Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

TP mēģina apiet priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumus

Premjera Aigara Kalvīša (TP) biroja vadītāja Jurģa Liepnieka saistība ar partijas ministrus slavinošo reklāmu veidošanu un mīklainais reklāmu finansēšanas veids liecina par mēģinājumu apiet ar likumu noteiktos priekšvēlēšanu aģitācijai atvēlamo summu ierobežojumus. Tā uzskata aģentūras LETA aptaujātie eksperti.

Anonīmu labdaru apmaksātās reklāmās slavē TP ministrus

«Tas ir banāls mēģinājums izvairīties no aģitācijas ierobežojumiem,» teica sociologs Aigars Freimanis, «vispār šeit ir grūti atrast ko oriģinālu komentēšanai.» Sociologs uzskata, ka saistība starp Liepnieku un reklāmām ir apstiprinājusi faktu, par kuru neviens nav šaubījies.

Sabiedrības par atklātību «Delna» padomes priekšsēdētājs Roberts Putnis pauda viedokli, ka šāda veida rīcība ir partiju finansēšanas likuma apiešana. Viņš norādīja, ka KNAB uzdevums šobrīd ir saprast, kā iekļaut «Sabiedrības par vārda brīvību» veikto reklāmu izmaksas TP priekšvēlēšanu aģitācijas kopējos izdevumos.

Liepnieks un «Creative Laboratory» rīkotājdirektors Kaspars Rolšteins ir TP pietiekami tuvu stāvošas personas, lai nebūtu šaubu par to, ka šī kampaņa ir saskaņota ar TP. Turklāt arī partijas biedru nekonkrētie izteicieni liecina, ka viņi ir saistīti ar šo kampaņu. «Delnas» vadītājs prognozēja, ka gaidāmi arī citu partiju mēģinājumi apiet partiju finansēšanas likumu. Par galveno iemeslu likumu ignorēšanai viņš minēja ļoti minimālos sodus, kas šobrīd partijām noteikti par kampaņu finansēšanas noteikumu pārkāpumiem. Šobrīd maksimālais sods ir 5 000 latu, kas neatbilstot partiju izdevumiem. Tāpat šādu pārkāpumu iemesls ir arī «jebkādas ētikas trūkums», uzskata Putnis.

Arī sociologs Arnis Kaktiņš un mediju eksperte Anda Rožukalne pauda viedokli, ka trešās personas apmaksā reklāmas, lai partija varētu tērēt lielākas naudas summas aģitācijai nekā atļauts. Pēc Kaktiņa vārdiem, izskatās, ka «juridiski ar reklāmām nav nekādu problēmu.» «Domāju, ka septiņreiz ir nomērīts pirms nogriešanas,» sacīja sociologs, piebilstot, ka esošā situācija parāda nepilnības aģitāciju ierobežojošajos likumos.

Kaktiņam pret reklāmām esot neitrāla attieksme - ierobežojumiem attiecībā uz aģitāciju jābūt, taču, ar tiem pārcenšoties, iespējams radīt apdraudējumu Satversmē noteiktajai vārda brīvībai. Viņš atzīmēja, ka tagad esot iestājusies jauna ēra politisko kampaņu veidošanā un plānošanā - tās tiek realizētas caur trešajām personām. Kā argumentu šim apgalvojumam viņš minēja arī divdomīgās Lemberga slavināšanas akcijas, kas tika īstenotas caur nodibinājumu.

Rožukalne atzīmēja, ka politiskajā komunikācijā ar vēlētājiem pašlaik ienāk dažādi publicitātes un tiešās komunikācijas pasākumi, kā arī aģitācija ar e-pasta, īsziņu un interneta forumu palīdzību. Viņa sacīja, ka ministru slavināšana ir veidota kā pārdomāta reklāmas kampaņa. Par to, pēc viņas domām, liecina tas, ka cildinoši par varasvīriem izsakās sabiedrībā zināmas autoritātes, turklāt tiek imitēts cilvēku impulss paust savu viedokli sabiedrībai. «Ja cilvēkam ikdienā nav viedokļa par šo ministru darbu un es par to daudz nedomāju, tad, redzot šādus viedokļus, cilvēkam tiek iekodēts, ka šie ministri ir daudz izdarījuši tautas labā,» sacīja eksperte. Viņa atzīmēja, ka reklāmas veidotas neuzbāzīgā stilā, kas imitē žurnālista sižetu. «Cik gan daudz mēs neesam redzējuši līdzīgas reklāmas reportāžas no lielveikaliem ar aicinājumu pirkt preces? Šajā gadījumā reklāmas ir līdzīgas,» teica eksperte.

TP ministru reklāmas komerctelevīzijās veido biedrība «Sabiedrība par vārda brīvību», kuras dibinātāji ir Liepnieks un viņa sens biznesa partneris, «Creative Laboratory» rīkotājdirektors Rolšteins, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas «Lursoft» dati liecina, ka biedrība reģistrēta šā gada 20.februārī. Tās darbības mērķis esot veicināt pilsoniskās sabiedrības attīstību un cilvēktiesību ievērošanu Latvijā. Vienīgā biedrības amatpersona ir Rolšteins.

Biedrības «Sabiedrība par vārda brīvību» interneta mājaslapā teikts, ka kampaņa «Jums ir tiesības zināt šo viedokli» uzsākta, lai atspēkotu masu medijos dominējošās sliktās ziņas, kas sabiedrību iemācījušas «domāt slikti par sevi, savu valsti, saviem tautiešiem un līdzpilsoņiem».

Pirmajā biedrības kampaņā tikšot piedāvāts autoritatīvu speciālistu viedoklis par notiekošo valstī vai viņu nozarē. «Mēs piedāvājam pozitīvus viedokļus. Mēs piedāvājam ekspertus, kas mediju telpā parasti netiek aicināti,» uzsver «Sabiedrība par vārda brīvību».

Kā kampaņas finansētāji tiek minēti Latvijas uzņēmumi un fiziskas personas, kuriem «nav kopēju politisku vai kādu citu interešu, bet kuri atbalsta mūsu pilsonisko pozīciju». Biedrība publiskošot savu finansētāju vārdus tikai likumā noteiktajā kārtībā.

Mājaslapā pieejami ārstu, kultūras darbinieku, zinātnieku, mākslinieku un citi savu nozaru pārstāvju pozitīvie izteikumi par TP politiķiem.

Visvairāk šādu atsauksmju sagatavots par veselības ministru Gundaru Bērziņu (TP), kura veikumu atzinīgi novērtē Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Kardioloģijas centra vadītājs Andrejs Ērglis, Kardioloģijas centra kardiologs Kārlis Trušinskis, Ķirurģijas klīnikas vadītājs Jānis Gardovskis, kā arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs, docents Dzintars Mozgis.

Latvijas Universitātes Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadītājs, zinātņu doktors Elmārs Grēns pozitīvu novērtējumu sniedz premjera Kalvīša aktivitātēm, savukārt diriģents Normunds Šnē un Latvijas Nacionālās operas direktors Andrejs Žagars - par kultūras ministri Helēnu Demakovu (TP).