Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Politiski motīvi kavē ieviest kārtību slimnīcā

Par vadītāju jālemj slimnīcas īpašniekiem.

Ministrs: notikušais nedara godu ne slimnīcai, ne veselības aprūpes sistēmai kopumā.

Ne tikai Preiļu slimnīcas direktora Jāņa Anspoka nesaskaņas ar darbiniekiem vien raisījušas iestādes valdes neapmierinātību un liek apsvērt domu par viņa atlaišanu. Tas neesot vienkārši — politisku apsvērumu dēļ, atzīst viens no trim valdes locekļiem Ilgvars Muzikants. «Slimnīcas direktors ir deputāts. Uzreiz radikāli mainīsies dome, domei tas nepatīk,» viņš saka, sīkāk neko pa tālruni nevēloties skaidrot. «Tā mēs pussasietām rokām sēžam.»

J. Anspoks atlaidis no darba slimnīcas ārsti Tatjanu Iļjinu, kura Medicīniskās aprūpes un darbspēju ekspertīzes kvalitātes kontroles inspekcijā (MADEKKI) sūdzējās par bijušo ķirurģijas nodaļas vadītāju Nikolaju Bogdanovu. Viņa darbā divu pacienšu aprūpē MADEKKI konstatēja rupjus pārkāpumus un pārbaudes materiālus nosūtīja prokuratūrai, kas sākusi kriminālprocesu aizdomās par noziedzīgiem nodarījumiem pret cilvēku veselību. Iepriekš kriminālprocess sākts, pamatojoties uz T. Iļjinas sūdzību par J. Anspoku, kurš viņu esot iekaustījis, kad ārste atteikusies parakstīt kādu, viņasprāt, nelikumīgu rīkojumu. Viņa vērsusies tiesā arī par atlaišanu no darba.

Par nebūšanām Preiļu slimnīcā zināms arī veselības ministram Gundaram Bērziņam (TP) — pērn viņš ticies ar iestādes īpašniekiem, taču tagad ar nožēlu secina, ka problēmas samilzušas un pārsniegušas rajona robežas, nedarot godu ne Preiļu slimnīcai, ne veselības aprūpes sistēmai kopumā. Ministrs gan norāda, ka jautājuma atrisināšana ir īpašnieku ziņā, taču VM rūpīgi sekošot, kas notiks tālāk. J. Anspoka partija «Jaunais laiks» (JL) no notikumiem slimnīcā norobežojas, to izpēti atstājot kompetentu institūciju ziņā, «Dienai» teica JL Preiļu nodaļas vadītājs Pēteris Rožinskis. Partija tomēr uzklausīšot J. Anspoku, kā arī N. Bogdanovu. Abi ir JL biedri, Preiļu novada domes deputāti. J. Anspoks gan ir pārliecināts, ka konfliktam nav nekāda sakara ar politiku — tā esot tikai ārstu «plēšanās».

Slimnīca pieder Preiļu rajona padomei (virs 90% īpašuma) un Preiļu novada domei. Lai risinātu slimnīcas problēmas, īpašnieki izveidoja valdi, taču tagad pašvaldību vadītāji, šķiet, no tās norobežojas, aizbildinādamies, ka nevēlas iejaukties valdes darbā. Valde sastapusies ar J. Anspoka nevēlēšanos respektēt tās lēmumus, piemēram, prasība no Ķirurģijas nodaļas vadītāja amata atbrīvot N. Bogdanovu izpildīta tikai pēc vairākkārtējas atkārtošanas. Valdes priekšsēdētājs Vadims Krimans uzskata, ka direktora ambīcijas viņam traucējot pieņemt situāciju, ka viņš vairs nav vienīgais noteicējs. Sēdē otrdien lems, vai direktora darba aprakstā nevajadzētu paredzēt, ka vairums lēmumu (par iepirkumiem, darbinieku pieņemšanu un atlaišanu un citi, kas nav saistīti ar medicīnu) jāsaskaņo ar valdi.

«Ja viņš uzklausīs valdi,(..) tad viņš varēs strādāt, ja neuzklausīs, viņam būs jāiet,» spriež valdes locekle Aina Pastore, gan norādot, ka J. Anspokam slimnīcā ir arī zināmi nopelni un viņa atlaišanas gadījumā citu vadītāju atrast būtu grūti. J. Anspoks pats «Dienai» teica, ka mīlot gan valdi, gan savus darbiniekus un viņam esot ļoti žēl, ka viss tā izvērsies. Viņš neesot pildījis tikai valdes nelikumīgos lēmumus.

J. Anspoks savulaik jau atlaists no darba slimnīcā, jo ar zaudējumiem pārdevis privātpersonām iestādes īpašumus, liecina «Dienas» arhīvs. Pēc divus gadus ilgušas tiesāšanās viņš amatu atguva, saņemot arī prāvu kompensāciju. Arī tolaik starp slimnīcas vadītāju un pašvaldību pastāvējis konflikts. Nesaskaņas J. Anspokam bijušas arī Madonā, kur pirms darba Preiļos viņš bijis slimnīcas galvenais ārsts un saņēmis pārmetumus par iestādes pamatlīdzekļu nepamatotu izpārdošanu.