Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tiesnese pārkāpusi ētiku, lemjot par bijušo darba devēju

Rīgas apgabaltiesas tiesnese Tamāra Broda pārkāpusi ētiku, lemjot par bijušo darba devēju, uzskata Augstākās tiesas priekšsēdētājs Andris Guļāns.

Kā šodien raksta laikraksts «Diena», Broda kopā ar kolēģēm Āriju Ždanovu un Dainu Treiju piedalījusies lietas izskatīšanā, neraugoties uz to, ka cietusī bija viņas kādreizējā darba devēja, bijusī Sociālo tehnoloģiju augstskolas (STA) īpašniece Irina Labejeva. Viņa apsūdz bijušo augstskolas Tiesību zinātņu katedras vadītāju Ivaru Redisonu par viņa pērn maijā laikrakstā «Izglītība un kultūra» publicēto rakstu, kurā Labejeva saskata sava goda un cieņas aizskārumu.

Tiesnešu lēmums bija viņai labvēlīgs - lieta tika nodota atkārtotai izskatīšanai Ziemeļu rajona tiesā, lai gan iepriekš dažādās tiesās visas Labejevas sūdzības tikušas noraidītas.

Redisons publikācijā stāstīja par fiktīvu diplomu izsniegšanu un citām nelikumībām augstskolas darbībā. Par publikāciju pret Redisonu vērstas trīs dažādas prasības, kuras skatītas Vidzemes priekšpilsētas, Ziemeļu rajona un Centra rajona tiesā, taču noraidītas. Tomēr, kad Ziemeļu rajona tiesa noraidīja trešo Labejevas sūdzību, apgabaltiesas tiesneses Ždanova, Treija un Broda, izskatot Labejevas apelāciju, nolēma uzdot to tiesai skatīt no jauna.

Apgabaltiesas tiesnešu lēmumu par negodīgu sauc gan Redisons, gan Latviešu Juristu apvienība, jo Broda 2001. un 2002.gadā bija STA Tiesību zinātņu katedras docente. Tādējādi tiesnese bijusi apsūdzētā Redisona padotā, savukārt cietusī Labejeva bija viņas darba devēja.

Arī Guļāns vēstulē Redisonam norādījis, ka Brodas rīcība šajā gadījumā «klasificējama kā tiesnešu ētikas normu neievērošana». «Par to ar tiesnesi Brodu ir izvestas pārrunas, norādot, ka šādos gadījumos tiesnesim ir pienākums atteikties no piedalīšanās lietas izspriešanā jebkurā procesa stadijā, arī tad, ja lieta netiek izskatīta pēc būtības,» apgalvo Guļāns.

Broda laikrakstam atteikusies komentēt savu dalību lietas izskatīšanā, taču Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja sekretāre Inese Menska norāda, ka lieta tikusi izskatīta likuma ietvaros un procesuālo normu pārkāpumi nav konstatēti, bet Brodas rīcība «paliek uz viņas sirdsapziņas». Augstākā tiesa soda sankcijas Brodai nepiemēros, jo nav izdarīts tīšs likuma pārkāpums vai rupja nolaidība lietas izskatīšanā.

Lieta tālāk nodota Ziemeļu rajona tiesai, kur tiesnesis Normunds Riņķis nolēma uzsākt kriminālprocesu.

Sūdzības pazīmes atbilda tam, lai uzsāktu kriminālprocesu, lēmumu «Dienai» pamatojis Riņķis. Savukārt Redisona advokāte Māra Krasovska laikrakstam norādījusi, ka sūdzības nemaz nav, jo Labejeva uzrakstījusi tikai prasības pieteikumu, neesot arī tiesneša lēmuma par kriminālprocesa uzsākšanu.

«Kļūdaina ir tikai Labejevas iesniegtā dokumenta «galviņa», bet tās forma un saturs liecina par to, ka tā ir sūdzība. Kāpēc nav mana lēmuma, paskaidrošu nākamajā tiesas sēdē,» saka Riņķis. Krasovska jau uzrakstījusi pieteikumu Augstākās tiesas Senātam par Rīgas apgabaltiesas lēmuma atcelšanu un atkārtotu izskatīšanu.

Kā ziņots, 12.jūlijā Rīgas Ziemeļu rajona tiesa līdz 9.oktobrim plkst.10 atlikusi krimināllietu, kurā par vairākkārtēju neslavas celšanu masu saziņas līdzekļos apsūdzēts Redisons. Lieta atlikta, jo slimības dēļ nebija ieradies Labejevas advokāts.