Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Miljona varētu būt par daudz

Kompleksa «Rāzna» pārdošana varētu Repši izglābt no parādu nastas, taču apšaubāmi, vai tāda cena pircējam būtu izdevīga. Ja Latgales uzņēmējs Donāts Vanags bijušajam premjeram Einaram Repšem piederošo daļu kompleksā pie Rāznas tiešām atpirks par miljonu latu, kādu iespēju viņš bija pieļāvis presē, tad vai nu viņš ir labdaris, vai arī saistībā ar tūrismu Latgalē lolo tik lielas cerības, kādas nelolo neviens no tūrisma speciālistiem. Pēc «Dienas» aprēķiniem, lai atpelnītu miljonu par E. Repšes daļu, būtu vajadzīgi gandrīz septiņi gadi, turklāt šos gadus kompleksam būtu jābūt noslogotam piecus mēnešus gadā katru dienu. Pretēji tam šovasar komplekss, kurā gan visi nami vēl nav pabeigti, spējis piesaistīt viesus tikai brīvdienām.

Ja vēl iepriekš pats E. Repše «Dienai» apgalvoja, ka kompleksa vērtība ir nākotnes tūrisma biznesā, tad tagad viņš norāda, ka iespējamā pircēja ieinteresētība varētu būt sadalīt kompleksu privātmājās. Tiesa gan, patlaban būvētie nami tam nav piemēroti — tiem nav nedz garāžu, nedz pagrabu, turklāt Saeimā virzību sācis likums, kas paredz Rāznas ezera apkārtni padarīt par nacionālo parku, kas nozīmē, ka jelkāda apbūve tur būs liegta. Projektu iesniegusi Ventspils mēra Aivara Lemberga atbalstītā Zaļo un Zemnieku savienība, un, lai gan pret to iebilduši vairāki E. Repšes vadītās partijas «Jaunā laika» deputāti, projekts nodots izskatīšanai komisijām.

Miljons, kas E. Repšem tiek solīts, viņu glābtu no parādsaistībām, kuras saskaņā ar amatpersonas ienākumu deklarāciju par 2005. gadu viņam bija 1,16 miljonu latu apjomā.

Kaut kas jāpārdod

«Diena» jau rakstīja, ka E. Repše pirms vairākiem gadiem, izmantojot banku aizņēmumiem, vairākās Latvijas vietās iegādājās nekustamos īpašumus, tos ieķīlājot, tajā skaitā arī par 37 tūkstošiem latu zemesgabalus Rāznas ezera krastā, kur padomju laikos sāka būvēt kompleksu un kuru kopā ar Latgales uzņēmēju D. Vanagu sāka attīstīt. Papildus tam viņš iegādājās arī jahtu, kas gan formāli skaitās E. Repšem daļēji piederošās firmas īpašums. Paralēli šīm biznesa nozarēm viņš pirka un pārdeva vērtspapīrus ASV Fondu tirgū.

Rezultātā E. Repšem arī izveidojās aptuveni miljonu lielas kredītsaistības. Lielākā daļa viņam piederošo īpašumu ir ieķīlāta Baltijas Starptautiskajā bankā. Lai pakāpeniski dzēstu parādu, pēc «Dienas» iepriekšējiem aprēķiniem, E. Repšem mēnesī būtu jāšķiras no aptuveni 16 tūkstošiem latu. Lai norēķinātos ar banku, pērn jau E. Repše, kurš zaudēja gan premjera amatu, gan pameta Saeimu, pārdeva divus zemesgabalus — katru par 80 tūkstošiem latu, patlaban viņam ir iespēja vai nu šķirties no vēl kāda, vai nu samazināt vērtspapīru portfeli, kas pērnā gada beigās bija aptuveni pusmiljona latu vērtībā.

No īpašumiem — bez puses atpūtas kompleksa «Rāzna» viņam vēl pieder divi zemesgabali Madonas rajona Barkavas pagastā, viens zemesgabals Limbažu rajona Liepupes pagastā, kā arī zeme ar māju Ikšķilē, kur gan pats E. Repše arī dzīvo.

Pēc JL ģenerālsekretāra Edgara Jaunupa teiktā «Dienai», E. Repše par partijas vadīšanu saņem atalgojumu ministra algas apjomā — 2000 latu pirms nodokļu nomaksas, taču kredīta atmaksai ar to par maz. Pats E. Repše D. Vanaga izteikumus par Rāznas kompleksa atpirkšanu komentē izvairīgi, sakot, ka ar to nesteigsies, taču zināms, ka E. Repše par pusotra miljona latu to centies darīt caur kādu nekustamo īpašumu firmu — viņam esot arī neatkarīgs viņa daļas vērtējums, kur tā novērtēta par 800 tūkstošiem latu.

Vērtīgas esot pašas mājas

Kā vienu no vērtībām gan E. Repše, gan viņa biznesa partneris norāda jau pašas mājas vien. Kā klātienē novēroja «Diena», kompleksā patlaban izbūvēts iespaidīgs sarīkojumu nams, kurā ir gan konferenču zāles, gan terases, izbūvētas sešas villas, trīs viesnīcu nami, grilmājiņa, kā arī labiekārtota apkārtne un Rāznas ezera krasts. Papildus tam kompleksā uz padomju namu karkasiem top vēl vairākas villas. E. Repšem piederot sarīkojumu nams, kā arī piecas uzceltās villas.

Ne E. Repše, ne D. Vanags pavisam skaidru priekšstatu par ieguldījumu apmēru nesniedz. Vienīgi E. Repše min, ka sarīkojumu namā viņš ieguldījis ap 250 tūkstoši latu. D. Vanags savukārt vien nosaka, ka «Rīgā katra šāda māja ir simt tūkstošus vērta».

«Dienas» aptaujāto būvniecības ekspertu aplēses par to, cik īsti naudas bija jāiegulda katras mājiņas pabeigšanā un aprīkošanā ar visām nepieciešamajām komunikācijām, ir atšķirīgas. Abi avoti norāda, ka katras mājiņas būvniecības izmaksas pamatā veido iekšējā apdare, kura ir grūti izrēķināma — uzklājot vienu, nevis divus krāsas vai špaktelmasas slāņus, var ietaupīt dubultā, izmaksas var samazināt vairākas reizes, ja izdodas tik tiešām lielā apjomā nopirkt tas pašas flīzes utt. Tomēr, pieņemot, ka mājiņas tika atjaunotas divās kārtās, turklāt būvniecības izmaksas Rēzeknes rajonā ir zemākas nekā vidēji valstī, katras mājiņas novešana līdz ekspluatācijai varētu izmaksāt ne vairāk par 50 000 latu. Tātad E. Repše sev piederošo piecu villu atjaunošanā līdz šim varētu būt ieguldījis ne vairāk par 250 000 latu. Kopā ar sarīkojumu namu — ap pusmiljonu.

Jāvērtē potenciāls

«Tie laiki, kad, pērkot biznesu, uzņēmēji orientējās tieši uz tā aktīviem (lielākoties nekustamo īpašumu un iekārtām), jau ir pagājuši. Iegādājoties kompāniju, pirmām kārtām tiek ņemta vērā tās spēja ģenerēt ieņēmumus un nest prognozētu peļņu,» «Dienai» komentē finanšu kompānijas Laika stars direktors Vadims Jerošenko, kas nodarbojas ar biznesu pārdošanu. Tam piekrīt arī E. Repše un D. Vanags, sakot, ka miljona cenā ir arī biznesa potenciāls.

«Dienas» aprēķini gan nav tik optimistiski, lai varētu atpelnīt miljonu. V. Jerošenko norāda, ka optimālais biznesa atpelnīšanas laiks ir pieci gadi, turpretim aprēķini liecina, ka labākajā gadījumā to varētu panākt septiņos, ja, kā jau minēts, piecus mēnešus no vietas komplekss būtu pārpildīts.

«Dienas» aptaujātie lauku tūrisma speciālisti «Dienai» atzina, ka vasarā var būt pieprasīts jebkurš īpašums pie ūdens, tomēr, vai būs iespējams pievilināt tūristus arī aukstajos mēnešos, ir liels jautājums. «Jebkurš pietiekami labi aprīkots viesu nams Latgalē vasarā var cerēt uz lielu klientu interesi. Tomēr ziemā Latgale tūristiem liekas kaut kas tāls un nesasniedzams,» saka asociācijas «Lauku ceļotājs» ceļojumu konsultante Maija Laķe. Pēc viņas vārdiem, gribot pagarināt atpūtas sezonu arī pavasarī un rudenī, uzņēmējiem jāpiedāvā kaut kas vairāk nekā vienkārši naktsvieta vai ezera esamība. Jāatzīmē, ka komplekss atrodas 28 kilometrus no Rēzeknes, tā tuvumā nav labiekārtotu kalnu, ko ziemā varētu izmantot slēpošanai.

Arī tūrisma attīstības valsts aģentūras Latgales reģionālā biroja vadītāja Līga Kondrāte norāda, ka galvenais akcents ir vasara, taču Latgales lielākā problēma, protams, ir ceļš. «Ne visi ir gatavi četras stundas braukt ar mašīnu pa fūrēm pārpildītu trasi vai piecas — Zilupes vilcienā,» viņa atzīst. Taču arī atpūtniekiem vasarā nav tik labi, kā varētu prognozēt. Sazvanoties ar kompleksu, «Diena» noskaidroja, ka vēl joprojām ir pieejamas vairākas brīvas vietas darbdienās, kā arī brīvdienās septembrī.

D. Vanags atzīst, ka cilvēki pārsvarā iznomā mājiņas brīvdienām, tāpēc tie, kas grib atbraukt uz nedēļu, ir spiesti vai nu atteikties no Rāznas pakalpojumiem, vai arī dzīvot pie ezera tikai pirmās četras darbdienas. Pārsvarā cilvēki izvēlas pirmo variantu. «Pagaidām nedēļas noma nestrādā,» viņš nosaka.

Klientu piesaistīšanai kompleksam piegulošajā teritorijā viņš gan plāno attīstīt sporta laukumu, turklāt, kāds sporta veids tur tiks pārstāvēts, «būs atkarīgs no pieprasījuma». Par pēdējo jaunumu — par Rāznas dabas parka tapšanu — «Dienai» D. Vanaga komentāru iegūt neizdevās.

Kur D. Vanags ņems miljonu un cik naudas viņš ieguldījis savas kompleksa daļas atjaunošanā, viņš neatklāj — pieļaujot, ka ņems kredītu bankā. Pēdējo gadu laikā viņš līdzējis arī pašai partijai — ziedojot «Jaunajam laikam» 7,7 tūkstošus latu.

***

Cik gadā varētu nopelnīt atpūtas komplekss «Rāzna»

jeb Cik izdevīgi būtu par miljonu latu nopirkt Repšes daļu kompleksā; otra daļa pieder Latgales uzņēmējam Donātam Vanagam

Kompleksā ietilpst

- Sarīkojumu nams «Ezerpriedes», kas tiek iznomāts banketiem (viss kopā 700 latu diennaktī).

- Divvietīga villa «Romantika» (100–150 Ls/diennaktī*).

- Piecas četrvietīgas villas «Rāzna» (80–130 Ls/diennaktī*).

- Trīs viesnīcu mājiņas, katrā astoņi divvietīgie numuri (25–30 Ls/diennaktī).

- Šovasar plānots atjaunot vēl piecas četrvietīgas mājiņas, kuras būs ģimenes tipa, ar pazemināto komforta līmeni.

- Tāpat kompleksā atrodama grila mājiņa, laivu nomas punkts, vieta ugunskuram, bērnu rotaļlaukums, pludmales volejbola laukums, administrācijas ēka un autostāvvieta.

- Sarīkojumu nams «Ezerpriedes» pieder E. Repšem, pārējie īpašumi, cik var spriest, ar D. Vanagu dalīti līdzīgi.

* atkarībā no sezonas

Ieņēmumi

- Ja viss komplekss būtu noslogots visu gadu, tad ieņēmumi no tā, pēc «Dienas» aprēķiniem, būtu aptuveni 770 tūkstoši latu.

- Ja viss komplekss būtu noslogots tikai brīvdienās visu gadu, tad ieņēmumi no tā būtu aptuveni 335 tūkstoši latu.

- Ja viss komplekss būtu noslogots tikai piecus mēnešus gadā (maijs, vasara, septembris), tad ieņēmumi būtu aptuveni 335 tūkstoši latu.

- Ja viss komplekss būtu noslogots tikai piecus mēnešus gadā (maijs, vasara, septembris), tad ieņēmumi no E. Repšem piederošās kompleksa daļas būtu aptuveni 220 tūkstoši latu.

Izdevumi

- Pēc «Dienas» aptaujātu tūrisma biznesa pārstāvju sniegtās informācijas, apsaimniekošana izmaksā aptuveni trešdaļu no ieņēmumiem jeb pieciem mēnešiem gadā aptuveni 110 tūkstošus latu; pieciem mēnešiem gadā no E. Repšes daļas — aptuveni 75 tūkstoši latu.

- Ja kompleksa iegādei netērē banku kredītlīdzekļus un to nereklamē, tad citu būtisku izdevumu nav.

Secinājumi

- Lai atpelnītu miljonu, kas tērēts E. Repšes daļas iegādei kompleksā, būtu vajadzīgi gandrīz septiņi gadi ar nosacījumu, ka piecus mēnešus gadā katru dienu E. Repšes sarīkojumu nams un villas ir aizņemtas.

- Pēc korporatīvo finanšu kompānijas «Laika stars» direktora Vadima Jerošenko teiktā, par izdevīgu biznesa iegādi tiek uzskatīts tāds, ko var atpelnīt piecos gados.

- Tūrisma speciālisti norāda, ka komplekss pie ezera vasaras mēnešos varētu būt pieprasīts, taču ziemā bez papildu labumiem gan ne. Šovasar, pēc D. Vanaga teiktā, komplekss ir izpārdots tikai brīvdienām. Darbdienas nav piepildītas.