Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

1/3 jauniešu būtu gatavi strādāt jebkādu darbu

Trešā daļa Latvijas jauniešu bezdarbnieku atzinuši, ka viņiem ir vienalga, kādā profesijā strādāt, un būtu gatavi darīt jebkādu darbu.

Nodarbinātības Valsts aģentūras pasūtītā pētījuma datu par jauniešu bezdarbnieku kvalitatīvā sastāva atbilstības darba tirgus pieprasījumam izvērtēšana liecina, ka uz jautājumu par profesiju, kurā jaunieši vēlētos strādāt, 33% atbildējuši, ka viņiem ir vienalga un viņi vēlas atrast jebkādu darbu.

Mazāk — 30% — nestrādājošo jauniešu atzinuši, ka vēlas atrast darbu specialitātē, ko apguvuši, bet pavisam maz (7%) ir tādu, kuri vēlētos kļūt par uzņēmējiem. Trešā daļa jauniešu pēdējo piecu gadu laikā strādājuši profesijā, kurā ieguvuši izglītību.

Kā traucējošo faktoru, kas neļauj jaunajiem speciālistiem savas zināšanas izmantot praksē, minēts atbilstošu darba vietu trūkums, nepatika pret skolas laikā izvēlēto profesiju un nevēlēšanās tajā strādāt.

Kā populārākās darba jomas jauniešu vidū minētas viesnīcas, restorāni, sabiedriskie un sociālie pakalpojumi, vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, kā arī būvniecība un auto, moto, sadzīves priekšmetu remonts.

Minimālo atalgojumu, par kuru būtu gatavi sākt strādāt, trešdaļa jauniešu minējuši 101–200 latu, tikpat daudz arī izteikuši gatavību strādāt, ja mēnesī «uz rokas» saņemtu 201–300 latu. Tikai nedaudz — 7% — ir tādu, kuri būtu gatavi strādāt, ja atalgojums būtu mazāks par 100 latiem mēnesī, bet vairāk nekā ceturtā daļa ir tādu, kuri būtu gatavi strādāt, ja alga ik mēnesi būtu lielāka par 300 latiem.

Savukārt kā visbiežāko kavēkli jauniešu integrācijai darba tirgū viņi minējuši neapmierinošo atalgojumu, zināšanu un prasmju trūkumu attiecīgajā jomā, kā arī darba pieredzes trūkumu. Bet kā ļoti negatīvs trūkums minēta sabiedriskā transporta sistēma — tā nespēj nodrošināt regulāru satiksmi uz rajonu centriem darba meklētājiem Latvijas lauku reģionos.

Pētījums Latvijā notika no 2005. gada 27. decembra līdz 9. maijam, un tajā piedalījās 604 Nodarbinātības Valsts aģentūrā reģistrētie bezdarbnieki vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Veiktas arī 10 intervijas ar darba devēju pārstāvjiem un 10 aģentūras darbiniekiem.