Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvija pietuvojusies mazāk korumpēto valstu sarakstam

Latvija pietuvojusies mazāk korumpēto valstu sarakstam un piedzīvojusi strauju kāpumu korupcijas uztveres indeksā, liecina Sabiedriskā labuma biedrības «Delna» pētījums.

Pirmdien publiskotajā «Delnas» mātesorganizācijas globālās pretkorupcijas kustības «Transparency International» starptautiskajā korupcijas uztveres indeksā (KUI) Latvija ir pakāpusies par 0,5 punktiem, salīdzinot ar pagājušā gada rādītājiem.

Ar kāpumu no 4,2 līdz 4,7 no 10 iespējamiem punktiem Latvija piedzīvojusi straujāko kāpumu kopš mūsu valsts iekļaušanas šajā indeksā. Kopējais Latvijas rādītāju pieaugums piecu gadu laikā ir tikai viens punkts.

Tomēr ar 49. vietu 163 valstu sarakstā Latvija joprojām atrodas pasaules viskorumpētāko valstu sabiedrībā. Pagājušajā gadā Latvija ieņēma 57. vietu pasaulē 159 valstu sarakstā. Eiropas Savienībā (ES) sliktāki rādītāji ir tikai Grieķijai — 4,4 punkti un Polijai — 3,7 punkti.

Latvijai identisku punktu skaitu saņēmusi Slovākija. Igaunija (6,7) arī šogad piedzīvo strauju kāpumu par 0,3 punktiem, ieturot līderpozīcijas ES jauno dalībvalstu vidū un pat apsteidzot tādas vecās dalībvalstis kā Portugāle, Itālija un Grieķija. Lietuvas pozīcijas nav mainījušās, piecu gadu laikā valsts stagnējusi ar 4,8 punktu rādītāju.

«Delnas» padomes priekšsēdētājs Roberts Putnis norāda, ka «tā ir starptautiskās biznesa, mediju un politikas analītiķu vides atzinība aizgājušā sasaukuma Saeimas, valdību un tiesībaizsardzības institūciju veikumam pretkorupcijas jomā. Partiju finanšu regulējums, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izveide, KNAB un prokuratūras neatkarības nodrošināšana, virkne mazāka mēroga pretkorupcijas pasākumu, kā arī nopietnu krimināllietu sākšana par koruptīviem darījumiem starptautiskiem ekspertiem ir likuši noticēt, ka Latvija mainās uz labo pusi. 9. Saeimas un jaunās valdības uzdevums ir turpināt šo darbu, jo jaunākie dati joprojām norāda, ka situācija korupcijas jomā ir ļoti satraucoša.»

Savukārt Somija jau piekto gadu no vietas iegūst vismazāk korumpētās ES valsts titulu (9,6 punkti). Pērn neapstrīdētās pasaules līderpozīcijas ir zaudējusi Islande, kas šogad pirmo vietu dala ar Somiju un Jaunzēlandi.

Par viskorumpētāko pasaules valsti 2006. gadā tiek uzskatīta Haiti (1,8), uz kuras vietu ar 1,9 punktiem «konkurē» Mianmāra, Irāka un Gvineja. Par pilnīgi korumpētām tiek uzskatītas arī Latvijas kaimiņvalstis Krievija un Baltkrievija ar attiecīgi 2,5 (121. vieta) un 2,1 (151. vieta) punktu.

Korupcijas uztveres indekss (KUI) mēģina salīdzināt valstis pēc to korumpētības līmeņa, balstoties korupcijas uztverē profesionālās grupās, kas tieši saistītas ar korupcijas riska jomām. Korupcijas līmeni ir gandrīz neiespējami objektīvi novērtēt. Tā kā korupcija ir sabiedriski politiska un krimināla parādība vienlaikus, liela nozīme tās apkarošanā ir sabiedriskajai domai, iedzīvotāju uzticībai valsts pārvaldei un tiesībaizsardzības institūcijām. Tāpēc KUI indeksam jau 11 gadus ir liela loma korupcijas izpētē visā pasaulē un tas starptautiski tiek uzskatīts par veiksmīgāko mēģinājumu padarīt objektīvu korupcijas problēmu.

KUI indekss veidojas no dažādām kvalitatīvām aptaujām un pētījumiem, kurus veic starptautiskas pētniecības, informācijas vai politikas analīzes organizācijas. Gada indeksa noteikšanā tiek izmantoti dati no pēdējo trīs gadu pētījumiem.

Latvijas 2006. gada KUI vērtējumam izmantotas kopā sešas aptaujas — piecas notikušas 2006. gadā un viena 2005. gadā. Vairāku aptauju kombinēšana trīs gadu periodā indeksu padara mazāk atkarīgu no īstermiņa pārmaiņām valsts politikā. Dati pamatā ir izmantojami, vērtējot valsts attīstības tendences, kā arī raugoties uz globālu attīstību. Indeksā iekļautās valstis bieži kļūdaini tiek salīdzinātas ārpus reģionālā konteksta, kas nav indeksa jēga.