Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

3% Latvijas iedzīvotāju Jāņus nesvinēs

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju vecuma grupā no 15 līdz 74 gadiem šogad Jāņus plāno pavadīt kādā individuālā pasākumā kopā ar draugiem. Šādu iezīmi atklāj «TNS Latvia» šā gada jūnija sākumā veiktā iedzīvotāju aptauja, portālu «Apollo» informēja «TNS Latvia» mārketinga direktore Santa Tolka.

Lielākā daļa jeb 8 no 10 Latvijas iedzīvotājiem vecuma grupā no 15 līdz 74 gadiem atzīst, ka Jāņi viņiem ir ļoti nozīmīgi un viņi tos vienmēr vai gandrīz vienmēr svin (79%). Kopumā var secināt, ka absolūtajam vairākumam Latvijas iedzīvotāju Līgosvētki ir lielākā vai mazākā mērā, bet nozīmīgs pasākums, ko viņi mēdz svinēt, jo tikai 3% iedzīvotāju šie svētki nepavisam nav nozīmīgi un viņi tos nesvin.

Likumsakarīgi, ka latviešiem, jaunākās paaudzes pārstāvjiem vecuma grupā no 25 līdz 34 gadiem, kā arī lauku iedzīvotājiem šie svētki biežāk ir ļoti nozīmīgi, un viņi tos svin vienmēr vai gandrīz vienmēr. Kopumā 9 no 10 šo mērķa grupu pārstāvjiem atzīmē šos svētkus katru vai gandrīz katru gadu.

Savukārt to, ka šos svētkus vispār nesvin, biežāk atzīst vecākās paaudzes pārstāvji (55–74 gadi), pensijā esošie cilvēki. Arī krievvalodīgie iedzīvotāji biežāk atbild, ka Jāņi viņiem nav nozīmīgi un viņi tos nesvin.

Līgosvētkus varētu nodēvēt par latviešu tautas draudzības svētkiem, jo vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju vecuma grupā no 15 līdz 74 gadiem šogad Jāņus plāno pavadīt kādā individuālā pasākumā kopā ar draugiem (54%).

Arī nākamais biežāk minētais šo svētku pavadīšanas veids ir saistīts ar kopābūšanu — vairāk nekā desmitā daļa iedzīvotāju šos Jāņus plāno pavadīt kādā sabiedriskā pasākumā vai koncertā (13%). Vēl desmitā daļa iedzīvotāju svētkus svinēs kopā ar sev tuvajiem cilvēkiem — ģimeni, radiniekiem (10%).

Dažādu sabiedrisko Jāņu pasākumu un koncertu organizētāji var rēķināties ar lielu jauniešu pieplūdumu savos pasākumos, jo piektā daļa jauniešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem šajos Jāņos ieplānojuši apmeklēt kādu publisku pasākumu. Daļa no viņiem šos pasākumus varētu apmeklēt kopā ar draugiem, jo gandrīz divas trešdaļas jaunākās paaudzes pārstāvju (vecumā līdz 34 gadiem) Jāņus ieplānojuši svinēt kopā ar draugiem. Tāpat šos pasākumus biežāk varētu apmeklēt lauku iedzīvotāji, īpaši Vidzemes un Latgales reģionā dzīvojošie.

Mūsu valsts demogrāfiem noteikti būs patīkami uzzināt, ka veseli 3% Latvijas iedzīvotāju Jāņu nakti ieplānojuši pavadīt, meklējot papardes ziedu. Īpaši uz papardes zieda meklēšanu noskaņojušies jaunākās paaudzes pārstāvji (vecumā no 15 līdz 34 gadiem), laukos dzīvojošie, kā arī Kurzemes un Latgales iedzīvotāji.

Tomēr jāteic, ka nedaudz vairāk kā desmitā daļa iedzīvotāju svētkus svinēs mājās pie televizora (11%), bet vēl daļa cilvēku strādās vai būs darbā (4%). Iespējams, daļa no pēdējiem apkalpos tos, kas būs ieradušies uz kādu no sabiedriskajiem Jāņu pasākumiem. Savukārt Līgosvētkus pie televizora ekrāna biežāk plāno pavadīt vecākās paaudzes cilvēki — piektdaļa Latvijas iedzīvotāju vecumā no 55 līdz 74 gadiem ieplānojuši tieši šādi nosvinēt Jāņus. Taču nevar teikt, ka vecākās paaudzes pārstāvji būtu neaktīvi Jāņu svinētāji, jo apmēram puse šīs mērķa grupas pārstāvju Līgosvētkus svinēs kopā ar draugiem vai ģimeni un radiniekiem, bet vairāk nekā desmitā daļa apmeklēs kādu sabiedrisko Jāņu pasākumu.

Tāpat jāpiebilst, ka aptaujas laikā, kas noritēja apmēram divas nedēļas pirms Jāņiem, vairāk nekā desmitā daļa iedzīvotāju vēl nebija izlēmuši, kā svinēs Jāņus (15%), bet tikai 2% atzina, ka šos svētkus nesvinēs vispār. Tātad vēl ir iespēja precizēt savu izvēli vai, kā pēdējā gadījumā, mainīt to par labu svinēšanai.