Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aivars Tarvids: Smēķēšana nenogalinās...

Veselības ministrija (VM) turpina smēķēšanas netikuma nīdēšanu valstī. Paredzams, ka no 2008. gada Latvijā legāli smēķēt drīkstēs vienīgi cilvēku dzīvesvietās.

Šaubu nav, nikotīns kaitē gan smēķētāja, gan apkārtējo cilvēku veselībai. Brīdinošie uzraksti sēru rāmī uz cigarešu paciņām, kas traumē emocionālāku indivīdu psihi, varbūt ir pārspīlēti, taču ne melīgi. Piedzīvot agoniju, mirstot no plaušu vēža, jādomā, nav patīkami.

Nu Latvijas valsts strikti nolēmusi latviešus padarīt par veselīgu nesmēķētāju nāciju ar represīviem līdzekļiem. Aizliegumi, šķiet, solās būt bargākie visā Eiropas Savienībā. Ja augstākā likumdevēja un izpildvara akceptēs šo patriotisko VM ierēdņu iniciatīvu, iedzīvotājiem tiks liegtas pat teorētiskas iespējas smēķēt bāros, restorānos un klubos. Ne arī brīvā dabā — pludmalēs, tauvas joslās, kapsētās, atkritumu izgāztuvēs, valsts mežos, parkos, skvēros, ielās un šķērsielās... Arī visās darba un brīvsoļa vietās smēķēt būs aizliegts.

Protams, smēķētāji nedrīkst liegt citiem cilvēkiem tiesības baudīt no tabakas dūmiem tīru gaisu. Šis princips gan nav pretrunā ar iespēju, ja valstī turpmāk pastāvētu dažādi tieši smēķētājiem paredzēti sabiedriskie iestādījumi. Dzirdētas liekulīgas atrunas, ka, piemēram, smēķētāju kroga nelaimīgajam bārmenim nākas pasīvi elpot nikotīnu. It kā trūktu kokteiļu jaucēju — smēķētāju, it kā nevarētu bārmenim par kaitīgo profesiju  — kā ķīmiskajā ražotnē algotam darbiniekam.

Saprātīga smēķēšanas ierobežošana būtu visnotaļ apsveicama. Lai atbildīgās institūcijas un ieinteresētās sabiedriskās organizācijas izglīto tautiešus un propagandē veselīgu dzīvesveidu. Lai smēķētājiem būtu pieejama medicīnas palīdzība, kas palīdzētu atbrīvoties no fatālās atkarības. Lai akcīzes nodoklis tabakai kāpj līdz Eiropas Savienības «veco» dalībvalstu augstumiem. Lai cigarešu kontrabanda tiek minimalizēta (pēc Preiļu krutkas epopejas šis ieteikums šķiet fantastisks).

Tikmēr VM karojošie malači un viņu idejiskie atbalstītāji aizmirst, ka pagaidām cigaretes Latvijā ir legāls produkts. Savos labajos nodomos viņi tabaku būtībā pielīdzinājuši marihuānai, bet smēķētājus — teju krimināliem elementiem. VM kabinetos neož pēc smēķiem, tur smird pēc totalitārisma.

Smēķēšana diemžēl pieder pie stiprām, grūti pārvaramām atkarībām un baudām vienlaikus. Lai turpmāk ļautos savai liktenīgajai kaislei, smēķētājiem Latvijā vajadzēs vien pašorganizēties, lai aizstāvētu savas cilvēktiesības. Kazi, pieredzēsim smēķētāju publiskas protesta akcijas. Jo tautas veselības sargiem smēķētāji šķiet perversāki un diskriminējamāki par varavīksnes karoga vicinātājiem.

Nav grūti prognozēt notikumu attīstību, ja šī iniciatīva 2008. gadā iegūs likuma spēku. Sabiedrībā vairosies neiecietība, bet publiskās vietās — skandāli. Municipālā policija un dažādi kontrolieri nodarbosies ar šantāžu un sīko reketu. Atradīsimies neveiksminieki, kuri padevīgi maksās 10 latu lielu naudassodu. Protams, smēķēšanas aizlieguma kampaņa tiks pārvērsta dažādu priekšnieku pašreklāmas akcijā, par ko aizgūtnēm stāstīs radio un televīzija. Kā nekā apkarot pīpošanu ir tas elementārākais līdzeklis rūpēs par sabiedrības veselību. Formāli liegt smēķēt parkā jau vienkāršāk nekā, piemēram, reāli sakārtot ģimenes ārstu institūciju valsti. Tikmēr tūkstošiem «nikotīna vergu» visā Latvijā, lamādami valdību un cilvēku stulbumu, slepus kā palaidnīgi skolas puikas skries uz WC uzsmēķēt...

Interesanti, cik sakramentāli 2008. gada jūnijā uz Nacionālā teātra skatuves izskanēs vaicājums: «Bebumāt, vai tu pīpo?!»...