Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mājas bārs ļauj pārsteigt ciemiņus

Ja Vecgada vakarā vēlaties pārsteigt savus draugus, radus un kaimiņus, vēl varat pagūt ierīkot vai papildināt savu mājas bāru. Tam nevajag nemaz tik daudz – tikai kokteiļu recepšu grāmatu, pietiekami daudzveidīgu dzērienu klāstu un nedaudzus bārmenim nepieciešamos instrumentus. Un lielā improvizācija, kurā iesaistās visi, var sākties. Lai atbrīvotos, kopīgi baudītu mirkli un mazliet noreibtu no kopīgās spēles. Reibinošais dzēriens skaisti noformētajās glāzēs ir tikai kā šļakatiņa vakara jautrībā.

Visticamāk, vēlme kļūt par savas ģimenes bārmeni sākas brīdī, kad rokas pirmo reizi pieskaras šeikeram, ko vēl nesen latviešu valodnieki diezgan neveiksmīgi ierosināja dēvēt par kratītāju. Tas ir trauks, kurā sajauc un atdzesē dažādus dzērienus un citus komponentus. Ir visdažādākie šeikeri, bet populārākie ir divu veidu – trīsdaļīgie un divdaļīgie, skaidro diplomēts bārmenis un someljē Guntis Bērziņš. Trīsdaļīgais šeikers viss ir no metāla un sastāv no pamata daļas jeb miksglāzes, sietiņa, kas, dzērienu izlejot, aiztur ledus gabaliņus, un vāciņa. Tiem, kas sper pirmos soļus kokteiļu gatavošanā, ar trīsdaļīgo šeikeru apieties būs vieglāk, taču profesionāļiem labāk patīk divdaļīgie jeb tā dēvētie Bostonas šeikeri, kas sastāv no metāla apakšas un caurspīdīga stikla glāzes augšpusē. Kad kokteilis sajaukts, viegli ar roku uzsit pa šeikera augšējās daļas sānu, tā viegli iešķiebjas un dzērienu var eleganti pārliet dzēriena pasniegšanas glāzē. Lai tur neieslīdētu arī dzesēšanā izmantotais ledus, izmanto speciālu sietiņu – streineri. Vēl nepieciešama īpašā bāra karote ar garu kātu, ko izmanto dzēriena samaisīšanai un gatavojot kārtainos kokteiļus. «Turklāt klasiskajā bāra karotē ietilpst tieši 5 ml šķidruma, tādēļ to var lietot kā mēra noteicēju,» piebilst G. Bērziņš.

Bāra inventāra klāstā vajadzīgs arī īpašais bāra nazītis, ar ko griezt augļus (citronus, laimus, apelsīnus un citus) un pēc tam, eleganti uzdurot, ieslidināt glāzē. Vēl noderēs koka piestiņa, kuru izmanto to kokteiļu gatavošanai, kur pirms dzēriena uzliešanas viegli jāsaspiež piparmētru lapiņas, citrusaugi vai citi augļi un ogas (piemēram, kokteilis «Caipirinha»). Tāpat nepieciešama mērglāze, ledus standziņas un ledus spainītis. Tam jābūt ar dubultām sienām, lai ledus ilgāk nekustu.

Šei­ke­rā tiek pa­ga­ta­vo­ti jauk­tie dzē­rie­ni, ku­ru sa­stāv­da­ļas sav­star­pē­ji grū­tāk sa­jaukt, pie­mē­ram, olas, sal­do krē­ju­mu, sī­ru­pus u. c. Jauk­ša­na no­tiek, pie­vie­no­jot le­du, un īsā lai­ka sprī­dī (8 – 15 se­kun­dēs) jā­pa­nāk, lai vi­sas sa­stāv­da­ļas sa­jau­cas, uz­pu­to­jas un at­dziest. Ga­ta­vo­jot jauk­to dzē­rie­nu šei­ke­rā, ro­ku kus­tī­bām jā­būt asām un ātr­ām. Le­dum jā­pār­vie­to­jas ho­ri­zon­tā­li pa īsā­ko ceļu – no vie­na ga­la līdz ot­ram.