski pieejamas informācijas izplatīšana priekšvēlēšanu aģitācijas periodā ar nodomu veicināt vai mazināt kādas politiskās partijas vai deputāta kandidāta popularitāti.

Netika atbalstīts arī deputātes Kalniņas priekšlikums likumā ierakstīt, ka «slēpta priekšvēlēšanu reklāma ir jebkuras formas un veida publiski pieejamas informācijas izplatīšana priekšvēlēšanu aģitācijas periodā ar nodomu veicināt vai mazināt kādas politiskās organizācijas vai deputāta kandidāta popularitāti, neiegrāmatojot samaksu par to vai arī iegrāmatojot, bet nenorādot, ka tā ir priekšvēlēšanu reklāma».

Netika atbalstīti arī vairāki Latvijas Sociālistiskās partijas (LSP) frakcijas priekšlikumi, kuri rosināja «ierobežot ministru vai pašvaldības vadītāju piedalīšanos ziņu raidījumos» un «aizliegt viņiem piedalīties šajos raidījumos laikā no 90.dienas līdz vēlēšanām».

Sociālisti arī rosināja likumā noteikt, ka pie atbildības jāsauc amatpersonas, kuras ir pārkāpušas aizliegumu «radīt priekšrocības vai ierobežojumus kādai politiskajai organizācijai, to apvienībām vai kādam deputātu kandidātam priekšvēlēšanu aģitācijā», bet Saeimas vairākums to neatbalstīja.

Deputāti arī nolēma, ka pašvaldībām turpmāk būs tiesības izvēlēties, vai telpas priekšvēlēšanu aģitācijai atvēlēt par brīvu vai par samaksu, tikai attieksmei un nomas maksai visām partijām būs jābūt vienādai.

Pēc deputāta Māra Grīnblata (TB/LNNK) priekšlikuma no likuma teksta tiks svītrotas visas atsauces uz atsevišķu deputāta kandidātu, turpmāk tiesības izlemt visus ar priekšvēlēšanu aģitāciju saistītos jautājumus būs tikai partijām.

Saeima ar balsu vairākumu noraidīja visus deputātu priekšlikumus, kuri rosināja noteikt par 90 dienām īsāku priekšvēlēšanu aģitācijas un reklāmas termiņu.

Saeimas vairākuma atbalstu neguva arī Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums samazināt priekšvēlēšanu aģitācijas un reklāmas aizliegumu no likumprojekta autoru paredzētajām dienām līdz 50 dienām.

Likumprojektā paredzēts noteikt, ka 90 dienas pirms Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanām «politiskās organizācijas, politisko organizāciju apvienības vai individuālā deputāta kandidāta priekšvēlēšanu aģitācija un reklāma ir aizliegta».

Deputāti ar balsu vairākumu nolēma, ka no likuma nav jāsvītro 10.pants, kas nosaka, ka priekšvēlēšanu aģitācijas raidījumus reklāmu veidā nedrīkst ietvert Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas ziņu raidījumos.