Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Izstāde Anšlava Eglīša simtgadei

22. decembrī, plkst 16.00 Eduarda Smiļģa Teātra muzeja telpās durvis vērs izstāde VIENTULIS UN DZĪROTĀJS, kas veltīta populārā trimdas rakstnieka Anšlava Eglīša simtgadei, Apollo informēja Ieva Kreile, VA «Rakstniecības, teātra un mūzikas muzejs» Sabiedriskās saskarsmes nodaļas speciāliste.

Izstādē muzejiskiem līdzekļiem atklātas jubilāra dzīves un darba spilgtākās lappuses. Skatoties Anšlava Eglīša vecāku fotoattēlos, lasot rakstnieka atmiņu rindas, varam sajust Pirmā pasaules kara šausmas, kas lika rakstniekam Viktoram Eglītim un viņa kundzei Marijai Stalbovai-Eglītei ar abiem dēliem Anšlavu un Vidvudu doties bēgļu gaitās uz Krieviju. Tolaik mazajam Anšlavam nācās vistiešāk saskarties ar cilvēcības trūkumu, ar garīguma apspiešanu.

Citā izstādes daļā no fotogrāfijām apmeklētājam pretī veras bižaina meitene, maigu, apgarotu seju. Tā ir Olga Jansone, Anšlava klasesbiedrene, viņa mūža nepiepildītā mīlestība. Skatoties uz glezno meiteni, jūtam līdz biklajam jauneklim, kurš nespēja viņai īsti atklāt savas jūtas, tomēr viņi abi tās saglabāja dziļi sirdīs visu mūžu. Pateicoties Olgai, radās dzeja, kuru pats autors gan bargi nosaucis par stīvu un samocītu. Savu iekšējo nedrošību jauneklis slēpa aiz ārējas nevērības, elegances maskas. Līdzīgi ir arī viņa varoņi pirmajos romānos «Līgavu mednieki» un «Homo novus», tāds ir arī Kazanova lugā «Kazanovas mētelis».

Izstādē izsekojam Anšlava Eglīša gleznotāja gaitām, viņa sastaptajiem pasaules mākslas impulsiem un atklājam, ka XX gadsimta 30. gadu Latvijā viņš bijis spilgtākais pasaules tēlotājas mākslas eksperts.

Aplūkojami paša Anšlava Eglīša gleznotie portreti, ainavas un zīmējumi, kas deponēti no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, kā arī Rakstniecības, teātra un mūzikas muzejā esošās kolekcijas.

Pieminot Eglīša daudzpusīgo literāro devumu (viņš sevi apliecinājis visos žanros), atskāršam, ka gleznotāja acs palīdzējusi rasties nepārspējamiem redzes tēliem un krāšņajam stilam. Īpaši akcentēts atmiņu romāns «Pansija pilī», kurā mazāk jūtama ironija, vairāk – labsirdīgs humors. Uzskatāmi un neaizmirstami rakstnieks veidojis Edvarta Virzas, Voldemāra Tones, Romana Sutas u.c. laikabiedru literāros portretus.

Romānam līdzās nostājas tajā iedzīvinātie Inciema ļaudis, kurus fotomirkļos savā jaunībā fiksējis pats autors.

Pēc klusā Inciema pārceļamies uz skaļo Amerikas kino sabiedrību. Anšlava Eglīša uzņēmību var tikai apbrīnot – kādas prominentas personības rakstnieks tikai nav intervējis – gan viņa paša paaudzes, gan tagadējās Amerikas kinozvaigznes. Tas bija viņa peļņas darbs, bet sirds joprojām piederēja rakstniecībai. Kad rakstniekam radās ideju izsīkums, ierosmes un pirmos uzmetumus jauniem darbiem deva dzīvesbiedre gleznotāja Veronika Janelsiņa.

Visbeidzot – kalni, kuru aicinājums savulaik tuberkulozes apdraudētajam jauneklim palīdzēja ar paša gribasspēku pieveikt slimību, kas tolaik praktiski nebija ārstējama. Kalnos gūtais iekšējais līdzsvars, alpīnista gaitās iegūtie draugi visu mūžu palīdzēja noturēties virsotnē.

Izstādei tapt palīdzēja no Amerikas saņemtais Anšlava Eglīša arhīvs un rakstnieka brāļa Vidvuda Eglīša kolekcijā saglabātie materiāli.

Izstādes autores:

Rakstniecības, teātra un mūzikas muzeja galvenā speciāliste Marta Balode un māksliniece Ligita Linmeiere.