Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kristiāna Lapiņa: Stulbie vēlētāji

Neņemiet ļaunā, bet vairākumu no mums, ja runa ir par vēlēšanām, var nosaukt par stulbiem. Vai arī par tādiem īpatņiem, kuri ir gatavi pakļauties masu psihozei.

Skatoties trešdienas politizēto diskusiju tiešajā ēterā, grūti bija apvaldīt domu, ka tie cilvēki, kas pretendē uz ministru posteņiem, visai vāji orientējas tajā, ko paši sauc par valsts politiku, un viņu runas brīžam izklausās kā aminazīna tvaiku inspirētas. Vienīgais, uz ko atliek paļauties, sākot skrējienu pēc izspīlētajiem portfeļiem (jeb, citiem vārdiem, «dodiet man ministriju, kur nekas nav jāsaprot, kur apakšstāvs efektīvi funkcionē un kur es varu likt kājas uz galda»), ir stulbais vēlētājs, kuram vajadzētu būt tikpat aprobežotam, ka viņa gara spējas gandrīz nav fiksējamas. Principā tā tas arī ir, un tam ir savs pamats. Lai būtu pavisam skaidrs, kas tiek domāts ar vārdu «stulbums» vēlēšanu kontekstā, vajadzīgs neliels paskaidrojums.

Vidusmēra vēlētājam nevajadzētu interesēties, cik kārtējā politiķa krāšņajā runā ir spekulāciju, cik populisma un cik daudz tendences izmantot situāciju. Viņam (vēlētājam)  nevajadzētu daudz raizēties, cik katrā izteikumā ir patiesības un vai visa šī lieta nav viena vienīga fikcija. Vidusmēra vēlētājam vajadzētu domāt, ka šis politiķis nekad nemelo un ka tas, ko viņš sola, piepildīsies uz mata, kā sacīts. Vidusmēra stulbajam vēlētājam jāsaprot, ka pat tad, ja viņš balso «pret» (līdzšinējo kārtību vai, biežāk, nekārtību), viņš patiesībā balso «par» un tas visiem ir izdevīgi. Par tiem pašiem. Par tiem, kurus vismazāk uztrauc neesošā vidusslāņa problēmas un kuri lāgā nezina, ko iesākt ar savām rokām. Vidusmēra stulbais vēlētājs metamorfozes procesā varētu transformēties par labticīgu taureni, kurš pārtiek no svaiga gaisa un kuram tādas nožēlojamas lietas kā izglītība, veselības aprūpe un darbs nav vajadzīgas.

Pastāv vēl viena problēma, kura balsta vēlētāja stulbumu. Lieta tāda, ka jebkurš process, ja vien tā nav personiskās vistu kūts tīrīšana, tiek politizēts un jebkurš lēmums, vai tas attiecas uz Brīvības pieminekļa trim zvaigznēm, atkritumu savākšanu, potēšanos pret gripu vai pilsētas apbūvi, var tikt izmantots kā savdabīga politiskās spēlītes sastāvdaļa. Vai jūs tiešām domājat, ka tad, ja sliecaties pieņemt, ka kāda procesa dēļ viena partija ko zaudē vai iegūst, jūs dziļi maldāties. Ietekmes sfēru pārdalīšana notiek nepārtraukti, un, kas ir visinteresantākais, spēlētāji uz laukuma praktiski nemainās. Stulbais vēlētājs acīmredzot līdz tam vēl nav aizdomājies, jo vēlēšanās attiecīgajā listē viņš atkal atzīmē zināmākos vārdus. Iespējams, to mēs varam norakstīt uz  masu psihozi, ko balsta mūžīgā vēlme «bet varbūt tagad būs labāk».

Labāk nebūs līdz tam brīdim, kamēr nemainīsies pašas politiskās aprindas. Diemžēl, ja tās kļūst statiskas, parādās tieksme katru norisi izmantot politiskiem mērķiem, un tas viss pārvēršas par lētu teātri ar sliktiem aktieriem. Piemēram, krāpniecībā apvainots ministrs elsojot visiem stāsta, ka tā ir bijusi sazvērestība, bet cits savukārt paziņo, ka lēmumi, ko viņš pieņēmis tādā un tādā laika posmā, bijuši tik sasteigti tālab, ka bijis jāieriebj opozīcijas pārstāvjiem.

Vēlēšanas ir iespēja vēlētājiem, nevis politiķiem. Vēlētāji varētu atbrīvoties no tendences saskatīt jebkurā izteikumā politisku zemtekstu, bet pievērsties pašai personai. Ja tā savā amatā bijusi nespējīga veikt paredzētās funkcijas, tai nav jādod simt un viena papildiespēja. Vēlētājiem jāizmanto savas tiesības nebūt stulbiem un līdz ar to jādod iespēja pagurušajiem, garā vājajiem un vienkārši sliktajiem ar atlikušās cieņas paliekām aiziet.